RX 5600 XT sistem mavi ekran veriyor

orsak26

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ilk defa DDR4 sistem topladım ve 30 saattir düzgün çalıştıramadım. Sistemim şu şekilde:

AMD Ryzen 5 2600X.
MSI Gaming Plus Max B450 anakart.
ASUS TUF 5600XT ekran kartı.
G.Skill Ripjaws 3600MHz CL18 RAM.
Cooler Master 600W 80Plus white PSU.
Dark Diamond Pro mesh kasa.

Sistemi kendim birleştirdim çalıştırdım, BIOS'u açtım ve RAM'ler 2133 olarak gözüküyordu ellemedim. Önce driverları yükleyeyim dedim, daha driverları yüklemeden dondu bilgisayar, reset attım, BIOS'a girdim, XAMP Profile 2'yi seçtim (3600MHz olan). Bundan sonra sürekli mavi ekran almaya başladım, Windows'u kurarken dahi bile. SSD arızalıdır belki diye düşündüm arkadaşıma götürdüm kasayı, onun SSD’de de mavi ekran başladı, daha sonra arkadaşın 3000MHz'lik RAM'lerimi taktım markasını hatırlamıyorum, XAMP'yi açmadan manuel olarak 3200MHz olarak seçtim ve Windows'u kurdum, driverları yükledim çalıştı, sonra kendi RAM'lerimi geri taktım, manuel olarak 3600MHz seçtim ve stabil olarak çalışmaya başladı. Eve gittim, Ryzen Master'ı yüklerken gene hatalar almaya başladım ve bu böyle devam etti, Memory try it diye bir şey vardı BIOS'ta, onu da denedim, gene sistem hataları donmalar yaşamaya başladım. Driverları bile kuramıyorum, kafam çok karıştı. Ne yapmam gerek? İnternette de düzgün bir bilgi bulamadım, overclocktan da çok anlamıyorum.

Muhtemelen RAM'(ler)inizde sorun var. Alttaki rehberi uygulayın. XMP açık ve kapalı olacak şekilde ayrı ayrı test yapın.

Çift modül mü bellek var? Öyle ise tekini çıkartıp edin, onda sorun çıkarsa sadece diğerini takın ve öyle test edin. Böylelikle tek birinde sorun olup olmadığını kontrol etmiş olursunuz.

Bu arada bazı BIOS güncellemeleri ile bellek uyumlulukları artabiliyor. Onun için BIOS güncellemesi var ise yapın. BIOS üzerinden BIOS sürümüne bakabilirsiniz. 7B86vH7 gibi sonunda 7 geçen bir sürüm altındaysanız 7B86vH7 sürümüne güncelleyin.

Ayrıca işlemcin en fazla 2933 MHz destekliyor.
Orası biraz karışık. Bende de aynı mimariye vs. sahip 2700X var, rahatlıkla 3466 MHz'e hız aşırtılmış olarak kullanabiliyorum. AMD tarafında işlemci, RAM frekansını bu kadar düşüğe sınırlasaydı piyasada 3600 MHz gibi bellekler bulmak neredeyse imkânsız olurdu.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. 2933'de denedim tekrar donma yaşadım. Evet çift modül var ve BIOS'u güncelledim. Dediğiniz gibi tek tek takarak denemek istedim. 2. slota 1 tanesini taktım ve görüntü gelmedi, RAM'leri degiştirdim görüntü gelmedi ve şu an tekrar eski haline getirdim, görüntü gelmiyor ve anakartta Boot kırmızı ışığı yanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS pilini 30 saniye civarı çıkararak BIOS'u sıfırlamayı deneyin.

BIOS sıfırladım ancak hala görüntü gelmiyor, sanırım RAM'ler sizlere ömür.

BIOS sıfırladım ancak hala görüntü gelmiyor, sanırım RAM'ler sizlere ömür.

Kasayla ugraşırken HDMI kablosu çıkmış, tek tek test etmeye geçiyorum şimdi.
Şu an BIOS'un resetli yani stock hali ile RAM'ler 2133'de çalışıyor ve tekrar donma yaşadım, BIOS'a dokunmadan RAM'leri tek tek takarak denemeye geçiyorum(sizlerinde daha net anlaması için aşama aşama yazacağım). Birşey daha etkisi var mı bilmiyorum ama, HDMI ile televizyona bağlayarak kullanıyorum şu an monitör kargoda oldugu için.

16066133989393053491948035486722.jpg

DVI-D görüntü kablosu HDMI'dan daha iyi, sağlam ekran kartınızda DVI girişi olması lazım. Ona bir bakın. Sorun ekran kartında bence, ya da anakart ama bir deneyin.

Artı -1 Eksi
DVI-D görüntü kablosu HDMI'dan daha iyi, sağlam ekran kartınızda DVI girişi olması lazım. Ona bir bakın. Sorun ekran kartında bence, ya da anakart ama bir deneyin.

DVI çıkışı maalesef yok. Arkadaşımın 3000MHz RAM'leri ile bir sorun yaşamamıştım. Bu RAM'lerin ayarını düzgün yapıp yapmadığım konusunda şüpheliyim.

DVI çıkışı maalesef yok. Arkadaşımın 3000MHz RAM'leri ile bir sorun yaşamamıştım. Bu RAM'lerin ayarını düzgün yapıp yapmadığım konusunda şüpheliyim.

Değerler sizde 2900MHz olacak RAM'de.

BIOS'a girdiğinizde overclocking menüsünde "DRAM Frequency" olacak, onu "Auto" yapın.

16066137471106299450984342588588.jpg

Artı -1 Eksi
BIOS resetlenmiş halde 2133MHz'de, şu an takılı olan tek RAM'le donma oldu. Ayarlara dokunmadan diger RAM'i takıyorum.

Değerler sizde 2900MHz olacak RAM'de.

BIOS'a girdiğinizde overclocking menüsünde "DRAM Frequency" olacak, onu "Auto" yapın.

Eki Görüntüle 755694
Hocam Dual slotta buradaki ayarlardan denemediğin hiçbir şey kalmadı, 2933'de de donma sorunu gerçekleşti.

Yeni konular

Geri
Yukarı