RX 5500 XT sistem açılmıyor

Projman

Centipat
Merhaba arkadaşlar.

İşlemci: Ryzen 3800X.
Anakart: BIOSTAR X570G-TA.
RAM: 32 GB 3400MHz.
Ekran kartı: MSI RX 5500 XT 8 GB.
Power: Corsair 750W CX750M.

Sorunum ise anakartımın BIOS'u güncelledim, ardından eski ekran kartıma da (ASUS Radeon HD7850) BIOS atayım dedim belki çalışmayan Display Port'u çalışır. Ardından PC'ye reset attığımda ekrana görüntü gelmedi. Sonra ben de ekran kartımı yenilemek için gittim hemen MSI RX 5500 XT 8 GB aldım ama ekran kartını taktım, ilk başta görüntü aldım. Sonra bir de ekran yeşil oldu sonra 8 adet Bit ötmeye başladı. Arada da 3 Bit RAM hatası birkaç defa denemeden sonra bir görüntü daha geldi ama hemen gitti. Çok fazla denemiş olmalıyım ki son durumda ekran kartının Power'ini bağladığım anda PC açılmıyor. Sadece LED'ler bir yanıp sönüyor ekran kartını çıkarttığımda PC açılıyor. Başka PCI-e güç kablosu ile de denedim ama sonuç alamadım. Sizlere sorum, acaba hangi parça arızalanmıştır sorun ne olabilir?

Şimdiden çok teşekkürler.

8 kere ötme ile ilgili şunları buldum ama acaba aynı durum olabilir mi.

• Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
  • Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
  • 1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
  • 1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
  • 1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
  • 1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
  • 2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
  • 2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
  • 3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
  • 4 Kısa bip = Timer hatası
  • 5 Kısa bip = İşlemci hatası
  • 6 Kısa bip = Klavye(işlemcisi) hatası
  • 7 Kısa bip = İşlemci hatası
  • 8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği(okuma/yazma) hatası
  • 9 Kısa bip = Bios Rom hatası
  • 10 Kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası
  • 11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası
Ekran kartı herhalde.

Büyük ihtimalle ekran kartında BİOS arızası mevcut, VRAM bu şekilde bozulmaz. BİOS verileri tam işleyemediği için VRAM ile alakalı bir sorun ortaya çıkıyor.

Çok teşekkür ederim artık ekran kartını taktığımda hiç açılmıyor pc bir saniyelik ışık veriyor.

Ekran kartsız normal açılıyor mu? BIOS pilini çıkarıp ortalama 30 saniye bekledikten sonra geri taktıysan CMOS temizlemiştir buraya kadar bir sorun yok. PC ekran kartsız normal çalışıp, ekran kartı (ikisi ile de) çalışmıyorsa yuvaya son bir kez düzgün şekilde oturduklarına emin ol veya ATX anakart kullanıyorsan diğer PCIe yuvasını dene. Sonuç değişmiyorsa anakarta baktırmanı öneririm.

Ekran kartsız normal açılıyor mu? BIOS pilini çıkarıp ortalama 30 saniye bekledikten sonra geri taktıysan CMOS temizlemiştir buraya kadar bir sorun yok. PC ekran kartsız normal çalışıp, ekran kartı (ikisi ile de) çalışmıyorsa yuvaya son bir kez düzgün şekilde oturduklarına emin ol veya ATX anakart kullanıyorsan diğer PCIe yuvasını dene. Sonuç değişmiyorsa anakarta baktırmanı öneririm.
Sonuç değişmedi ekran kartsız pc start alıyor ama bip sesi vermiyor yani açılışta çıkan ses yok ekran kartını hangi yuvata takarsam takayım sadece bir defa ışık yanıyor ama hiç hareket yok.
Bugün kardeşime gideceğim. Deneyeceğim sonra size haber vereceğim.

Sonuç değişmedi ekran kartsız pc start alıyor ama bip sesi vermiyor yani açılışta çıkan ses yok ekran kartını hangi yuvata takarsam takayım sadece bir defa ışık yanıyor ama hiç hareket yok.
Bugün kardeşime gideceğim. Deneyeceğim sonra size haber vereceğim.

En iyisi. Elindeki hem yeni hem de eskisi ile aynı hatayı veriyorsa PCIe yuvasında sıkıntı olabilir. Başka ekran kartı ile denenebilir veya o ekran kartları başka PC'ye takılabilir şu anda durumu en iyi böyle anlarız. Duruma göre anakart veya ekran kartı servise gidecek gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı