RX 5500 XT söküp taktıktan sonra ses cızırtılı çıkıyor

Daha fazla  
Kartımı bugün dikkatlice söküp takmam sonrası bir ses çıkınca cızırtılı çıkıyor. Bir daha söktüm, pinlerine bakıp taktım fakat nafile. Kablo değiştim yine aynı. Bir derdi bitmedi bu makinenin. Eskiden daha sıkıntısızdı bilgisayarlar. Cinnet geçirmek üzereyim, parçalayıp satacağım sonunda.

5600 XT’de de benzeri oldu benim. Normalde hiç ses yoktu şu sıra gelmeye başladı. Fakat normalde veya düşük grafikli oyunlarda yine gelmiyor ama bazı oyunlarda Coil Whine gibi bir ses geliyor. Yani coil whine olsa sürekli fan çalışırken gelmesi gerekmez mi mantıken? Bu sadece güçlü oyunlarda oluyor anlamadım gitti.

Ekran kartından bahsediyor.

"Bir ses çıkınca cızırtılı çıkıyor" deyince tam anlayamadım. @painkiller dediği gibi coil whine olsa o da cızırtı şeklinde olmaz uğultu gibi olur.

Düşündüğüm ekran kartını söktüyse tüm kabloları da sökmüştür kasadan. Jak girişinden veya anakartın ses yuvasından kaynaklanabilir eğer kulaklık ve ses sisteminden geliyorsa. Kasadan geliyorsa cızırtı sorun daha karmaşık olabilir. Konu sahibi daha detaylı açıklar umarım.

"Bir ses çıkınca cızırtılı çıkıyor" deyince tam anlayamadım. @painkiller dediği gibi coil whine olsa o da cızırtı şeklinde olmaz uğultu gibi olur.

Düşündüğüm ekran kartını söktüyse tüm kabloları da sökmüştür kasadan. Jak girişinden veya anakartın ses yuvasından kaynaklanabilir eğer kulaklık ve ses sisteminden geliyorsa. Kasadan geliyorsa cızırtı sorun daha karmaşık olabilir. Konu sahibi daha detaylı açıklar umarım.
GPU'nun HDMI'ı üzerinden TV'e bağlı. Sesler cızırtılı çıkıyor; yarısı normal yarısı cızırtılı gibi, bozuk çıkıyor.

GPU'nun HDMI'ı üzerinden TV'e bağlı. Sesler cızırtılı çıkıyor; yarısı normal yarısı cızırtılı gibi, bozuk çıkıyor.

Tamam daha iyi anladım şimdi. Sanıyorum cızırtı daha önce hiç yoktu bugün başladı öyleyse kablo sorununu es geçiyorum şimdilik. AMD Cleanup Utiliy ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrardan kurabilirsin eğer HDMI kablosu sesi ekran kartı üzerinden iletiyorsa faydası olabilir.

Ek olarak sesi televizyondan yükseltiyorsan eğer bir de televizyonunun sesini açıp sesi bilgisayardan düşürmeni öneririm. Oksitlenmeden ötürü zamanla hoparlörler cızırtı yapabiliyor. Sapphire Pulse modelini kullanıyordun sanıyorum tek HDMI girişi var biliyorum, HDMI kablosunu TV'nin başka girişine takıp deneyebilirsin.

Tamam daha iyi anladım şimdi. Sanıyorum cızırtı daha önce hiç yoktu bugün başladı öyleyse kablo sorununu es geçiyorum şimdilik. AMD Cleanup Utiliy ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrardan kurabilirsin HDMI kablosu sesi ekran kartı üzerinden iletiyorsa faydası olabilir.

Ek olarak sesi televizyondan yükseltiyorsan eğer bir de televizyonunun sesini açıp sesi bilgisayardan düşürmeni öneririm. Oksitlenmeden ötürü zamanla hoparlörler cızırtı yapabiliyor. Sapphire Pulse modelini kullanıyordun sanıyorum tek HDMI girişi var biliyorum, HDMI kablosunu TV'nin başka girişine takıp deneyebilirsin.
Teşekkür ederim fakat hepsini denemiştim :(
Bu arada bir şey fark ettim ki sistem açılırken anakart logosu gelmiyor, boot sürrsince bekleyip direk Windows'da ekran geliyor.
Edit: Sorun çözüldü. Nedendir bilmiyorum ama disklerimin birinin SATA bağlantısını kesince düzeldi.

Teşekkür ederim fakat hepsini denemiştim :(

Pekala. Ses sürücüsünü de silip kurdun diye düşünüyorum. En kötü ihtimalle kartı söküp takarken statik elektrikten vb. bir sorun yaşamasına neden olmuş olabilirsin. Kabloda sorun olmadığına eminsen (başka kablo takıp denemeni öneririm) ve sürücülerde sorun yoksa servise göndermekten başka çare yok gibi şu anda. Belki benzer sorunu yaşayıp çözen birisi nasıl çözdüğünü yazar kim bilir.

Pekala. Ses sürücüsünü de silip kurdun diye düşünüyorum. En kötü ihtimalle kartı söküp takarken statik elektrikten vb. bir sorun yaşamasına neden olmuş olabilirsin. Kabloda sorun olmadığına eminsen (başka kablo takıp denemeni öneririm) ve sürücülerde sorun yoksa servise göndermekten başka çare yok gibi şu anda. Belki benzer sorunu yaşayıp çözen birisi nasıl çözdüğünü yazar kim bilir.
Sorunu çözmüştüm fakat şu an görüntü gitti, sinyal yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı