RX 5600 XT sistemde Forza Horizon 4 FPS düşüşü

HoNDaC1

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Geriatri
Arkadaşlar, herkese merhabalar. Birkaç gün önce bir konu açmıştım işlemci soğutma ile ilgili. Sorunum kısaca şu şekilde; Forza Horizon 4 oyununda özellikle Online modda ani droplar yaşıyorum ve örneğin drift yaparken veya yarış yaparken bu ciddi oranda etkiliyor. 1 saniye gibi kısa bir sürede geri düzeliyor. Bu sorunu başka hiçbir oyunda yaşamıyorum. Ama benden daha düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda bu sorunları yaşanmıyor. Drop esnasında gözlemlediğim en büyük değişim, işlemci kullanımı oluyor. Drop esnasında CPU kullanımı %3'e düşüyor ve %80'e fırlıyor bir anda. Sorun işlemci ısısından kaynaklıdır deyip, kule tipi fan aldım ve ısınma sorununu ortadan kaldırdım. Fakat drop sorunu halen devam ediyor. Sizce sorunun kaynağı nedir? Oyun HDD'de ve badsector taramasında hiçbir olumsuzluk ile karşılaşmadım. Sistemim şu şekilde:
R5 1600 AF
RX 5600 XT
16 GB RAM
B450M S2H.

Arkadaşlar, herkese merhabalar. Birkaç gün önce bir konu açmıştım işlemci soğutma ile ilgili. Sorunum kısaca şu şekilde; Forza Horizon 4 oyununda özellikle Online modda ani droplar yaşıyorum ve örneğin drift yaparken veya yarış yaparken bu ciddi oranda etkiliyor. 1 saniye gibi kısa bir sürede geri düzeliyor. Bu sorunu başka hiçbir oyunda yaşamıyorum. Ama benden daha düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda bu sorunları yaşanmıyor. Drop esnasında gözlemlediğim en büyük değişim, işlemci kullanımı oluyor. Drop esnasında CPU kullanımı %3'e düşüyor ve %80'e fırlıyor bir anda. Sorun işlemci ısısından kaynaklıdır deyip, kule tipi fan aldım ve ısınma sorununu ortadan kaldırdım. Fakat drop sorunu halen devam ediyor. Sizce sorunun kaynağı nedir? Oyun HDD'de ve badsector taramasında hiçbir olumsuzluk ile karşılaşmadım. Sistemim şu şekilde:
R5 1600 AF.
RX 5600 XT.
16 GB RAM.
B450M S2H.

Afterburner ile oyun içi degerlerinizi atar mısınız?

Hocam bu konula alakasız ama size çok acil bir şey sormam lazım. James Donkey 711 Mikrofon Bass Ayarı isimli konuda sizin yazdığınız bir yazı vardı. Yazılımda gelişmiş ayarlar olduğunu söylemiştiniz. Acaba o gelişmiş ayarları nasıl açtığımızı bana söyleyebilir misiniz? Bu arada öncelikle Afterburner değerlerinizi paylaşırsanız güzel olur :).

Hocam bu konula alakasız ama size çok acil bir şey sormam lazım. James Donkey 711 mikrofon bass ayarı isimli konuda sizin yazdığınız bir yazı vardı. Yazılımda gelişmiş ayarlar olduğunu söylemiştiniz. Acaba o gelişmiş ayarları nasıl açtığımızı bana söyleyebilir misiniz? Bu arada öncelikle Afterburner değerlerinizi paylaşırsanız güzel olur :).

Hocam ayarı James Donkey 008'de yapıyorum ben, galiba dalgınlığıma gelmiş o konu :D fakat şöyle bir şey var ki orada erdem arkadaşımızın attığı fotoğraftaki driverı kullanıyorum. O driver da Speakers ve altında Mic simgesi var gördüyseniz. İşte o simgelere sağ tık yapınca bir menü daha açılıyor, yani şöyle.

Ekran görüntüsü 2020-12-28 223030.png

Benim PC'nin sorununa gelirsek, işlemciyi sattım yerine 3500X alıyorum. Size değerleri atmamın bir manası kalmadı diye düşünüyorum çünkü ne voltajında, ne ısısında ne de bellek saatinde bir sıkıntı yok. Isınan hiçbir parça yok kasada tüm fanları değiştirdim :D. Diskleri taradım, okuma yazma hızlarını test ettim, ramtest yaptım fakat hiçbir sorun göremedim.

R5 1600 AF
RX 5600 XT
16 GB RAM
B450M S2H.

İyi günler, sorunun düzeldi mi? Ben de 5600XT kullanıyorum ve anlık FPS düşüşü yiyiyorum. O olurken de GPU kullanımı düşüyor anlık. Nasıl çözdün sen sorunu?

İyi günler, sorunun düzeldi mi? Ben de 5600XT kullanıyorum ve anlık FPS düşüşü yiyiyorum. O olurken de GPU kullanımı düşüyor anlık. Nasıl çözdün sen sorunu?
Hocam ben direkt işlemci değiştirdim , bir gram sıkıntı çekmiyordum . Ortalama 3 haftadır filan oynamıyorum oyunu . Xbox'ta iken oynuyordum , stabiliteyi kendiniz ayarlamanız gerekiyor . Maalesef artık çoğu oyun optimizasyon sorunlu olarak karşımıza çıkıyor . Yapmamız gereken bilgisayar bileşenlerimizi iyi tanıyıp , ince eleyip sık dokumak . İşlemcinizi bilmediğim için pek yardımcı olamayacağım , fakat şunu söyleyebilirim ki işlemci Forza Horizon 4'te çok önemli bir etken . Eğer R5 1600 veya daha alt bir işlemciniz varsa overclock öneririm . Hatta durumunuz el veriyorsa işlemci yükseltmeniz sizin için daha rahat olur . R5 3500x ile cpb kapalı halde 65 dereceyi geçmedi hiç (CPB açık halde işlemciyi soğutamıyorum :( ) .

Hocam ben direkt işlemci değiştirdim, bir gram sıkıntı çekmiyordum. Ortalama 3 haftadır falan oynamıyorum oyunu. Xbox'ta iken oynuyordum, stabiliteyi kendiniz ayarlamanız gerekiyor. Maalesef artık çoğu oyun optimizasyon sorunlu olarak karşımıza çıkıyor. Yapmamız gereken bilgisayar bileşenlerimizi iyi tanıyıp, ince eleyip sık dokumak. İşlemcinizi bilmediğim için pek yardımcı olamayacağım, fakat şunu söyleyebilirim ki işlemci Forza Horizon 4'te çok önemli bir etken. Eğer R5 1600 veya daha alt bir işlemciniz varsa overclock öneririm. Hatta durumunuz el veriyorsa işlemci yükseltmeniz sizin için daha rahat olur. R5 3500X ile CPB kapalı halde 65 dereceyi geçmedi hiç (CPB açık halde işlemciyi soğutamıyorum :( ).

Anladım hocam teşekkürler bendeki sorun sanırım ekran kartıyla alakalı işlemcim 3600X. Ekran kartımın driveriyle alakalı sorun :(

Ben 8 GB RAM i7 7700HQ ve GTX1050 ile beraber oynuyorum dediğiniz droplar oyun açıldığında ilk 30 saniye falan oluyor daha sonra hiç drop yemiyorum gerçekten değişikmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı