Çözüldü RX 5600 XT ekran yeşil oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Calmatom

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2 hafta önce satın aldığım bir sistemim var. ASUS Dual RX 5600 XT Evo ekran kartına sahibim. Daha önceden de yeşil ekran sorunu alıyordum ancak oyundan oyuna kartına verdiği tepki de değişmekte. Withcer 3 ve Battlefield 1 oynarken, ekranda aşağıdaki resimde olduğu gibi, saliselik süreyle bu değişik renkler beliriyor ve çoğunlukla bu durumu yaptığında sonunda yeşil ekran verip reset atıyor. Her zaman olmuyor. Bazen hiçbir sorun olmadan günü geçiren bir kartım var, bazen de daha günün ilk dakikalarında bu sorunları yapan bir kartım. Henüz bu sorunları sadece oyunlardayken yaşadım. Video izlerken ya da başka bir işle uğraşırken yaşamadım.

Forumda verilen önerilerden veya araştırıp denediğim bazı şeylerden bahsettiğim; Driverımı kararlı sürüme güncelledim, Adrenalin programı olmadan driver yükledim, Windows hızlı başlatma seçeneğini kapattım.

Henüz bunları yapmama rağmen maalesef sorun ara ara kendini göstermekte. BIOS ve diğer driverlarım güncel. Önemli olduğunu ve söylemem gerektiğini düşündüğüm diğer bir durum ise, kartın fan ayarını elle kontrol etmezsem, sıcaklık yükselse de otomatik olarak fan ayarını bir türlü yapamıyor. Kartın bozuk olup olmadığı konusunda kararsız kaldım. Günden güne değişen tepkileri var. Bu sorunlar hakkında verebileceğiniz bir öneriniz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Anakart: ASUS Prime B450M-K. İşlemci: AMD Ryzen 5 3600. Ekran kartı: ASUS Dual Radeon RX 5600 XT Evo 6 GB. RAM: XPG 16 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz SSD: SanDisk Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD Kasa: Corsair Carbide Spec-Delta RGB 650W 80+PSU.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    538,5 KB · Görüntüleme: 53
  • 2.png
    2.png
    525,8 KB · Görüntüleme: 51
  • 3.PNG
    3.PNG
    557,9 KB · Görüntüleme: 52
  • 4.PNG
    4.PNG
    543,9 KB · Görüntüleme: 58
  • 5.PNG
    5.PNG
    335,8 KB · Görüntüleme: 62
  • wattman.PNG
    wattman.PNG
    64,9 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir de WHQL sürücüyü deneyin. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp, 20.9.1 (WHQL) sürücüsünü yükleyin.

Sürücü sorunu bence. Bana da oluyordu sürücülerini güncelle güncelse WHQL olan sürümü yükle.

DDU ile kaldır:
Dediğiniz gibi kaldırıp, şuan WHQL sürümünü kurdum. Umarım daha iyi olur.
Yeşil ekranı bilmiyorum ama fan ile ilgili şunu söyleyebilirim, fan otomatik olarak zaten 60 derecede devreye giriyor ve 900 RPM seviyesinde dönmeye başlıyor, benim şu ana kadar gözlemlediğim en yüksek RPM ise 67 derecede 1300 oldu. Eğer senin değerlerinde böyle ise normal.
Şuan 20.9.1 sürümünü kurdum ve FurMark testinde fan hızlarını denedim. Otomatik fan ayarında, 51 derecede çalışmaya başlıyor fanlar ve 55 derece de yaklaşık 1900 RPM oluyor. Bu sürümden önce, otomatik ayarda fanlar böyle değildi. Şuan daha iyi gibi.
Durum Güncellemesi: Bilgisayarımı alalı 2 ayı aşkın süre oldu. Konu da bahsettiğim yeşil ekran sorununu hala yaşıyorum. Sorunun ekran kartı veya işlemci kaynaklı olduğunu biliyordum ancak hangisinin kesin olarak bu soruna sebep olduğu bilemiyordum. Eğer bu tarz problem yaşayan arkadaşlar varsa bilgilendirilme olması açısından yazıyorum.

Bugün sistemi satın aldığım yere sistemi götürdüm. Teknik destek ile beraber işlemci değiştirdik ve tekrardan sistemi test ettik. Tekrardan sorun kendini gösterdi ve bu sayede sorunun ekran kartından olduğunu belirlemiş olduk. Eğer bu tarz yeşil ekran probleminiz varsa, driver değişimi ile bu sorunu çözemediyseniz, ekran kartınızda problem olma olasılığı yüksek.
Bir de WHQL sürücüyü deneyin. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp, 20.9.1 (WHQL) sürücüsünü yükleyin.

Sürücü sorunu bence. Bana da oluyordu sürücülerini güncelle güncelse WHQL olan sürümü yükle.

DDU ile kaldır:

Yeşil ekranı bilmiyorum ama fan ile ilgili şunu söyleyebilirim, fan otomatik olarak zaten 60 derecede devreye giriyor ve 900 RPM seviyesinde dönmeye başlıyor, benim şu ana kadar gözlemlediğim en yüksek RPM ise 67 derecede 1300 oldu. Eğer senin değerlerinde böyle ise normal.

DDU ile kaldır:
Dediğiniz gibi kaldırıp, şuan WHQL sürümünü kurdum. Umarım daha iyi olur.
Şuan 20.9.1 sürümünü kurdum ve FurMark testinde fan hızlarını denedim. Otomatik fan ayarında, 51 derecede çalışmaya başlıyor fanlar ve 55 derece de yaklaşık 1900 RPM oluyor. Bu sürümden önce, otomatik ayarda fanlar böyle değildi. Şuan daha iyi gibi.
Durum Güncellemesi: Bilgisayarımı alalı 2 ayı aşkın süre oldu. Konu da bahsettiğim yeşil ekran sorununu hala yaşıyorum. Sorunun ekran kartı veya işlemci kaynaklı olduğunu biliyordum ancak hangisinin kesin olarak bu soruna sebep olduğu bilemiyordum. Eğer bu tarz problem yaşayan arkadaşlar varsa bilgilendirilme olması açısından yazıyorum.

Bugün sistemi satın aldığım yere sistemi götürdüm. Teknik destek ile beraber işlemci değiştirdik ve tekrardan sistemi test ettik. Tekrardan sorun kendini gösterdi ve bu sayede sorunun ekran kartından olduğunu belirlemiş olduk. Eğer bu tarz yeşil ekran probleminiz varsa, driver değişimi ile bu sorunu çözemediyseniz, ekran kartınızda problem olma olasılığı yüksek.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı