Çözüldü RX 550 sisteme macOS kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Herkese merhaba. Dizüstü bilgisayarıma başarıyla macOS Sierra kurmuştum, şimdi de masaüstü için kurmak istiyorum. Sistem bana Windows'dan daha tatlı geldi diyebilirim ama bileşenlerim şunlar:
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 Quad Core Processor 3.10 GHz
  • Anakart: ASRock A320M-HDV R4.0
  • RAM: 8 GB DDR4 Corsair Vengeance
  • Ekran kartım: AMD Radeon RX550 2 GB
  • Ağ: Realtek PCle GBE Family Controller
  • Depolama: 240 GB SSD & 750 HDD & 750 HDD
Ses: ASUS Xonar SE 5.1 kartına sahibim fakat kurmadan önce biraz araştırdım, ses kartı için bir türlü kext dosya bir şey bulamadım. Herhangi bir bilgiye sahibi olan var mı bu konuda?
Ses kartımı ve ekran kartı bilgilerimi atıyorum. Acaba uygun mudur?

Dosya Ekleri

• ses kartım.png
    ses kartım.png
    102,1 KB · Görüntüleme: 82
  • Ekran görüntüsü 2021-12-07 200534.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-07 200534.png
    51,5 KB · Görüntüleme: 87
Çözüm
AMD Radeon RX550 Lexa çekirdeği çalıştırdığı için MacOS'da desteklenmemektedir.
RX550 serisinde tek desteklenen kart ASUS AREZ (Özellikle AREZ ) RX550'dir, Baffin çekirdeği çalıştırmaktadır.
Herkese merhaba. Dizüstü bilgisayarıma başarıyla macOS Sierra kurmuştum, şimdi de masaüstü için kurmak istiyorum. Sistem bana Windows'dan daha tatlı geldi diyebilirim ama bileşenlerim şunlar:
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 Quad Core Processor 3.10 GHz
  • Anakart: ASRock A320M-HDV R4.0
  • RAM: 8 GB DDR4 Corsair Vengeance
  • Ekran kartım: AMD Radeon RX550 2 GB
  • Ağ: Realtek PCle GBE Family Controller
  • Depolama: 240 GB SSD & 750 HDD & 750 HDD
Ses: ASUS Xonar SE 5.1 kartına sahibim fakat kurmadan önce biraz araştırdım, ses kartı için bir türlü kext dosya bir şey bulamadım. Herhangi bir bilgiye sahibi olan var mı bu konuda?
Ses kartımı ve ekran kartı bilgilerimi atıyorum. Acaba uygun mudur?
Detaylı bir şekilde sisteminiz destekleniyor mu desteklenmiyor mu belirtmek isterim. Aşağıda detaylı bir şekilde desteklenen veya desteklenmeyen donanımlar mevcut.

İşlemci: AMD işlemciler macOS'de veya önyükleyicide hiçbir modifiye olmadan çalışmıyor ancak OpenCore ile artık birkaç yama uygulayarak kolayca macOS kurulabiliyor. Yani işlemci kısmında bir uyumsuzluk söz konusu değil.

Anakart: Anakart uyumlu gibi duruyor.

RAM: 8 GB RAM yeterli olacaktır. Mükemmel değil ancak gayet yeterli bir düzeyde performans verecektir.

Ekran kartı: Ekran kartınız Big Sur gibi sürümlerde çalışıyor gibi görünüyor ancak biraz acı çektirici olabilir. En iyi sürüm Catalina olacaktır muhtemelen. Bu arada önceden belirtmeyi unutmuşum ancak RX 550'nin belirli modelleri destekleniyor.

Ağ: İnternet kartınızın tam modelini bilmemiz lazım. Böyle çok kesin bir sonuç söylememiz pek mümnük değil.

Depolama: Ağ ile aynı şekilde bu cihazların tam modelini belirtin.

Ses: Ses kartının da "ALC 877" gibi bir model olduğunu öğrenmek için "AIDA64 Extreme" programını kullanmayı deneyin.

Yani kısacası Catalina sürümü sisteminiz için en iyisi olacaktır. Onun dışında ağ, depolama ve ses cihazlarınızın donanımlarını "AIDA64 Extreme" ile kontrol etmeyi deneyin. Onlar daha kesin bir sonuç verecektir. İmaj olarak Technopat'daki imajlarımızı tercih edebilirsiniz. O imajdaki EFI biraz eski olduğu için bu EFI (23-11-2021) EFI dosyasını kullanın. İşlemcinizin çekirdeği ile uyumlu olan config dosyasını "config.plist" olarak adlandırın ve kuruluma başlayın.

Son düzenleme:
Hocam merhaba tekrardan sizlere yük oluyorum lütfen kusuruma bakmayın internet için bunu buldum: Realtek RTL8168/8111 PCI-e Gigabit Ethernet Adapter (PHY: Realtek RTL8111) PCI olarak gördüm ama ses için göreselleri tabii ki de buraya atıyorum doğru mu yaptım emin değilim işlemci 4 çekirdekli olanı seçtim her iki taraftada config.plist oldular Catalina kuracağım dediğiniz gibi ama sesi nasıl bulacağım bilemedim o yüzden görselleri attım.

AMD Radeon RX550 Lexa çekirdeği çalıştırdığı için MacOS'da desteklenmemektedir.
RX550 serisinde tek desteklenen kart ASUS AREZ (Özellikle AREZ ) RX550'dir, Baffin çekirdeği çalıştırmaktadır.

Bendekide ASUS AREZ ama bu destekliyor mu ki?
Buldum evet buffin yazıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-12-08 204803.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-08 204803.png
    44 KB · Görüntüleme: 71
  • Ekran görüntüsü 2021-12-08 204823.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-08 204823.png
    62,5 KB · Görüntüleme: 58
  • Ekran görüntüsü 2021-12-08 204839.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-08 204839.png
    63,2 KB · Görüntüleme: 69
  • 20211208_205655.jpg
    20211208_205655.jpg
    305,3 KB · Görüntüleme: 64
  • Ekran görüntüsü 2021-12-08 210116.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-08 210116.png
    8,3 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS AREZ ile Monterey dahil her sürüm kurulabilir. RTL8168/8111 en yaygın Ethernet modelidir ve gerekli kext ile tanıtılabilir. Ses Codec ALC887 AppleALC.kext ile tanıtılabilir.
Catalina düşünüyorsanız ses için VooDooHDA gibi ikinci bir seçiminiz de olur.

Hocam Merhabalar tekrardan sizlere yük oluyorum lütfen kusuruma bakmayın internet için bunu buldum : Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter (PHY: Realtek RTL8111) PCI olarak gördüm ama ses için göreselleri tabikide buraya atıyorum doğru mu yaptım emin değilim işlemci 4 çekirdekli olanı seçtim her iki taraftada config.plist oldular catalina kurucam dediğiniz gibi ama sesi nasıl bulucam bilemedim o yüzden görselleri attım
Ethernet kartı uyumlu. Muhtemelen "RealtekRTL8111.kext" dosyası yeterli olacaktır ethernet için. Onun dışında ses kartı AppleALC ile "alcid=11", "alcid=13" gibi komutlar ile muhtemelen tanıtılabilir. Ekran kartının "ASUS Arez" olması iyi. Bu macOS desteklediği anlamına geliyor. Big Sur - Catalina sürümleri denenebilir gibi.

Asus Arez ile Monterey dahil her sürüm kurulabilir. RTL8168/8111 en yaygın ethernet modelidir ve gerekli kext ile tanıtılabilir. Ses Codec ALC887 AppleALC.kext ile tanıtılabilir.
Çok teşekkür ederim bir de EFI dosyasını indirdim fakat bir __MACOSX bir de EFI var her ikisindede aynı dosya mevcuttu içlerinine girdiğimde her ikisindede 4 çekirdekli Ryzen olanı seçip config.plist olarak değiştirdim. Her ikisinide mi atmalıyım yoksa birini mi?

Çok teşekkür ederim bir de EFI dosyasını indirdim fakat bir __MACOSX bir de EFI var her ikisindede aynı dosya mevcuttu içlerinine girdiğimde her ikisindede 4 çekirdekli Ryzen olanı seçip config.plist olarak değiştirdim. Her ikisinide mi atmalıyım yoksa birini mi?
Sadece "EFI" yazanı atın. Diğerine gerek yok. Ayrıca iç içe 2 tane EFI partisyonu olmadığına da emin olun.

Sadece "EFI" yazanı atın. Diğerine gerek yok. Ayrıca iç içe 2 tane EFI partisyonu olmadığına da emin olun.
Tamamdır teşekkür ederim ilginize. İndirmeye bıraktım 1 saate falan inecektir ondan sonra denerim. Aksi bir durumda gece tekrardan iletişime geçerim burdan sizlere. :)
Evet 2 tane hata aldım. İlki bu şekilde beyaz ekran sonra cıkarıp USB yuvasını değiştirdim sonra ise yazılar cıktı ve bitincede siyah ekranda kaldım apple logosu cıkmadı yüklemek için bekledim 2-3 dk bir şey olmadı kapatıp hemen sizinle paylaşayım dedim.

Dosya Ekleri

• 20211209_121300.jpg
    20211209_121300.jpg
    306,3 KB · Görüntüleme: 52
  • 20211209_121455.jpg
    20211209_121455.jpg
    51,5 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ekranında CSM/disabled olduğundan emin olun.
Siyah ekran hatası almaya devam ederseniz bu başlatma komutlarını sıra ile deneyin.
agdpmod=pikera
agdpmod=vit9696
-radvesa
Not: Windows üzerinde çalışıyorsanız Config. Plistinizi bir text edit ile açın ve -v komutunu gördüğünüz satıra boşluk tuşu ile bir ara verdikten sonra komutu girin kaydedip çıkın. Yeniden başlatma sırasında OpenCore ekranında mutlaka NVRAM reset yapın.
Görüntü için Dvi ya da hdmi kullanın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı