RX 5600XT 144Hz'de ekran titremesi

Tcqjaws

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, kullanmakta olduğum PC'de bazı oyun ve uygulamalarda 144Hz'de iken ekran yanıp sönerek titriyor. Sebebi ne olabilir acaba? Özellikle MSI Dragon Center uygulamasında performans profiline geçerken 4 5 defa yanıp sönüyor erkan keza oyunların hepsinde aynı durum geçerli. Bu durum 120 Hz'de olmuyor.

SİSTEM BİLGİLERİ:
İŞLEMCİ: Ryzen 5 3600
ANAKART: MSI Tomahawk Max
EKRAN KARTI: MSI Gaming X RX 5600XT
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz CL16
PSU: High Power 600W 80+ Bronze
Monitör: Gamepower GPR27C1MS144

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartım sürekli crash yiyor zaten ben de şüpheleniyorum. Başka kablom ya da monitörüm maalesef yok elimde deneyemiyorum o yüzden.
Ekran kartına furmark testi yaptım mesela 15. dakikasında ekranda karıncalanma oldu sonrasında siyah ekran. Oyunlarda da aynı durum oluyor ve ben Radeon ayarlarında hiçbir özel ayar yapmadım standart modda iken böyle yapıyor yani. AMD sistem toplayalım dedik başımız dertten kurtulmuyor maalesef.

Son düzenleme:
Rdr 2, Valorant oynadığım oyun bunlar şimdilik ikisinde de crash yiyorum sık sık. Kullandığım sürücü de 20.4.2 whql olanı. Nerede yanlışlık var anlamıyorum.

Kısaca bir kaç şey yazayım 1.monitorle gelen DP kablosu 2.bazi oyunlar 3600,3600x gibi CPU karda hava soğutmada 65,70 geçince oyun çöker 3,DP bağlı PC de gsync ve freesync 2sinin birde açık olması 4, gsync freesync vsync adaptive sync hepsi birbirine karışınca monitör sapitir sistemine göre açmak yada katmak bazende
da DP yerine hdm kullanmak
Belki çökme sorunu AMD suruculerinde olabilir ,AMD kullanmadigim için AMD sürücüleri hakkında kendi tecrübem yok kulakdan dolma sorunlu olduğu söyleniyor AMD kullananlar sürücü konusunda sana yardimci olacaklardır şunu unutma her sistem ve markada bilinmeyen sorunlar olabilir
CPU ,gpu sıcaklıklarında cokmeyi tetikler

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam stok soğutucu kullanmıyorum ısı olarak hiçbir oyunda 60 üstünü görmedim. Hem ekran kartım hem de işlemcim gayet serin çalışıyor. Gaming x serisi serin çalıştığı için tercih sebebimdi zaten.Oyunlarda vsync kullanmıyorum yeri geldi freesync bile kapattım her türlü denemeyi yaptım bir türlü randıman alamadım. Sürücü olarak da hepsini denedim hepsinde aynı problemi yaşıyorum maalesef. Yaptığım testte sıcaklık 68 derece iken yaşadım çökmeyi kaldı ki 90 altında kolay kolay çökme olmaz ekran kartı ve işlemcilerde.

Sen öyle diyorsan öyle olsun ama değil araştırınca fark edeceksin .
1597690576141-646016266.jpg
2k dalı sıcaklık degeri

Yeni konular

Geri
Yukarı