RX 5500 XT yüksek frekans ve WattMan hatası

dnzsvm

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, biraz önce PC'yi açtım ve siyah ekran git gel yaptı masaüstünde. Ayrıca görev çubuğu görünüyordu. Yeniden başlattım WattMan hatası verdi. Bu arada Core clock değerim 1900 aşağıda belirteceğim sayfayı ve Afterburner değerlerimi. Ama sitede normal 1647/oyun 1733/1845 yazıyor. Benim değerlerde yanlışlık mı var? Bana geldiği orijinal hali bu. Böyle fazla aşırtmalı bir kart gönderip ekran kartımın zarar görmesini mi istiyorlar anlamadım. Ben bunun değerini düşürsem sorun çıksa bu seferde garantiye girmiyor derseler ne olacak?
  • MSI RX 5500 XT 4 GB.
  • H410M A PRO.
  • i5-10400F.
  • Corsair 8 GB RAM.
  • Frisby 600W kasa.
  • SanDisk 240 GB SSD.
  • Acer QG241YBI 23.8 monitör.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (19).png
    Ekran Görüntüsü (19).png
    1,5 MB · Görüntüleme: 62
Evet hocam aynen o kartı kullanıyorum. Kartın üstünde BIOS tuşumu vardı bilmiyordum. Evet hocam işte benim kart 2 aydır böyle ve oyundan atmalar PC yeniden başlatması, mavi ekranlar filan. Ama şaun kullandığım sürücüde mavi ekran almıyorum. Oyundan atmalar ve wattman hatası alıyorum. Ben bu 1900 olanı 1800 e mi çekeyim şimdi hocam 3 değer yazıyo bende Frekans yerinde 500-1200-1900. Voltaj ise 797-770-1131. Sıralarıyla yazdım hocam şimdi ne yapayım karta zarar gelmesin garanti bozulmasın yeter.
Radeon programından Frekans Mhz, güç limiti ve voltaj değerlerinde ayarlar yapmak garantiyi bozmaz merak etmeyin. Yalnız biraz dikkatli ve bilinçli şekilde yapmak lazım o kadar. Siz de bu ayarları genel olarak düşüreceğiniz için tek şey eğer stabil olmayan bir ayar denk gelirse o zaman siyah ekran verir, yeniden başlatırsınız ve ayarlar sıfırlanmış şekilde bilgisayarınız açılır.

Bu ayarları yapmadan önce biraz araştırma yapmanız sizin açınızdan da en azından fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu ayarları yapmadan önce tavsiyem birkaç sürücü değişikliğini denemeniz olacaktır. Daha önce yaptıysanız bile tekrardan denemenizi öneririm. DDU programı ile şu an yüklü olan sürücüyü kaldırıp, başka bir sürücü kuracaksanız.

RX 5500 XT güncel sürücü: https://www.amd.com/en/support/grap...d-radeon-rx-5500-series/amd-radeon-rx-5500-xt Tavsiyem Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 Recommended (WHQL) kurmanızdır. Zaten bu kurulu ise tekrardan bunu kurabilir veya eski sürücülerden WHQL olanları deneyebilirsiniz.

RX 5500 XT için eski sürücüler: https://www.amd.com/en/support/prev...d-radeon-rx-5500-series/amd-radeon-rx-5500-xt

Birçok farklı sürücü denemenize rağmen halen sorununuz düzelmez ise Frekans Mhz değerinin 1900 olan kısmını 1800 yaparak deneyebilirsiniz. Farklı sürücüler yükleyip de bu tarz ayarlamaları farklı sürücülerde yapabilirsiniz. Yani ilk mesajımda da dediğim gibi bu tarz hataların net bir çözümü olmadığı için akla gelen birçok yöntemi denemek gerekiyor. Yalnız mesajınızda bahsettiğiniz mavi ekran hataları farklı sebepten de olabilir o konu hakkında bilgim yok maalesef.

1900'e ayarlanmış otamatiğe çekip bakar mısınız?

Evet hocam aynen o kartı kullanıyorum. Kartın üstünde BIOS tuşumu vardı bilmiyordum. Evet hocam işte benim kart 2 aydır böyle ve oyundan atmalar PC yeniden başlatması, mavi ekranlar falan. Ama şaun kullandığım sürücüde mavi ekran almıyorum. Oyundan atmalar ve WattMan hatası alıyorum. Ben bu 1900 olanı 1800'e mi çekeyim şimdi hocam 3 değer yazıyor bende frekans yerinde 500-1200-1900. voltaj ise 797-770-1131. sıralarıyla yazdım hocam şimdi ne yapayım karta zarar gelmesin garanti bozulmasın yeter.

Ben son sürücüde hata aldığımdan bir önceki sürücüyü kullanıyorum.

1900'e ayarlanmış otamatiğe çekip bakar mısınız?

Otomatik ayara çekip dener misiniz?
Evet otomatiğe çekip de denenebilir fakat konu sahibi bu değerlerin otomatik değerlerine ait olduğunu söylüyor bende şaşırdım açıkçası. Bir ihtimal eğer BIOS tuşu var ise ve BIOS tuşu değiştirildiyse otomatikte bu değerlere çıkmış olabileceğini düşündüm açıkçası.

İlk resimde otamatiğe basarsanız çekirdek hızı 1750'ye düşmesi gerekiyor.
1900 olması normal değil mi?

Eki Görüntüle 975541
Hocam otomatikte zaten 1900. Orayı göstermek için manuele basmak gerekiyor. Benim yaptığım bir ayar yok yani. Kart bana geldiği günden beri 1900 orası.
Radeon programından Frekans Mhz, güç limiti ve voltaj değerlerinde ayarlar yapmak garantiyi bozmaz merak etmeyin. Yalnız biraz dikkatli ve bilinçli şekilde yapmak lazım o kadar. Siz de bu ayarları genel olarak düşüreceğiniz için tek şey eğer stabil olmayan bir ayar denk gelirse o zaman siyah ekran verir, yeniden başlatırsınız ve ayarlar sıfırlanmış şekilde bilgisayarınız açılır.

Bu ayarları yapmadan önce biraz araştırma yapmanız sizin açınızdan da en azından fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu ayarları yapmadan önce tavsiyem birkaç sürücü değişikliğini denemeniz olacaktır. Daha önce yaptıysanız bile tekrardan denemenizi öneririm. DDU programı ile şu an yüklü olan sürücüyü kaldırıp, başka bir sürücü kuracaksanız.

RX 5500 XT güncel sürücü: https://www.amd.com/en/support/grap...d-radeon-rx-5500-series/amd-radeon-rx-5500-xt Tavsiyem Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 Recommended (WHQL) kurmanızdır. Zaten bu kurulu ise tekrardan bunu kurabilir veya eski sürücülerden WHQL olanları deneyebilirsiniz.

RX 5500 XT için eski sürücüler: https://www.amd.com/en/support/prev...d-radeon-rx-5500-series/amd-radeon-rx-5500-xt

Birçok farklı sürücü denemenize rağmen halen sorununuz düzelmez ise Frekans Mhz değerinin 1900 olan kısmını 1800 yaparak deneyebilirsiniz. Farklı sürücüler yükleyip de bu tarz ayarlamaları farklı sürücülerde yapabilirsiniz. Yani ilk mesajımda da dediğim gibi bu tarz hataların net bir çözümü olmadığı için akla gelen birçok yöntemi denemek gerekiyor. Yalnız mesajınızda bahsettiğiniz mavi ekran hataları farklı sebepten de olabilir o konu hakkında bilgim yok maalesef.
Hocam dediğiniz gibi yeni sürüm whql indirdim. Kullanayım biraz yine aynı hatalar devam ederse söylerim size. 1900 bana anormal geliyor bilmiyorum. Şunu söylemek istiyorum frekans 500 ken 797 voltaj kullanıyor, peki neden frekans 1200 olunca 770 voltaj kullanıyor. Ayrıca 1900 oluncada 1131 voltaj kullanıyor. Saçma değil mi ben mi yanlış düşünüyorum.

Bu sorun bende de var RX 5500 XT Mech OC 8 GB var bende de bende de 1880 de çalışıyor önerilen sürücü yüklü el ile 1845'e ya da altına çeksem bir sorun yaşar mıyım ve voltaj değerleri nasıl olmalı veya otomatik mi yapıyor yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sorun bende de var RX 5500 XT Mech OC 8 GB var bende de bende de 1880 de çalışıyor önerilen sürücü yüklü el ile 1845'e ya da altına çeksem bir sorun yaşar mıyım ve voltaj değerleri nasıl olmalı veya otomatik mi yapıyor yardımcı olursanız sevinirim.
Frekans Mhz değerini 1880'den 1845 değerine düşürmek herhangi bir soruna yol açmayacaktır diye düşünüyorum. Aslında şu ayar şu değer olacak gibisinden söylemler genel olarak yanlıştır. Eğer Frekans Mhz değerini düşürmek ya da undervolt gibi işlemler yapmayı düşünüyorsanız stabil bir ayar bulmak için deneme yanılma yöntemi ile bir ayar bulmalısınız. Eğer bu ayarları düşürme esnasında stabil olmayan bir ayar yaparsanız oyun oynarken veya boşta iken siyah ekran verecektir. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda ise ayarlar sıfırlanmış olarak açılacaktır.
Hocam dediğiniz gibi yeni sürüm whql indirdim. Kullanayım biraz yine aynı hatalar devam ederse söylerim size. 1900 bana anormal geliyor bilmiyorum. Şunu söylemek istiyorum frekans 500 ken 797 voltaj kullanıyor, peki neden frekans 1200 olunca 770 voltaj kullanıyor. Ayrıca 1900 oluncada 1131 voltaj kullanıyor. Saçma değil mi ben mi yanlış düşünüyorum
Şimdi bildirim gelince daha yeni görüyorum mesajınızı kusura bakmayın. Yani ben XFX RX 590 kullanıyorum ve fabrikadan saçma sapan Frekans Mhz ve voltaj ayarları ile çıktığı için bir sürü hata ile uğraştım ve kart alev topuna dönüyordu. Bu ayarları biraz düşürerek FPS düşüşü olmadan hem aldığım hataları düzelttim hemde ısınma sorununu da çözmüş oldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı