RX 5500 XT sistem donup ses çıkarıp yeniden başlatılıyor

hightech55

Kilopat
Katılım
20 Kasım 2015
Mesajlar
51
RAM
GSKILL 2x8GB 3600mhz CL 16
SSD veya HDD modeli
Samsung evo 970 500GB m2 ssd
Ekran kartı
XFX RX 5500 XT Thic pro 2 8gb
Anakart
Gigabyte B550M Aorus pro
İşlemci
Amd Ryzen 5 3600
Öncelikle selam. Ben uzun zamandır çok nadir de olsa bir sorun ile karşılaşıyorum ve bu beni endişelendiriyor. Bilgisayar hiçbir hata kodu vermeden mavi ekran yapmadan durduk yere ani olarak donuyor ve hoparlörlerden cızzzz ses çıkarıyor. Birkaç saniye böyle kalıyor. Yeniden başlatılıyor ve hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor. Minidump klasöründe hiçbir hataya ait bir dosya yok, bomboş. Merak ediyorum sorunu bulamıyorum. Format bile atmışlığım var. BIOS Update ekran kartı sürümü güncellemesi tüm sürücüleri güncelliyorum yine aynı.
 

deactivatedfemo

Decapat
Katılım
8 Temmuz 2020
Mesajlar
624
Çözümler
2
Hocam ben de RX 5500 XT Thic 8gb modeli ile aynı sorunu yaşıyordum. Bazen 5 dakika bazen 3 saat aralıkla takılma sesi geliyor ve reset atıyordu sistem. RAM, işlemci, PSU her şeyden şüphelendim çünkü GPU kaynaklı bir sorun gibi gelmemişti bana. Özetle olay GPU driver yüzünden gerçekleşiyordu benim sistemimde, DDU ile kaldırıp güncel olan WHQL driver yerine 2 ya da 3 sürüm önceki WHQL driver kurdum ve sorun çözüldü. Geçen hafta da güncel WHQL geçis yaptım sorunsuz kullanmaktayım. Aynı adımları denerseniz belki çözüm olur.
 
KS
KS
hightech55

hightech55

Kilopat
Katılım
20 Kasım 2015
Mesajlar
51
Hocam ben de RX 5500 XT thic 8 GB modeli ile aynı sorunu yaşıyordum. Bazen 5 dakika bazen 3 saat aralıkla takılma sesi geliyor ve reset atıyordu sistem. RAM, işlemci, PSU her şeyden şüphelendim çünkü GPU kaynaklı bir sorun gibi gelmemişti bana. Özetle olay GPU driver yüzünden gerçekleşiyordu benim sistemimde, DDU ile kaldırıp güncel olan WHQL driver yerine 2 ya da 3 sürüm önceki WHQL driver kurdum ve sorun çözüldü. Geçen hafta da güncel WHQL geçis yaptım sorunsuz kullanmaktayım. Aynı adımları denerseniz belki çözüm olur.

Şu an sizde adrenalin 22.6.1 optional (WHQL) sürümü mü? Oysa bende DDU ile kaldırıp yeni sürümü kurayım.
 
Yukarı