RX 550 vs GT 1030

Bütçe
800
Ufak bir inceleme bekliyorum o zaman, hayırlı olsun :).
Özellikle FurMark testinde tam sıcaklık değeriyle fan devri ve sesini bilmek iyi olurdu.

Bu arada son zamanlarda RX 550 konuları çok arttı, bu versiyon farklılıkları için bir rehber hazırlamayı planlıyorum, sizce sarar mı?

Teşekkürler hocam
Bende ufak bir inceleme yapacağım.
Bence sizde bu kadar şey biliyorken bir rehber patlatın derim :)

4 GB RX 550 fiyatları biraz daha arttı. Eğer 2 GB modeller arasında seçim istiyorsanız 1030 ben de onu aldım.

Anladım teşekkür ediyorum. Fark ne kadar olur ASUS ile Biostar arasında? FPS olarak. Çünkü malzeme kalitesi ASUS'un daha iyi gibi.
Senaryodan senaryoya değişmekle beraber %25'e kadar fark olabilir, çünkü biri 8CU'ya sahipken diğeri 10CU'ya sahip, bu CU dediğimiz işlem üniteleri de AMD'nin kartlarında ana farkları oluşturuyor. Mesela RX 6900XT-6800XT-6800 arasındaki tek fark CU farkı, sırasıyla 80-72-60 CU'ya sahipler. Diğer tüm özellikleri aynı. En düşüğü 3070 rakibi, en yükseği 3090 rakibi.

Ben de araştırdım Bit olayını fakat 1030 daha fazla FPS veriyor. Videolardan görebilirsiniz.

Hocam videolara ne kadar güvenilir ki.
Bu arada okumadıysanız.

Şöyle söyleyeyim, RX 550 7 farklı varyasyona sahip. Bunların arasında performans olarak diğerlerinden en çok ayrılan 3 tanesi var. İlki 64 Bit olanı ki bu 1030'dan bile düşük, berbat bir kart. Diğer ikisi ise biri 2 GB diğeri 4 GB olmak üzere 640sp içeren modeller. Normal RX 550 ise 512Sp'ye sahip, yani kısaca diyebilirsin ki diğerleri 512 çekirdekliyken bunlar 640 çekirdekli. Bundan dolayı da o oranda daha yüksek performansa sahipler. Mevcut piyasada 640sp içeren sadece BIOSTAR'ın modelini bulabildim, onu tam koduyla önermemin sebebi de O, dışarıdan bakarak ayırt edemezsin. Bu arada BIOSTAR da gayet iyi bir markadır, zaten RX 550 gibi bir kartta ısınma sorunu da yaşamazsın. Tamam belki ASUS bir tık daha kaliteli olabilir, ama performansı daha düşük. Bu aynı şunun gibi, Palit 1030 GDDR5 mi alırsın yoksa MSI 1030 GDDR4 mü? Palit de iyidir, MSI da ama Palit daha performanslı.

Senaryodan senaryoya değişmekle beraber %25'e kadar fark olabilir, çünkü biri 8Cu'ya sahipken diğeri 10Cu'ya sahip, bu cu dediğimiz işlem üniteleri de AMD'nin kartlarında ana farkları oluşturuyor. Mesela RX 6900XT-6800XT-6800 arasındaki tek fark cu farkı, sırasıyla 80-72-60 Cu'ya sahipler. Diğer tüm özellikleri aynı. En düşüğü 3070 rakibi, en yükseği 3090 rakibi.

Çok teşekkür ederim. BIOSTAR'ı alacağım.

Bu kartlarla alakalı maalesef piyasada güvenilir video yok, SP olayını içeren tek bir video var onda da sıkıntılar var, 2GB modeller 4GB modeli gömmüş falan. Videolara inanmayın.

Geri
Yukarı