RX 560 sistem oyunlarda ekran bozulması ve donması

• Konuyu başlatan redali
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 921

redali

Kilopat
Arkadaşlar çıldıracağım vallahi. Son 1 haftadır bu problemi yaşıyorum. Sık oyun oynayan biri değilim arada can sıkıntısını günde 1-2 saat oynarım o kadar ama bu problem yüzünden 20dk oyun bile işkence oluyor. Aşağıya videosunu ekliyorum. Genel olarak LoL ve Fall Guys'ta oluyor. LoL'da bazen ilk 5dk bazen 20dk sonra oluyor veyahut da hiç olmuyor kimi zaman. Bileşenlerin çoğu sıfır. Ekran kartının garantisi var 1 ay kaldı en son onu göndereceğim ama kesin problemim nedir çözemedim. FurMark testlerinde vs bir problem çıkmıyor. Normal çalışmada sıkıntı. Oyunda sıcaklık kontrolü yaptım fakat kart 50 derece geçmiyor bile LoL oynarken keza Rainbow oynarken 65 civarı takılıyor. FurMark testinde 70-75 geziyor.

• Intel 10400F (2 aylık sıfır)
  • ASUS B460-G (2 aylık sıfır)
  • Kingston 2 X 8 GB 3200MHz (2 aylık sıfır)
  • EVGA 850 G2 (1 yılı geçti alalı)
  • ASUS RX560 o4-g (ikinci el olarak almıştım 7-8 ay oldu sanırım)
  • Samsung EVO+ M.2 (2 aylık sıfır)
Görüntü videodaki gibi oluyor kiminde direk yeşil ekran geliyor kiminde bozulmadan sonra açık kahverengi bir ekran geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar çıldıracağım vallahi. Son 1 haftadır bu problemi yaşıyorum. Sık oyun oynayan biri değilim arada can sıkıntısını günde 1-2 saat oynarım o kadar ama bu problem yüzünden 20dk oyun bile işkence oluyor. Aşağıya videosunu ekliyorum. Genel olarak LoL ve Fall Guys'ta oluyor. LoL'da bazen ilk 5dk bazen 20dk sonra oluyor veyahut da hiç olmuyor kimi zaman. Bileşenlerin çoğu sıfır. Ekran kartının garantisi var 1 ay kaldı en son onu göndereceğim ama kesin problemim nedir çözemedim. FurMark testlerinde vs bir problem çıkmıyor. Normal çalışmada sıkıntı. Oyunda sıcaklık kontrolü yaptım fakat kart 50 derece geçmiyor bile LoL oynarken keza Rainbow oynarken 65 civarı takılıyor. FurMark testinde 70-75 geziyor.

• Intel 10400F (2 aylık sıfır)
  • ASUS B460-G (2 aylık sıfır)
  • Kingston 2 X 8 GB 3200MHz (2 aylık sıfır)
  • EVGA 850 G2 (1 yılı geçti alalı)
  • ASUS RX560 o4-g (ikinci el olarak almıştım 7-8 ay oldu sanırım)
  • Samsung EVO+ M.2 (2 aylık sıfır)
Görüntü videodaki gibi oluyor kiminde direk yeşil ekran geliyor kiminde bozulmadan sonra açık kahverengi bir ekran geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sorun ekran kartinizda diye dusunuyorum. Baska bir ekran karti ile sistemi deneme imkaniniz var mi?

Ekran kartınızı garantiye gönderin, %99 ekran kartı ile alakalı bir sorun.

1 - Makinenin fişini çek.
2 - Cihazı makinenden çıkar, soğutucu üstündeki tozları temizle bi güzel bakımını yap.
3 - Anakartta ekran kartını taktığın slotu alkollü bir mendil ile temizle ( Peçeteye dezenfektan veya kolonya dökerek peçete ile silebilirsin. Hafif ıslatacak şekilde olsun çok abartma )
4 - 3. maddenin aynısını eran kartında da uygula.
5 - Ekran kartını dikkatlice geri taktıktan sonra bilgisayarı açmadan ve BİLGİSAYARI FİŞE TAKMADAN güç düğmesine 10-15 sn basılı tut. Bu statiklenme varsa diye küçük ama etkili bir yöntemdir.
6 - Bilgisayarı aç ve kendine gelmesini bekle ( M.2 bir Samsung SSD ile zaten o bilgisayarın max 30 sn'de kendine geliyor olması lazım. )
7 - Bunların hiçbiri işe yaramadıysa güncel sürücüde bir problem olabilir, eski bir sürücü kurarak problemin düzelip düzelmediğini kontrol et. ( Bunun sorun olduğunu sanmıyorum ki kendim de RX 560 kullanıyorum, sürücüsü güncel ve böyle bir problem yaşamıyorum )
Bilgisayar kendine geldikten sonra bilgisayara restart at. Bu dediklerimden sonra da düzelmiyorsa deneyebileceğiniz birkaç yöntem daha olsa da tavsiye etmem. Garantiye yollamakta fayda var.

Bahsettiğim diğer birkaç yöntemden biri. Son çare olarak bunu kullanabilirsin ancak dediğim gibi tavsiye etmem : Temporarily Repair a Lost Cause Graphics Card by Heating it up in an oven

Son düzenleme:
1 - Makinenin fişini çek.
2 - Cihazı makinenden çıkar, soğutucu üstündeki tozları temizle bi güzel bakımını yap.
3 - Anakartta ekran kartını taktığın slotu alkollü bir mendil ile temizle ( Peçeteye dezenfektan veya kolonya dökerek peçete ile silebilirsin. Hafif ıslatacak şekilde olsun çok abartma )
4 - 3. maddenin aynısını eran kartında da uygula.
5 - Ekran kartını dikkatlice geri taktıktan sonra bilgisayarı açmadan ve BİLGİSAYARI FİŞE TAKMADAN güç düğmesine 10-15 sn basılı tut. Bu statiklenme varsa diye küçük ama etkili bir yöntemdir.
6 - Bilgisayarı aç ve kendine gelmesini bekle ( M.2 bir Samsung SSD ile zaten o bilgisayarın max 30 sn'de kendine geliyor olması lazım. )
Bilgisayar kendine geldikten sonra bilgisayara restart at. Bu dediklerimden sonra da düzelmiyorsa deneyebileceğiniz birkaç yöntem daha olsa da tavsiye etmem. Garantiye yollamakta fayda var.
:) Temizlik vs basit iş bilgisayar mezunuyum. Çözüm bulamadım garanti yolu gözüküyor sonra çare olarak yazdım buraya

:) Temizlik vs basit iş bilgisayar mezunuyum. Çözüm bulamadım garanti yolu gözüküyor sonra çare olarak yazdım buraya
Burada kimse ekran kartını ilk elden deneyimlemeden kesin bir çözüm bulamaz zaten, temizlik ve sürücü güncellemesi forumdaki insanların yapabileceği en iyi öneriler o yüzden basit iş gibi söylemlerle bunları küçümsemen komik geldi. Nasıl bir çözüm bekliyordun ki? Ancak yine de belki işine yarar diye yazımı güncelledim. Paylaştığım linkte belki çözümü bulabilirsin. Bilgisayar mezunuysan İngilizce anlamakta sorun yaşayacağını düşünmediğim için yabancı bir siteden atıyorum. İyi forumlar :)

Geri
Yukarı