RX 560 sisteme giden güç kesilince ekrana görüntü gelmiyor

FRKN145

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8GB DDR3 1333 MHz
SSD veya HDD modeli
JAMES DONKEY 120
Ekran kartı
RX 560 BIOSTAR 4GB
Anakart
ESONİC 1156PİN
İşlemci
X3440
RX 560 BIOSTAR ekran kartım var. 2. el almıştım, onu aldığımdan beri ne zaman PC'yi fişten çeksem veya güç kablosunu çeksem (ne olduğu fark etmiyor güç kesilince) 1 saniyeliğine bile olsa, güç gitse fişe geri taktığım zaman sorunsuz çalışan PC bir anda ekran vermemeye başlıyor. Birkaç defa reset reset reset deneye deneye bazen ekran geliyor ama ekran tamamen karıncalı oluyor ve PC donuyor, uzun süre denedikten sonra sorunsuz bir şekilde PC açılınca bir daha güç kesilmezse PC'den hiçbir sorun olmuyor. Başka PC ile ekran kartını denedim, yine aynı sorun oluyor. Bu sorun çözülebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapatmak için başlat'ı ve sonra Kapat'ı seçip kapatıyorsunuz değil mi?
Bilgisayar açık, çalışıyor. Ve siz birden elektrik vermeyi kesip bilgisayarı kapatmıyorsunuzdur umarım.
Genelde bazı yazılımsal hatalar donanımların doğru çalışmasını engelliyor. Kablodan bile kaynaklanıyor olabilir bu hata eğer VGA to HDMI kullanıyorsan kablodaki çeviricinin kalitesizliği bile sebep olabilir. Kötü GPU BIOS kötü overclock da aynı şekilde sebep olabilir.
İlk önce.
Şu adımları uygula olmazsa çip sorunu olabilir.
* Ekran kartını temizle tozlardan arındır.
* Bir silgi yardımıyla ekran kartının anakarta giren pinleri yani sarı girişleri sil silgi ile güzelce, oksitlenme varsa gider.
* Termal macun kontrolü yap, kurumuşsa değiştir.
* AMD driver sitesine gir ve ekran kartının driverini bul reccommend yani önerileni kur diğerini silip.
1 - BIOS sıfırlama.
2 - onboard grafik işlemcisinin driver ini yükleyip güncelleme.
3 - harici ekran kartının sürücüsünü kaldırma.
4 - ekran kartını PCI-e'ye takıp çalıştırma.
5 - ekran kartının sürücüsü yükleme.
Basit olacak ama basit zaten gözden kaçandır, statik elektrik birikmiş olabilir mi? Fişten çekip akımı kesip kapatıp 5-10 saniye güç düğmesine basılı tutmayı denediniz mi?
RAM'lerin yerlerini değiştirerek tekrar takmayı dener misin?
Anakartta görüntü çıkışı varsa ekran kartını çıkartıp deneyin.
İkinci olarak.
FurMark testi nasıl yapılır?
1. FurMark (Windows)

1. Adım #2: Dilerseniz test ayarlarını özelleştirin.
  2. Adım #3: testi başlatın.
  3. Adım #4: Sonuçları değerlendirin.
  4. Adım #5: FurMark testi tamamlandı.

Ekran kartının üstündeki tozları da temizleyin. Eğer evde silgi varsa silgi ile kartın üstündeki, PCB'de yer alan tozları hafifçe silin. Silgi artıklarını da üfleyerek silin. Ayrıca PCI Express bağlantı noktasını da silgi ile silin. PC'nin elektriğini kesip ekran kartını geri takın.
Monitör kablosu HDMI mı? Yoksa VGA mı?

Bunları denemek iyidir monitörde çizgiler ve dalgalanma oluyor mu?

Kartta mining yapılmış ise bunun öğrenmek çok zor imkansız gibi bir şey ekran kartı arızalı ise değişim gerekli tamir işleriyle uğraşmayın.

Son düzenleme:
Kapatmak için başlat'ı ve sonra Kapat'ı seçip kapatıyorsunuz değil mi?
Bilgisayar açık, çalışıyor. Ve siz birden elektrik vermeyi kesip bilgisayarı kapatmıyorsunuzdur umarım.
Genelde bazı yazılımsal hatalar donanımların doğru çalışmasını engelliyor. Kablodan bile kaynaklanıyor olabilir bu hata eğer VGA to HDMI kullanıyorsan kablodaki çeviricinin kalitesizliği bile sebep olabilir. Kötü GPU BIOS kötü overclock da aynı şekilde sebep olabilir.
İlk önce.
Şu adımları uygula olmazsa çip sorunu olabilir.
* Ekran kartını temizle tozlardan arındır.
* Bir silgi yardımıyla ekran kartının anakarta giren pinleri yani sarı girişleri sil silgi ile güzelce, oksitlenme varsa gider.
* Termal macun kontrolü yap, kurumuşsa değiştir.
* AMD driver sitesine gir ve ekran kartının driverini bul reccommend yani önerileni kur diğerini silip.
1 - BIOS sıfırlama.
2 - onboard grafik işlemcisinin driver ini yükleyip güncelleme.
3 - harici ekran kartının sürücüsünü kaldırma.
4 - ekran kartını PCI-e'ye takıp çalıştırma.
5 - ekran kartının sürücüsü yükleme.
Basit olacak ama basit zaten gözden kaçandır, statik elektrik birikmiş olabilir mi? Fişten çekip akımı kesip kapatıp 5-10 saniye güç düğmesine basılı tutmayı denediniz mi?
RAM'lerin yerlerini değiştirerek tekrar takmayı dener misin?
Anakartta görüntü çıkışı varsa ekran kartını çıkartıp deneyin.
İkinci olarak.
FurMark testi nasıl yapılır?
1. FurMark (Windows)

1. Adım #2: Dilerseniz test ayarlarını özelleştirin.
  2. Adım #3: testi başlatın.
  3. Adım #4: Sonuçları değerlendirin.
  4. Adım #5: FurMark testi tamamlandı.

Ekran kartının üstündeki tozları da temizleyin. Eğer evde silgi varsa silgi ile kartın üstündeki, PCB'de yer alan tozları hafifçe silin. Silgi artıklarını da üfleyerek silin. Ayrıca PCI Express bağlantı noktasını da silgi ile silin. PC'nin elektriğini kesip ekran kartını geri takın.
Monitör kablosu HDMI mı? Yoksa VGA mı?

Bunları denemek iyidir monitörde çizgiler ve dalgalanma oluyor mu?

Kartta mining yapılmış ise bunun öğrenmek çok zor imkansız gibi bir şey ekran kartı arızalı ise değişim gerekli tamir işleriyle uğraşmayın.

Öncelikle teşekkür ederim. Bilgisayarı her zaman başlat>kapat kısmından kapatıyorum. Ekran kartını birçok kez temizledim silgi ile sildim ayrıca fakat termal macunum yok macun biraz sulu. Driver konusunda her türlü yolu denedim. Statik elektriğe gelirsek bu kısımla ilgili bir şey söyleyeceğim ben bazen bilgisayarı tuştan kapattığım zaman bilgisayar kapanıyor ve 2 saniye sonra ben PC'yi açmamama rağmen kendi kendine açılıyor statik elektrikten şüpheleniyorum. Monitör kablosu DVI. BIOS pilini çıkarıp sıfırlamayı da denemiştim olmuyor. Anakartın 1 RAM slotu arızalı zaten 2 tane var birinde takılı RAM(1x8) o yüzden başka slota takamıyorum. İşlemcimde onboard yok. FurMark testini deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı