RX 5500 XT sistemde ekranda dikey yeşil çizgi çıkıyor

AetherGoel

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Yeni topladığım masaüstü bilgisayarımın ekranında görselde göründüğü gibi yeşil çizgi oluştu. İlk olarak 1 ay önce karşılaştım fakat kendi kendine çok kısa bir sürede düzelmişti. Şu an ise 1 2 saniyelik kaybolmalar dışında sürekli var. Çizgiler sürekli aynı bölgede beliriyor. Ekran görüntüsü aldığım zaman ise herhangi bir çizgi ile karşılaşmıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum. Sorunun görsellerini de ekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Ekran kartı: MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X 8 GB.
Monitör: AOC 24G2AE 144Hz.

9797cdb5-aa6d-40cf-b32d-ef515c6b1f1a.jpg
b5e584d1-3de6-4f97-923a-faec0ec45bd6.jpg
Ekran Görüntüsü (3).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhabalar. Yeni topladığım masaüstü bilgisayarımın ekranında görselde göründüğü gibi yeşil çizgi oluştu. İlk olarak 1 ay önce karşılaştım fakat kendi kendine çok kısa bir sürede düzelmişti. Şu an ise 1 2 saniyelik kaybolmalar dışında sürekli var. Çizgiler sürekli aynı bölgede beliriyor. Ekran görüntüsü aldığım zaman ise herhangi bir çizgi ile karşılaşmıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum. Sorunun görsellerini de ekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Ekran kartı: MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X 8 GB.
Monitör: AOC 24G2AE 144Hz.

Eki Görüntüle 967528Eki Görüntüle 967529Eki Görüntüle 967530
Monitör ile ilgili galiba.

Çizgi her zaman var mı yoksa belli başlı sitelerde mi ortaya çıkıyor? Bende de AOC marka monitör var ve AOC'un kendi sitesinde buna benzer bir sorun yaşadım.
Çizgi dediğim gibi bir ara film izlerken oluşmuştu fakat 10 dk gibi bir süre içinde düzelmişti kendi kendine. Ama bugün son 1 saattir sürekli var web sitelerinden bağımsız oyun chrome masaüstü olsun farketmiyor. Ara ara kayboluyor ama tekrar oluşuyor.

Hocam driverlerin güncel olduğundan ve virüs olmadığından emin olun. Hepsinden eminseniz sorun donanımsal olmalı.

Ekran kartınız tam oturmamış olabilir mi? Çıkartıp temizleyin ve düzgünce takın. Ayrıca emin olmasam da kablolar da bir etken olabilir.

Hocam driverlerin güncel olduğundan ve virüs olmadığından emin olun. Hepsinden eminseniz sorun donanımsal olmalı.

Ekran kartınız tam oturmamış olabilir mi? Çıkartıp temizleyin ve düzgünce takın. Ayrıca emin olmasam da kablolar da bir etken olabilir.
Driverlarımı sürekli güncel tutuyorum ve ücretli kaspersky antivirüs programı kullanıyorum. Herhangi bir virüs bulunmuyor sistemimde şu an. Dediklerinizi uygulayacağım fakat şunu da eklemek istiyorum. Monitörü aldığımda 2 adet ölü piksel vardı ama çok göz önünde bulunmadığı için aldırış etmemiştim. Ölü piksellerin neden olduğu bir sorun olma ihtimali var mıdır sizce?

Hocam ölü piksel ile ilgili olsaydı çizginin kalıcı olması gerekirdi mantık olarak. Farklı kablo veya monitörünüz varsa önce onları deneyin. Olmaz ise son olarak Ekran kartını temizleyip deneyin.

Hocam ölü piksel ile ilgili olsaydı çizginin kalıcı olması gerekirdi mantık olarak. Farklı kablo veya monitörünüz varsa önce onları deneyin. Olmaz ise son olarak Ekran kartını temizleyip deneyin.
Hocam bağlantı kablosu olarak display port kullanıyodum. Hdmi ile bağlandım monitörde aynı çizgi mevcuttu. Ardından üşenmedim kasayı alıp hdmi ile televizyona bağladım ve tv de herhangi bi çizgi oluşmadı. Sorunun monitörden dolayı kaynaklandığını düşünmeye başladım
Hocam bağlantı kablosu olarak display port kullanıyodum. Hdmi ile bağlandım monitörde aynı çizgi mevcuttu. Ardından üşenmedim kasayı alıp hdmi ile televizyona bağladım ve tv de herhangi bi çizgi oluşmadı. Sorunun monitörden dolayı kaynaklandığını düşünmeye başladım
Bu aşamaları dediğiniz gibi ekran kartını temizledikten sonra uyguladım dipnot olarak ekleyeyim.

Geri
Yukarı