Çözüldü RX 550 AMD Radeon beklenmeyen sistem arızası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mujo Corhamzic

Hectopat
Yer
Novipazar, Serbia
Daha fazla  
Herkese merhaba, bu başlıkta çok fazla konu açıldığının farkındayım fakat güncel olarak bir çözüm bulmuş değilim bir şey yapmadan önce tekrar danışmak istedim. Son konuların üstüne bir sürü güncelleme geldi Radeon'a. Sorunum şu şekilde son 1-2 aydır çoğu zaman PC'yi açtığımda WattMan ayarları geri yüklendi bildirimi geliyordu fakat oyunlarda veya videolarda bir problem çıkmıyordu. Son güncellemeden sonra ilk olarak YouTube'tan video izlerken ekran donup ses devam ediyor sonra ekran siyah olup geri hata bildirimi ile geliyordu. Çok sık olmadığı için çok ciddiye almadım idare ederim diyerek. Fakat dün AC Odyssey indirip oynamaya başladım ilk 2 saat hiçbir problem yaşamadım ortalama 35 FPS'te oynuyordum ( daha önce daha düşük FPS'ler ile oyunlarda oynadım bunun gibi bir problem olmamıştı). Oyuna ara vermek adına kapattıktan bir süre sonra tekrar girdim ve oyun açıldıktan 3-4 dakika sonra birden ekran donuyor ve siyah olup oyundan atıp Radeon hatası veriyor. Yaklaşık 20 defa denemişimdir her seferinde aynı şey oluyor yani oyunu oynanmaz kılmış durumda ayrıca YouTube üzerinde de hata sık çıkmaya başladı. Aşağıya videosunu bırakacağım sistem bilgilerim ile birlikte. Çoğu konuda driverları kaldırıp güncel Radeon yüklenmesi gerektiği yazılmış bu sorunu çözer mi kesin olarak? Bir arkadaşım Radeon'u sildikten sonra tekrar yükleyemediğini söylemişti. Driver kaldırmak hakkında hiçbir bilgim yok bunu göz önünde bulundurarak tavsiye verirseniz sevinirim.
Hata videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem bilgileri:
İşlemci: AMD ryzen™ 5 3600X 3.8GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 threads 35MB cache AM4 işlemci.

Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-PLUS (Wi-Fi) 4600MHz(OC) DDR4 soket AM4 HDMI DP mATX anakart.

Ekran kartı: ASUS Phoenix PH-RX550-4G-EVO Radeon RX 550 4 GB GDDR5 128Bit DX12 GAMING ekran kartı.

Monitör: Acer 27" ED270RPBııpx 1920x1080 5ms / 165Hz HDMI / DP FreeSync IPS Curved.

RAM: G.Skill Ripjaws V siyah 16 GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 RAM.

Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 650W.

Çözüm
Herkese merhaba, birkaç saat önce konu açıp AMD Radeon'un "sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldiğini tespit ettik" hatası için yardım ve tavsiye istemiştim. Diğer konularda da olduğu gibi DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar yüklemem söylendi fakat sorunum çözülmedi, aksine daha kötü hale geldi.

Dün son gelen AMD Radeon sürücüsünün güncellemesini yapmıştım DDU ile önceki sürümü kaldırmadan. Sonra bu hatayı YouTube'da video izlerken bile almaya başladım. Aniden ekran donuyor, sonra siyah ekran gelip uygulama kapanıyor ve hata raporu çıkıyordu. Sosyal'den de aldığım tavsiye üzerine DDU ile halihazırda var olan sürücüyü kaldırıp tavsiye edilen "Aadrenalin 2020 Edition 21.3.1 recommended" sürümünü indirip kurdum. Ardından hatayı hep aldığım oyuna AC Odyssey'ye giriş yaptım 3. dakika tekrar aynı hata ile karşılaştım fakat bu sefer sadece hata raporu gelmedi, tüm PC kafayı yedi. Restart atmak zorunda kaldım.

Ekte PC'yi yeniden başlattıktan sonra gelen Radeon bildirimlerini, PC'nin son verdiği hatanın videosunu ve sistem bilgilerimi paylaşacağım. Başka ne yapmam gerekli düzeltmek için? Ekran kartıma göre daha stabil bir sürüm mü indirmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Hata videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sistem özellikleri:
İşlemci: AMD ryzen™ 5 3600X 3.8GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 threads 35MB cache AM4 işlemci.
Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-PLUS (Wi-Fi) 4600MHz(OC) DDR4 soket AM4 HDMI DP mATX anakart.
Ekran kartı: ASUS Phoenix PH-RX550-4G-EVO Radeon RX 550 4 GB GDDR5 128Bit DX12 GAMING (oyuncu) ekran kartı.
Monitör: Acer 27" ED270RPBııpx 1920x1080 5ms / 165Hz HDMI / DP FreeSync IPS Curved ince çerçeve Gaming monitör.
Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 650W 2xeps, aktif PFC 120mm fanlı.
DDU ile driverlar silindikten sonra yeni güncel Radeon'un verdiği bildirimler:

15515151.png

111313113.png

Bilgisi olan yok mu?

Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 recommended (WHQL) sürücüsünü indirince düzeldi artık hata almıyorum oyunlarda. Eğer aynı kartı olup sorunu yaşayan olursa eski sürüm indirmeli.
Merhabalar. Ekran kartı için sürücü değişikliğini deneyebilirsiniz. DDU programı ile yüklü olan ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, güncel sürümü yükleyebilirsiniz. Zaten güncel sürüm yüklü ise eski sürüm sürücüleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

RX 550 için güncel sürücü: https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-550 Tavsiyem Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 Recommended (WHQL) sürümünü kurmanızdır.

RX 550 için eski sürücüler: https://www.amd.com/en/support/prev...500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-550 WHQL olan sürümleri tercih edebilirsiniz.

Merhabalar. Ekran kartı için sürücü değişikliğini deneyebilirsiniz. DDU programı ile yüklü olan ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, güncel sürümü yükleyebilirsiniz. Zaten güncel sürüm yüklü ise eski sürüm sürücüleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

RX 550 için güncel sürücü: https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-550 tavsiyem adrenalin 2020 Edition 21.3.1 recommended (WHQL) sürümünü kurmanızdır.

RX 550 için eski sürücüler: https://www.amd.com/en/support/prev...500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-550 WHQL olan sürümleri tercih edebilirsiniz.

Teşekkürler yardımınız için. Dün gece güncelledim son sürüme fakat hala aynı hatayı almaktayım. Anlaşılan eski sürümü yüklemem gerek.

DDU programını nereden indirebilirim? @07alone07

Herkese merhaba, birkaç saat önce konu açıp AMD Radeon'un "sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldiğini tespit ettik" hatası için yardım ve tavsiye istemiştim. Diğer konularda da olduğu gibi DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar yüklemem söylendi fakat sorunum çözülmedi, aksine daha kötü hale geldi.

Dün son gelen AMD Radeon sürücüsünün güncellemesini yapmıştım DDU ile önceki sürümü kaldırmadan. Sonra bu hatayı YouTube'da video izlerken bile almaya başladım. Aniden ekran donuyor, sonra siyah ekran gelip uygulama kapanıyor ve hata raporu çıkıyordu. Sosyal'den de aldığım tavsiye üzerine DDU ile halihazırda var olan sürücüyü kaldırıp tavsiye edilen "Aadrenalin 2020 Edition 21.3.1 recommended" sürümünü indirip kurdum. Ardından hatayı hep aldığım oyuna AC Odyssey'ye giriş yaptım 3. dakika tekrar aynı hata ile karşılaştım fakat bu sefer sadece hata raporu gelmedi, tüm PC kafayı yedi. Restart atmak zorunda kaldım.

Ekte PC'yi yeniden başlattıktan sonra gelen Radeon bildirimlerini, PC'nin son verdiği hatanın videosunu ve sistem bilgilerimi paylaşacağım. Başka ne yapmam gerekli düzeltmek için? Ekran kartıma göre daha stabil bir sürüm mü indirmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Hata videosu:

Sistem özellikleri:
Ekran kartı: ASUS Phoenix PH-RX550-4G-EVO Radeon RX 550 4 GB GDDR5 128Bit DX12 GAMING (oyuncu) ekran kartı.
Monitör: Acer 27" ED270RPBııpx 1920x1080 5ms / 165Hz HDMI / DP FreeSync IPS Curved ince çerçeve Gaming monitör.
Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 650W 2xeps, aktif PFC 120mm fanlı.
DDU ile driverlar silindikten sonra yeni güncel Radeon'un verdiği bildirimler:

15515151.png

111313113.png

Bilgisi olan yok mu?

Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 recommended (WHQL) sürücüsünü indirince düzeldi artık hata almıyorum oyunlarda. Eğer aynı kartı olup sorunu yaşayan olursa eski sürüm indirmeli.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı