Çözüldü RX 5500 XT VRAM Clock Hızı 1746 MHz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

basganmemduh

Decapat
GPU Tweak 2 üzerinden Memory clock hızıma baktığımda 3492 MHz gösteriyor. Minimum skalası zaten 3500'den başlıyor 3720'ye kadar arttırılabiliyor.
Bu bana biraz tuhaf geldi çünkü kartımın fabrika verilerinde 1750 MHz yazıyor. AMD Adrenalin Software'e girdiğimde de zaten her zaman boştayken de tam tük altındayken de bile 1746 MHz gösteriyor.
Şimdi benim Memory clock kaç MHz'de çalışıyor?
Şu an acaba kartı yakıyor muyum fabrika verilerinin 2 katı hızda Memory clock çalıştığı için? Ama GPU'nun sıcaklık değerleri normal seyrediyor yük altında 53 derece fanlar %31 çalışıyor.
Bir gariplik var ama çözemedim lütfen yardımcı olur musunuz?

Çözüm
  • Ekran kartınız ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO.
  • Kartın belleği 8GB GDDR6
  • Kartın bellek frekansı 1750 MHz
  • Kartın efektif bellek frekansı 14000 MHz

Peki bu değere nasıl ulaşıyoruz?​

GDDR5X ve GDDR6, gerçek saatin 8 katı hızda çalışır. Dolayısıyla GPU-Z, VRAM'in gerçek saat hızını 1.750 MHz olarak bildirir. 14000 MHz etkin saat hızını elde etmek için bunu 8 ile çarparsınız.

Double Data Rate veya DDR, gerçek saati 2 ile çarpmanız anlamına gelir. Aslında GDDR5, DDR değil QDR olarak adlandırılmalıydı, çünkü artık Double Data Rate değil, Quad Data Rate'dir.

GDDR5X ve GDDR6 ise Octo Data Rate'dir. Ama nedense bu belleklere hala DDR deniliyor, böyle alışılageldiği için.

Umarım yeterince açık olmuştur.

Frekansın yüksek olması ile ilgili AMD'nin resmi cevabı da şu şekilde:

Ürün ekibiyle kontrol ettim ve geri bildirimleri, belirli ekran yapılandırmalarına (çözünürlük ve yenileme hızı kombinasyonları) ve arka plan görevlerine bağlı olarak, RX 5000 Serisi GPU'ların optimum kullanıcı deneyimi sağlamak için bellek frekansını koruyabileceği yönünde. Bu davranış beklenen bir durumdur ve RX 5000 GPU'yu hiçbir şekilde etkilemez.

Kaynak: Re: RX 5700 XT memory clock stuck causing high temps when idle
Çift monitör kullanıyorsan ondan kaynaklı olarak frekans kitliyor olabilir. 5700XT kullanırken bende de boştayken de oyun oynarken de 1746MHz’de çalışıyordu bellek frekansı.

GPU Tweak 2 üzerinden Memory clock hızıma baktığımda 3492 MHz gösteriyor. Minimum skalası zaten 3500'den başlıyor 3720'ye kadar arttırılabiliyor.
Bu bana biraz tuhaf geldi çünkü kartımın fabrika verilerinde 1750 MHz yazıyor. AMD Adrenalin Software'e girdiğimde de zaten her zaman boştayken de tam tük altındayken de bile 1746 MHz gösteriyor.
Şimdi benim Memory clock kaç MHz'de çalışıyor?
Şu an acaba kartı yakıyor muyum fabrika verilerinin 2 katı hızda Memory clock çalıştığı için? Ama GPU'nun sıcaklık değerleri normal seyrediyor yük altında 53 derece fanlar %31 çalışıyor.
Bir gariplik var ama çözemedim lütfen yardımcı olur musunuz?

1750 olarak baktığınız GPU clock olabilir mi? İkisi farklı şeyler çünkü.

1750 olarak baktığınız GPU clock olabilir mi? İkisi farklı şeyler çünkü.

Yok GPU clock değil VRAM 1750 gösteriyor.

Çift monitör kullanıyorsan ondan kaynaklı olarak frekans kitliyor olabilir. 5700XT kullanırken bende de boştayken de oyun oynarken de 1746MHz'de çalışıyordu bellek frekansı.

Tek monitör kullanıyorum aslında ama anlamadım neden böyle?
3492 çalışmasının imkanı yok mu diyorsunuz?

Yok GPU clock değil VRAM 1750 gösteriyor.

Tek monitör kullanıyorum aslında ama anlamadım neden böyle.
3492 çalışmasının imkanı yok mu diyorsunuz?

Ekran Görüntüsü (13)_LI.jpg

MSI Afterburner'dan bakar mısınız hangisi 3500 olarak gösteriyor mavi mi kırmızı mı?

Eki Görüntüle 882576

MSI Afterburner'dan bakar mısınız hangisi 3500 olarak gösteriyor mavi mi kırmızı mı?

Hocam üstteki GPU alttaki VRAM(Memory clock) hızı mı?
Alttakinde ne yazıyor sizde 7000 MHz mi?

Ben AMD Radeon Software'dan baktığımda boştayken bile hep 1746 MHz'de çalışıyor. Yük altında 1750 MHz. Fabrika verilerinde 1750 MHz yazıyor.
Daha da ilginci GPU Tweak 2 programında 3472 MHz gösteriyor boştayken, kafayı yiyeceğim artık hangisi doğru?

Geri
Yukarı