RX 5500 XT Pulse 8 GB fanı çalışmıyor ve düşük performans

Potemkin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi, İş güvenliği uzmanı, Tehlikeli madde güvenlik danışmanı
1.5 ay önce Sapphire RX 5500 XT Pulse 8 GB ekran kartı aldım (2 fanlıdır). Sıkıntılar şu şekilde:

1) Kartın bilgisayara takılı durumdaki sağdaki fanı hiç çalışmıyor. Ne bilgisayar açılışında ve ne de bir başka zaman hiç zaman çalışmıyor bu tek fan. Bilgisayara format attım denedim, MSI Afterburner programını sildim denedim, elle vurdurma yaptım denedim, Radeon Software uygulamasından elle fan ayarı bile yaptı, bir türlü çalışmadı :(

2) Bir diğer sıkıntısı ise CS:GO'da 1600x1200 çözünürlükte, düşük ayarlarda dahi kısa kısa takılmalar yapması. Öyle sanıyorum ki fan sorunuyla birlikte ekran kartının çipsetinde de sorun olmalı. Bu konuda yanılıyor olabilirim, çok anlamıyorum açıkçası.

3) Dağıtımcısı Arena imiş. Arena, garanti olaylarında teknik serviste nasıldır?

Beni aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar. Yeni ekran kartı siparişi verdim ve yarın elime ulaşacak, eğer bu sıkıntılı kartı çalıştırabilirsem yeni aldığım kartı teslim almayıp geri göndereceğim.

Son düzenleme:
Hocam ismimin lekelenmesine üzüldüm.
Büyük ihtimalle kart darbe almış olabilir, bozuk olabilir, arızalı bu olabilir. Servise danıştınız mı?
Henüz danışmadım servise.
Kartın üstünde bir switch varmış, Silence mode ve Performans modu arasında geçiş yapıyormuş, bunu denediniz mi?
Bu kartta mı varmış? Hİç görmedim
Sadece tek fan çalışmıyor ise arızalıdır yazılımsal olacağını düşünmüyorum. Garanti var ise gönderin.
Garantisi var hocam, sıfır aldım. Ayrıca son programları da yükledim hem beta hem önerilen sürücüleri (Ayrı ayrı), yine olmadı

Hocam ismimin lekelenmesine üzüldüm.
Büyük ihtimalle kart darbe almış olabilir, bozuk olabilir, arızalı bu olabilir. Servise danıştınız mı?
Adını kötüye çıkarmış olabilirim ama sizi kötü yola düşürmeye çalışmayacağımdan emin olabilirsiniz. :))

Belirli bir sıcaklıkta fanlar dönmüyor ama oyunda ve yükte bile dönmüyorsa sıkıntı. Bu takılmalar da fanlar çalışmayıp kart ısındığı için başlıyor olabilir. Benim Sapphire Pulse içinden de garanti olarak Arena çıktı. 9 aydır bir sorun yaşamadım süreci buradan paylaşırsan iyi olur ileride benim de işim düşerse.

@C Callahan isim iyiymiş. En son CP2077 ve AC Valhalla'da RX 590'ı da geçince 1660 hariç rakibin kalmadı.😄

Belirli bir sıcaklıkta fanlar dönmüyor ama oyunda ve yükte bile dönmüyorsa sıkıntı. Bu takılmalar da fanlar çalışmayıp kart ısındığı için başlıyor olabilir. Benim Sapphire Pulse içinden de garanti olarak Arena çıktı. 9 aydır bir sorun yaşamadım süreci buradan paylaşırsan iyi olur ileride benim de işim düşerse.

@C Callahan isim iyiymiş. En son CP2077 ve AC Valhalla'da RX 590'ı da geçince 1660 hariç rakibin kalmadı.😄
Tabi hocam, süreci paylaşmak sorumluluğumuz. Sonuçta çözüm ararken yardım dileyip sorunun nasıl çözüldüğüne dair bilgi esirgersek kaşarlık etmiş oluruz.

Bu arada dediğiniz yük binince fanların çalışması ve yük azalınca durması her iki fan için de geçerli. Benim ekran kartında soldaki fan bu dediğiniz şekilde yük artıp azalmasıyla doğru orantılı çalışırken soldaki fan hiç bir zaman çalışmıyor. Aldığımdan beri hiç çalışmıyor, tembellik edip toto büyütüyor.
@C Callahan yukarıda bir arkadaş üzerinde bir performans düğmesi olduğunu söylüyor. Söylesene üzerinde böyle bir düğme var mı? Burnuna basınca mı performans moduna geçiyorsun? :D Şaka bir yana cidden bu düğmeyi merak ettim, ben baktım göremedim. Senin kartta var mı böyle bir düğme? Bir de benim servise yollamam sıkıntılı oluyor maddi açıdan çünkü yeni ekran kartına para gidiyor ve ekran kartları şu an ederinden 1.5 kat daha pahalı. Ayrıca servisler buradaki insanlar kadar ilgili değil sorunları çözme konusunda. O nedenle buraya yazdım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı