Çözüldü RX 5500XT boşta 60 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Krayte

Femtopat
Daha fazla  
Her gün ekran kartı değerelrini kontrol eden biri olarak bugün ekran kartımın boşta 60C'ye kadar çıktığını fark ettim. Kontrol edince ekran kartı saat hızının sabit olarak 1734 civarında kaldığını gördüm. Sebebi nedir acaba?
Bilgisayar özellikleri
Gigabyte RX5500 XT 4 GB
Ryzen 5 1600 AF
8 GB Corsair 3000MHz RAM
Gigabyte B450M S2H
Xigmatek 650W 80 Plus güç kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yardımınız için teşekkür ederim monitörüm bu bunda dediğiniz gibi özelleştirme yapabilir miyim? Acer K242YBI.

Maalesef monitörünüzün renk derinliği 8 Bit özel çözünürlük ayarladığınız da bu 6'ya düşecektir ve renkler kötü gözükecektir. Bazı oyunların içinde 75Hz ayarı var oyuna girince monitör kendini otomatik 75Hz'ye geçiriyor. Bu ayarın olmadığı oyunlarda ise kendiniz oyuna girmeden önce 75Hz'ye çıkarabilirsiniz. Fakat masaüstünde 75Hz'de kullanmanızı tavsiye etmem çünkü ekran kartı oyundaymış gibi Full yükte kullanıyor bellekleri ve bu da çok fazla gereksiz ısınmasına ve ömrünün bitmesine sebep oluyor belleklerin. Örnek ben masaüstünde 144Hz ayarlarsam ekran kartım 55 derece 120Hz'ye düşürürsem 35 derece oluyor yani 20 derece fark ediyor. Bellek kullanım oranıda 1750MHz'den 200'e düşüyor.
teiknopat.png

Her gün ekran kartı değerelrini kontrol eden biri olarak bugün ekran kartımın boşta 60C'ye kadar çıktığını fark ettim. Kontrol edince ekran kartı saat hızının sabit olarak 1734 civarında kaldığını gördüm. Sebebi nedir acaba?
Bilgisayar özellikleri
Gigabyte RX5500 XT 4 GB
Ryzen 5 1600 AF
8 GB Corsair 3000MHz RAM
Gigabyte B450M S2H
Xigmatek 650W 80 Plus güç kaynağı
Çift monitör veya 144hz üzeri monitör mü kullanıyorsunuz?

Güncel Driver'ların kurulu olduğundan emin olun, ardından da Windows'tan görev yöneticisinden kullanımları tekrar bir kontrol edin. AMD uygulamasından default ayarlara da alıp en sonunda da bir virüs taraması yapıp yine sonuç alamazsanız garantisi varsa garantiye yollamayı düşünebilirsiniz.

Edit: attığınız tablodan kullanım 0'ken 55 derece görünüyor bu normal değil, işlemciniz de bu şekilde mi pekii? Eğer o da normalse programsal bir hata da olabilir kartın termal sorunu da olabilir.

Güncel Driver'ların kurulu olduğundan emin olun, ardından da Windows'tan kullanımları tekrar bir kontrol edin. AMD uygulamasından default ayarlara da alıp en sonunda da bir virüs taraması yapıp yine sonuç alamazsanız garantisi varsa garantiye yollamayı düşünebilirsiniz.
driveri yeni çıkan yüklü 20.11.2 whql versiyon kullanımlarda sadece windowsla alakalı şeyler açık virüs taramasıda yaptım 2 saat önce temiz çıktı.
Radeon Software mı 1734 MHz gösteriyor? Benim 5500 XT'yi yükten yeni çıkardım 0 MHz ve 55 derece gösteriyor. 1734 MHz ise boşta değil demektir.

Eki Görüntüle 760995

Hem software hem de MSI afterburnereden kontrol ettim bilgisayar açıldığı an direk 1730 civarı ile başlıyor ve düşmüyor bundan dolayı sıcaklığın yükseldiğini düşünüyorum 50-60C arası seyrediyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-12-02 190938.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-02 190938.png
    110,2 KB · Görüntüleme: 42
75Hz ya da 144Hz monitör kullanmanızdan kaynaklı bir yazılımsal sorun. Maalesef AMD'nin bilenen meşhur sorunlarından biridir. Monitörün tazeleme hızını 60Hz ya da 120Hz'ye düşürünce sıcaklık ve bellek kullanım oranı düşecektir. Monitör 144Hz veya 75Hz ayarlıyken ekran kartı masaüstünde bile Full yükte çalışıyor. Googleye RX 5000 bellek takılması sorunu yazarsanız detayları öğrenebilirsiniz.

Geri
Yukarı