RX 560 sistem oyunlarda donuyor

Alaoglu7

Centipat
Daha fazla  
RAM
8GB Corsair 3000 MHZ CL15 ve Kingston 2133MHZ CL 15
SSD veya HDD modeli
Toshiba 1TB
Ekran kartı
RX 560 4GB Sapphire
Anakart
Asus H110M-D
İşlemci
i3-6098P 3.60GHZ
Yaklaşık 1 yıl önce GT 730'lu sistemimi RX560 4 GB alarak yükselttim. Yükseltmeyi yaparken yeni bir 500watt PSU aldım ve PSU ve ekran kartının bağlantısını yaptıktan sonra PC'yi açmaya çalıştım. PC açıldı fakat ekrana görüntü gelmedi. Bende araştırdım ve RAM'lerde sorun olabileceğini öğrendim(o güne kadar RAM ile alakalı hiçbir sorun yaşamadım). Ardından tek slot RAM takıp çalıştırdım. PC açıldı ve görüntü geldi. Ertesi gün tekrar iki ramide slotlarını değiştirip takmayı denedim ve PC ilginç bir şekilde çalışıp görüntü verdi. Pek önem vermedim ve Fortnite, PUBG, Valorant oyunlarını yükledim. Fortnite'ı açtıktan sonra oyun ilk 30 saniye oynanmaz oluyor, kaplamalar geç yükleniyor, ilk 30 saniye drop yemekten FPS 10 civarı geziyor ama 5 dakika içinde stabil bir şekilde yüksek FPS veriyor. PUBG'yi açıyorum FPS ürekli dalgalanıyor. RX560'ın YouTube üzerindeki testlerinde sabit 70 FPS alırken benim FPS 30-40'lara kadar düşüyor. Hatta Bootcamp gibi kalabalık yerlere atlayınca oyun 3-5 saniye donuyor. Valorant'ta ise oyun sürekli geç yükleniyor. Ajan seçme ekranına da oyuna da geç giriyor. GT730 var iken Valorant gayet hızlı açılıyordu. Bende en baştaki RAM sorunundan kaynaklandığını düşündüğüm için 8 GB Corsair 3000MHz RAM aldım. Kendi RAM'im 4 GB Kingston 2133MHz. Görünürde uyumlulukta bir sorun yok. Sitemin toplam RAM'i 12 GB oldu fakat değişen bir şey olmadı. Sorun işlemci kaynaklı olabilir mi? İşlemciyle zamanında render gibi işlemler yaptım. 6 yıldır termal macun sürülmedi. Bundan kaynaklı olabilir mi? Önerilerinizi bekliyorum...
PSU: Sharkoon 500 watt PSU.

Hocam HDD olduğu için dokular yavaş yükleniyordur. Anladığım kadarıyla ekran kartını oyun oynamak için değiştirmişsiniz ve daha önce oyunlarda test etmemişsiniz. SSD eklerseniz sorun çözülür. Veya RAM belleği 8+8e çevirirseniz. Ama ben SSD öneririm.

Hocam HDD olduğu için dokular yavaş yükleniyordur. Anladığım kadarıyla ekran kartını oyun oynamak için değiştirmişsiniz ve daha önce oyunlarda test etmemişsiniz. SSD eklerseniz sorun çözülür. Veya RAM belleği 8+8e çevirirseniz. Ama ben SSD öneririm.
Hocam HDTUNE ile test ettim HDD sağlığına iyi diyor. GT730 ile valorant oynarken geç yüklenme sorunları yoktu. Baya hızlıydı hatta. Ekran kartı değiştikten sonra böyle oldu. Yeni kartı takarken HDD’ye zarar vermiş olabilir miyim?

Hocam HDTUNE ile test ettim HDD sağlığına iyi diyor. GT730 ile valorant oynarken geç yüklenme sorunları yoktu. Baya hızlıydı hatta. Ekran kartı değiştikten sonra böyle oldu. Yeni kartı takarken HDD’ye zarar vermiş olabilir miyim?
Hocam HDD ne kadar sağlıklı olursa olsun yavaştır. Grafikleri düşürdüğünüzde dokuların boyutu küçüldüğü için daha rahat yüklenir yani sorununuz çözülür.

Hocam HDD ne kadar sağlıklı olursa olsun yavaştır. Grafikleri düşürdüğünüzde dokuların boyutu küçüldüğü için daha rahat yüklenir yani sorununuz çözülür.
Valorantta test ettim hocam gözle görülen bir değişim olmadı işe yaramadı grafik düşürmek.

Up

Son düzenleme:
SSD alın. Sorununuz çözülür. Anakartınızda M2 soketi yok sanırım ama varsa M2 SSD alın.

Geri
Yukarı