RX 5600 XT sistem kendini yeniden başlatıyor

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben bilgisarayımı toplayalı hemen hemen 3 ay oldu. Bilgisarayım video izlerken, oyun oynarken hiçbir şey yapmasam bile siyah ekran verip resetliyor kendisini. İlkten PSU'dan diye düşünmüştüm, Gametech 600W 80Plus güç kaynağım vardı, onu değiştirdim, Cooler Master V3 Elite 600W geçtim ve sorunum yine çözülmedi. Bilgisarayım kapanınca olay görüntüleyicisinden baktım, orada kernel-Power 41 (63) hatasını gördüm. Her yerde araştırdım ama hiçbir çözüm bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
Ekran kartı: RX 5600XT
AMD Ryzen 5 3600.
Anakart cigabyt B450M H.
M2.SSD XPG SX8100 512 GB.
Team t Force Vulcan TUF Gaming 8*2 3200MHz.
Cooler Master V3 600W.

Merhaba arkadaşlar, ben bilgisarayımı toplayalı hemen hemen 3 ay oldu. Bilgisarayım video izlerken, oyun oynarken hiçbir şey yapmasam bile siyah ekran verip resetliyor kendisini. İlkten PSU'dan diye düşünmüştüm, Gametech 600W 80Plus güç kaynağım vardı, onu değiştirdim, Cooler Master V3 Elite 600W geçtim ve sorunum yine çözülmedi. Bilgisarayım kapanınca olay görüntüleyicisinden baktım, orada kernel-Power 41 (63) hatasını gördüm. Her yerde araştırdım ama hiçbir çözüm bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
Ekran kartı: RX 5600XT
AMD Ryzen 5 3600.
Anakart cigabyt B450M H.
M2.SSD XPG SX8100 512 GB.
Team t Force Vulcan TUF Gaming 8*2 3200MHz.
Cooler Master V3 600W.
Dostum Merhaba sana bakınca kendimi gördüm .Görseldeki PC bana ait 6 aylık bir bilgisayar. Aldığım günden beri mavi ve siyah ekran sorunu var. Formlarda çok araştırdım PSU'dan kaynaklı olabileceğini öğrendim corsair rm750 750w 80+ gold PSU aldım ancak sorun hala devam ediyor. Youtube Rx 5700 Xt black screen yazarsan yabancı kullanıcıların da siyah ekran aldığını görürsün. Bununla ilgili eski sürücüleri yükleyince düzeldiğini, Bios ayarı yapınca düzeldiğini, PSU aldım düzeldi diyeni ,Kartı servise gönderdim sorun yok diyerek gönderildi diyenide var. Bu AMD'nin bir laneti çoğu kişi kartı satarak NVİDEA geçmiş. Ben de servise göndericem yakında ama düzeleceğini sanmıyorum. Mail adresini verirsen birbirimize yol gösterir irtibatı koparmamış oluruz.

Dosya Ekleri

• 20200807_143245.jpg
    20200807_143245.jpg
    245,7 KB · Görüntüleme: 30
Dostum merhaba sana bakınca kendimi gördüm. Görseldeki PC bana ait 6 aylık bir bilgisayar. Aldığım günden beri mavi ve siyah ekran sorunu var. Formlarda çok araştırdım PSU'dan kaynaklı olabileceğini öğrendim Corsair RM750 750W 80+ Gold PSU aldım ancak sorun hala devam ediyor. YouTube RX 5700 XT Black screen yazarsan yabancı kullanıcıların da siyah ekran aldığını görürsün. Bununla ilgili eski sürücüleri yükleyince düzeldiğini, BIOS ayarı yapınca düzeldiğini, PSU aldım düzeldi diyeni, kartı servise gönderdim sorun yok diyerek gönderildi diyeni de var. Bu AMD'nin bir laneti çoğu kişi kartı satarak NVIDIA geçmiş. Ben de servise göndereceğim yakında ama düzeleceğini sanmıyorum. Mail adresini verirsen birbirimize yol gösterir irtibatı koparmamış oluruz.

Tamamdır reis ben buraya bırakıyorum e postamı haberleşmek için bende her zaman araştırıyorum bir şey bulabilirsem sana iletirim sende bulabilirsin bana iletirsin
[email protected]

Yalnız değiştirdiğin güç kaynağı da pek iyi bir tercih olmamış fakat yükteyken reset atmıyorsa PSU'yu eleyebiliriz şu anlık.

Ben sana AMD'nin bana daha önceki sorunum için attığı maildeki yönergeleri yazayım yap. 8. maddeyi pas geçebilirsin, 6. maddedeki sürücüyü ise 20.9.1 olarak değiştir. CMOS temizleme ise BIOS güncellemesi yaptıktan sonra anakarttaki pili söküp bir süre (30 saniye kadar) bekleyip geri takmak. Basit İngilizce olduğu için anlarsın diye çevirmedim Google Translate de iş görür.

0. Update MB BIOS to the latest version.
1. Clear motherboard CMOS.
2. Go to MB BIOS setting page and set CSM as disable or set to UEFI mode.
3. Within MB BIOS setting page , please set PCIE speed to Gen3 instead of AUTO if your MB does not support Gen4.
4. Format the HDD and reinstall Win10 X64 and then update to version 2004 by using windows update.
5. Update motherboard chipset driver to latest version
6. Install Catalyst V20.8.3 Optional driver here - https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-8-3 , then reboot the system.
7. Go to CCC and make sure that already disable 'Enhanced Sync' in Gaming tab and disable Metrics Overlay in Performance tab.
8. Adjust Power Limit to +20% in CCC
9. Update your game patch as well.
10. Check if your GPU is overheating that more than 100 degree C when in load , if yes , please add one more case fan to cool down the ambient temperature.
11. Use only one signal monitor to isolate the problem first.

Yalnız değiştirdiğin güç kaynağı da pek iyi bir tercih olmamış fakat yükteyken reset atmıyorsa PSU'yu eleyebiliriz şu anlık.

Ben sana AMD'nin bana daha önceki sorunum için attığı maildeki yönergeleri yazayım yap. 8. maddeyi pas geçebilirsin, 6. maddedeki sürücüyü ise 20.9.1 olarak değiştir. CMOS temizleme ise BIOS güncellemesi yaptıktan sonra anakarttaki pili söküp bir süre (30 saniye kadar) bekleyip geri takmak. Basit İngilizce olduğu için anlarsın diye çevirmedim Google translate de iş görür.

0. Update MB BIOS to the latest version.
1. clear motherboard CMOS.
2. GO to MB BIOS setting page and set CSM as disable or set to UEFI mode.
3. within MB BIOS setting page, please set PCI-e Speed to gen3 instead of Auto if your MB does not Support gen4.
4. format the HDD and reinstall Windows 10 X64 and then Update to version 2004 by using Windows Update.
5. Update motherboard chipset driver to latest version.
6. ınstall Catalyst v20.8.3 optional driver here - https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-8-3, then reboot the System.
7. GO to CCC and make sure that already disable 'enhanced Sync'in Gaming Tab and disable metrics overlay in performance Tab.
8. adjust Power limit to +20% in CCC.
9. Update your Game patch as well.
10. check if your GPU is overheating that more than 100 degree C when in load, if yes, please add One more case fan to cool down the ambient temperature.
11. use only One signal monitör to isolate the problem first.

Reis bunları tek tek deneyeceğim ama keşke Türkçe yazsaydın benim ingilizcem çok kötü de :) artık translate bakıp yaparım.

Reis bunları tek tek deneyeceğim ama keşke Türkçe yazsaydın benim ingilizcem çok kötü de :) artık translate bakıp yaparım.

Sana kısaca özetleyeyim. Önce BIOS güncellemesi yapıyorsun USB ile. Sonra kasayı çıkar, yan paneli aç anakarttan BIOS pilini çıkar. Biraz bekle geri tak sonra bilgisayarı koy yerine tekrardan. Tüm yedeklerini al format atmaya başla. Formattan sonra Windows'u güzelce güncelle, AMD Chipset driver indir kur. Hepsi bitince git 20.9.1 sürücüsünü indir kur bir de böyle yap. Teknik bir arıza yoksa bu sorununu çözer yoksa servis yolları görünür.

Geri
Yukarı