RX 550 ve R3 1200 AF Sistem Oyun Oynarken Çöküyor

298855

Hectopat
Merhabalar;
Birkaç gün önce bilgisayar kasasının yere devrilmesinin sonrasında oyun oynarken birden monitörde görüntü gidiyor ama monitörü kapatmış gibi bilgisayarı kullanmaya devam edebiliyorum. 2 dakika sonrasında bilgisayar kendini yeniden başlatma döngüsüne sokuyor ve ekrana görüntü gelmiyor. Bilgisayarı tekrar çalıştırabilmek için BIOS pilini ve ekran kartını çıkarmam gerekiyor. Ağır işlem gücü gerektirmeyen oyunlar oynarken (PES 2020, GTA San Andreas, Minecraft) hiçbir sorun yaşamıyorum ama GTA Online ve Watch Dogs 2 oynarken bu sorunla karşılaştım. Windows Bellek Tanılama ile RAM Bellekleri test ettim ve hiçbir sorun çıkmadı. Ek olarak bilgisayar genelinde bir yavaşlama söz konusu.

Bu sorun 2 defa başıma geldi fakat minidump klasöründe bir tane dosya buldum. Dosyayı aşağıya bırakıyorum.

Minidump Dosyası: Google Drive

Merhabalar;
Birkaç gün önce bilgisayar kasasının yere devrilmesinin sonrasında oyun oynarken birden monitörde görüntü gidiyor ama monitörü kapatmış gibi bilgisayarı kullanmaya devam edebiliyorum. 2 dakika sonrasında bilgisayar kendini yeniden başlatma döngüsüne sokuyor ve ekrana görüntü gelmiyor. Bilgisayarı tekrar çalıştırabilmek için BIOS pilini ve ekran kartını çıkarmam gerekiyor. Ağır işlem gücü gerektirmeyen oyunlar oynarken (PES 2020, GTA San Andreas, Minecraft) hiçbir sorun yaşamıyorum ama GTA Online ve Watch Dogs 2 oynarken bu sorunla karşılaştım. Windows bellek tanılama ile RAM bellekleri test ettim ve hiçbir sorun çıkmadı. Ek olarak bilgisayar genelinde bir yavaşlama söz konusu.

Bu sorun 2 defa başıma geldi fakat minidump klasöründe bir tane dosya buldum. Dosyayı aşağıya bırakıyorum.

Minidump dosyası: Google Drive

Ekran kartının aldığı darbe ile hem kendine hem PCI-e yuvasına zarar vermiş olabilir diye düşünüyorum fakat RAM'leri Memtest ile taratin.

Eğer sisteminizde HDD varsa sorun onda olabilir çünkü HDD çalışırken hareket ettirilmemesi gerekir. Eğer sisteminizde HDD varsa programla bir kontrol edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar;
Birkaç gün önce bilgisayar kasasının yere devrilmesinin sonrasında oyun oynarken birden monitörde görüntü gidiyor ama monitörü kapatmış gibi bilgisayarı kullanmaya devam edebiliyorum. 2 dakika sonrasında bilgisayar kendini yeniden başlatma döngüsüne sokuyor ve ekrana görüntü gelmiyor. Bilgisayarı tekrar çalıştırabilmek için BIOS pilini ve ekran kartını çıkarmam gerekiyor. Ağır işlem gücü gerektirmeyen oyunlar oynarken (PES 2020, GTA San Andreas, Minecraft) hiçbir sorun yaşamıyorum ama GTA Online ve Watch Dogs 2 oynarken bu sorunla karşılaştım. Windows Bellek Tanılama ile RAM Bellekleri test ettim ve hiçbir sorun çıkmadı. Ek olarak bilgisayar genelinde bir yavaşlama söz konusu.

Minidump Dosyası: Google Drive
AMD son driver güncellemesinden sonra rx500 serisi ekran kartlarında sorun çıktı. Sizin soruna benzer bir sorunda ben yaşadım. Eğer donanımsal olarak bir sıkıntı yoksa, ekran kartınızın driver üzerinde mhz ayarlarını düşürüp deneyin.

@SeastoreKing HDD'de sorun olup olmadığını anlamak için şunları yapmalı,
HD Tune Pro ile error scan testi.

Bir de CrystalDiskInfo kurup SS atarsa iyi olur.

CrystalDiskInfo sonuçları böyle.

CrystalDiskInfo_20201017185650.png

CrystalDiskInfo_20201017185656.png

CrystalDiskInfo_20201017185659.png

WHQL driver kurun. (20.4.2 WHQL öneririm)
DirectX güncelleyin.

Kurduktan sonra FurMark testi yapın.

DirectX sürümü zaten güncel. Adrenalin 20.9.1 WHQL Driver kurulu ve 10 dakikalık FurMark testinin sonucu böyle.

Ekran görüntüsü 2020-10-17 190201.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı