RX 550 ve Q8300 işlemci uyumu

*GHOST*

Centipat
Evet arkadaşlar konuda belirttiğim gibi ben ASUS RX 550 2 GB ekran kartı aldım. Diğer ekran kartının driverını kaldırdım. Sonra RX 550 olanı taktım driverini yükledim. İşlemcim Q8300 ve CS GO'da çatışmalarda 40 ve 50'ye düşüyor çatışmadan da 60 70 oluyor. Normalde Radeon HD 4850 1 GB 256 Bit ekran kartım vardı onda bile 70 80 arada 100 bile alıyordum. Ekran kartını daha bugün taktım. RX 550 ve Q8300 işlemci darboğaz yapar mı daha önce bu forumda ekran kartı tavsiyesi sorduğum da onu önerdiler. Neden bu FPS kaybını yaşıyorum sizce? Sistemim de şu şekilde;

Anakart: ASUS P5QL Pro.
İşlemci: Intel Core 2 Quad Q8300 2.5 GHz.
Ekran kartı: AMD Radeon HD 4850 ( daha önceki ekran kartım ) ASUS RX 550 ( bu da yeni aldığım ekran kartım)
RAM: 4 GB.
PSU: Elba marka 450W.

Bilgisayar açılırken ekran kapanıyor 1 2 saniye sonra tekrar açılıyor ve video izlerken fareyi hareket ettirirken hoparlörden cızırtı sesleri geliyor ve videoyu yine videoyu izlemeye devam ederken önce ekran kapandı video devam ediyordu ses geliyordu sonra bilgisayar da kapandı ve uzun bir ses geldi sonra yeniden başladı bilgisayar. Ekran kartını bugün taktım eski ekran kartının driverini tam silemediysem ondan olmuş olabilir mi format atıp temiz kurulum yapmalı mıyım RX 550 Q8300 işlemci darboğaz yapar mı bir FPS düşüklüğü de gördüm çünkü cevaplarsanız şimdiden sağ olun.

Büyük ihtimalle dar boğaz sorunu olabilir. Q9500 gibi bir işlemciniz olursa RX 550'nin performansını hissedebilirsiniz.

Ek olarak DDU ile ekran kartı sürücülerini düzgünce kaldırmayı deneyebilirsiniz. Olmaz ise temiz kurulumu da deneyebilirsiniz.

Büyük ihtimalle dar boğaz sorunu olabilir. Q9500 gibi bir işlemciniz olursa RX 550'nin performansını hissedebilirsiniz.

Ek olarak DDU ile ekran kartı driverlarını düzgünce kaldırmayı deneyebilirsiniz. Olmaz ise temiz kurulumu da deneyebilirsiniz.

Daha önce burada sorduğumda RX 550'nin sistemimde darboğaz olmadan rahat kullanabileceğimi söylediler pek darboğaz da hissetmedim açıkcası sanırım temiz bir format ve 4 GB'lik RAM'i de 8 GB yaparsam rahatlarım diye düşünüyorum çünkü benim işlemcimin bir üst modeliyle yani Q8400 ile GTA 5 oynayan var.

Aynı işlemci ve aynı oyunda HD 4850 ile 70-100 FPS alırken RX 550 ile 40-70 FPS alıyorsanız. Bu, darboğaz tanımının tam karşılığıdır. Sebeplerine bakılabilir.

Bilgisayar açılırken ekran kapanıyor 1 2 saniye sonra tekrar açılıyor ve video izlerken fareyi hareket ettirirken hoparlörden cızırtı sesleri geliyor ve videoyu yine videoyu izlemeye devam ederken önce ekran kapandı video devam ediyordu ses geliyordu sonra bilgisayar da kapandı ve uzun bir ses geldi sonra yeniden başladı bilgisayar. Ekran kartını bugün taktım eski ekran kartının driverini tam silemediysem ondan olmuş olabilir mi format atıp temiz kurulum yapmalı mıyım RX 550 Q8300 işlemci darboğaz yapar mı bir FPS düşüklüğü de gördüm çünkü cevaplarsanız şimdiden sağ olun.
Demekki darboğaz var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı