RX 570 90W TDP'yi aşmıyor ancak ısınıyor

Emre Uncu

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Merhabalar MSI Gaming X RX570 4 GB modeline sahibim ve kartım oyunlarda 90W TDP'yi geçmediğini fark ettim. Sorun nedir sizce? 90W TDP olmasına rağmen NFS: Heat oyununda 82-86 dereceleri görüyor. Uzun kullanımda riskli olabilceğini düşündüğüm için oyunu oynayasım gelmiyor. Hiçbir işlem uygulamadım direkt aldığım gibi stock kullandım. Diğer RX 570 kartlarının çoğu 120W TDP'ye sahip benim kartım da dahil olmak üzere. Nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim?
PSU: Xigmatek X-Calibre 500W (12V-444W)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanız nedir? Hava akışı çok kötü olduğundan dolayı da ısınıyor olabilir.
Kasam Zalman S2
Hangi model? Hangi kasa? Kaç yıl önce alındı? En son ne zaman bakım yapıldı?
Msi Gaming X modeli. Kasam Zalman S2. Kart ilk çıktığında alındı geçen sene Nisan ayında termal macununu yeniledim.
Ekran kartını alalı kaç yıl oldu?
3 yıl oluyor aşşağı yukarı.

Kasanızın ön tarafında fan var mı? Ekran kartınızın termal macununu değiştirebilirsiniz.
Önde fan yok evet ama yine de bu kadar ısınması hele ki 90W TDP'de çok garip.
Termal macun yenileyiniz termal ped takınız fanları temizleyiniz. Kasada fan yoksa kasa için fan alınız.
Bugün tekrar yenileyip değerleri kontrol edicem.

Evet arkadaşlar sorunu çözdüm. Kartı açtım bir baktım macun erimiş gitmiş kurumayı bırakın macun bile yoktu. Xigmatek marka termal macunumdan tekrar sürdüm ve teste başladım. NFS:Heat'da olabilecek en üst ayarlara aldım ve 15-20 dk boyunca oynadım kart 70 dereceye çıkmadı bile. Performans olarak sorun da görmedim fakat kart yine 90W güç tüketimini aşmıyor stok hali 120W onu anlayamadım. Herkese yardımları için teşekkür ederim.
Adsız.png

Geri
Yukarı