RX 570 8 GB Sapphire FPS sorunu

ArKaDaTa5671

Centipat
Merhabalar. AMD Ryzen 3 2200 g işlemci kullanıyorum ve sisteme yeni ekleme yaptım. AMD Radeon RX 570 8 GB OC Sapphire Pulse yazıyor bir de. Ve Hyper X'in 4x2 8 GB RAM'leri var. 400W güç kaynağı kullanıyorum. Normalde desteklemiyor biliyorum ama çalışıyor. Ekran kartı 4x2 8 pinli ama ben 3x2 6 pin bağladım. Kısa zaman sonra converter alıp bağlayacağım. Sorunum oyunlarda tam kullanım olmaması. Forza Horizon 4'de Extreme ayarlarda 45 FPS veriyor ama en fazla 4.8 GB falan kullanıyor. Kullanım %100 gösteriyor. Hem MSI Afterburner'de hem de AMD'nin arayüzünde. Kullanımı da en fazla 150W falan gördüm. 2. bir oyun olarak Ace combat 7 de yüksek ayarlarda da %100 kullanım gösteriyor ama bellek kullanımı 2.5 GB falan ve FPS 40-50 arasında dalgalanıyor. İlerleyen zamanlarda daha yüklü oyunları oynayınca da bu durumu yaşayacağım gibi duruyor. Sorun güç kaynağı ve eksik pinli kabloyla bağlamamda mı acaba? Yoksa yazılımsal olarak bir sıkıntı mı vardır. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Adsız.png

Ekran kartınız yeterli. Forza Horizon gibi bir oyunda yüksek ayarlarda 60-70 fps almanız gerekir. Sorun muhtemelen güç kaynağındandır. 500w Psu tercih edilebilir.

8GB aldın diye hepsini kullanacak diye bir kural yok ki. Aldığın FPS değerleri gayet normal. Bende de Armor 8GB modeli var ve FPS değerleri senin dediğin ile aynı. İsterseniz test videolarına bakabilirsiniz. Ekran kartınız %100 oluyorsa bütün gücünü kullanıyordur zaten. İşlemci %100 oluyorsa darboğaz söz konusudur ama RX570'in gücü de ortada.

Sorun ekran kartının yetersiz olması. Forza'daki aldığın değerler oldukça normal.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videonun 1.35.30'daki kısmına bakar mısınız ? bende eksik olan ne ?

1100 liralık ekran kartını yabancılar giriş seviyesi olarak görüyorlar. Haklılar da. Belleğin tamamını kullanması gerekmez ki FPS bellekten değil GPU'dan verilir ve 570'in GPU'su her oyunu en iyi kalitede ve akıcılıkta açacak kadar güçlü değil. Ace Combat oynamadım ama Forza'da extreme ayar ultra'nın ultrası demek. O FPS gayet normal, daha fazlasını istiyorsanız düşürmeniz lazım. İyi ki 8 GB almışsın yoksa o ayarlarda birçok oyun takılabilirdi.

Merhabalar. AMD Ryzen 3 2200 g işlemci kullanıyorum ve sisteme yeni ekleme yaptım. AMD Radeon RX 570 8 GB OC Sapphire Pulse yazıyor bir de. Ve Hyper X'in 4x2 8 GB RAM'leri var. 400W güç kaynağı kullanıyorum. Normalde desteklemiyor biliyorum ama çalışıyor. Ekran kartı 4x2 8 pinli ama ben 3x2 6 pin bağladım. Kısa zaman sonra converter alıp bağlayacağım. Sorunum oyunlarda tam kullanım olmaması. Forza Horizon 4'de Extreme ayarlarda 45 FPS veriyor ama en fazla 4.8 GB falan kullanıyor. Kullanım %100 gösteriyor. Hem MSI Afterburner'de hem de AMD'nin arayüzünde. Kullanımı da en fazla 150W falan gördüm. 2. bir oyun olarak Ace combat 7 de yüksek ayarlarda da %100 kullanım gösteriyor ama bellek kullanımı 2.5 GB falan ve FPS 40-50 arasında dalgalanıyor. İlerleyen zamanlarda daha yüklü oyunları oynayınca da bu durumu yaşayacağım gibi duruyor. Sorun güç kaynağı ve eksik pinli kabloyla bağlamamda mı acaba? Yoksa yazılımsal olarak bir sıkıntı mı vardır. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Eki Görüntüle 479589
Ram kullanımı daha çok çözünürlükle alakalıdır. Aslında günümüzdeki 1080p ekran kartlarında 6-8 gb gibi rakamlar 1080p çözünürlük için biraz fazla, ancak multi monitör durumu olduğunda kapasite kullanımını görebilirsin.

Ek parantez açmam gerekir ki 400w psu sistemin için oldukça düşük, gereksiz yere sistemi yormana sebep olur bu da kullanım ömrüne etki eder. Psu'nu değiştirdiğinde sisteminde rahatlama olduğunu kullanımında hissedersin, zamanında bende yaşamıştım kendimden biliyorum. Bunların dışında aldığın FPS'ler üç aşağı 5 yukarı böyle olur.

1100 liralık ekran kartını yabancılar giriş seviyesi olarak görüyorlar. Haklılar da. Belleğin tamamını kullanması gerekmez ki FPS bellekten değil GPU'dan verilir ve 570'in GPU'su her oyunu en iyi kalitede ve akıcılıkta açacak kadar güçlü değil. Ace Combat oynamadım ama Forza'da extreme ayar ultra'nın ultrası demek. O FPS gayet normal, daha fazlasını istiyorsanız düşürmeniz lazım. İyi ki 8 GB almışsın yoksa o ayarlarda birçok oyun takılabilirdi.

peki neden Forza'da 4.6 GB'lara çıkarken ACE COMBAT 7'de 2.5 GB'ya takılı kalıyor ? Bu o kadar önemli bir şey değil yani değil mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı