RX 570 Ekran kartı kullanımı sürekli inip çıkıyor

Önceki konularda göremedim ama eğer bulabilirseniz atar mısınız size zahmet.

Ben benzer sorunları 2 yıl önce önce RX570 ve 4. nesil i5'de yaşamıştım. Son 1 yıldır da i5 7600 ile RX 470 kullanan bir arkadaşım güncel oyunlarda benzer sorunları yaşıyordu. Maalesef bu eski 4 Core 4 thread işlemcilerde güncelde bu tarz sorunlar mevcut, hatta bazı oyunlarda GTX 1050 Ti, RX 560 gibi normalde rahatlıkla besleyebildikleri ekran kartları ile de bu tarz darboğazlar oluyor.

Ben benzer sorunları 2 yıl önce önce RX570 ve 4. nesil i5'de yaşamıştım. Son 1 yıldır da i5 7600 ile RX 470 kullanan bir arkadaşım güncel oyunlarda benzer sorunları yaşıyordu. Maalesef bu eski 4 Core 4 thread işlemcilerde güncelde bu tarz sorunlar mevcut, hatta bazı oyunlarda GTX 1050 Ti, RX 560 gibi normalde rahatlıkla besleyebildikleri ekran kartları ile de bu tarz darboğazlar oluyor.
Teşekkür ederim ilginiz için, dediğiniz gibi eskiden GTX 1050 ekran kartım vardı onda da aynı problemleri yaşıyordum, ekran kartını değiştirdim ancak bu sorundan yine de kurtulamadım. Sadece işlemciye yük binmeyen geniş haritalı az oyunculu yerlerde ekran kartını tam ve verimli kullanabiliyorum, bu durumda FPS 110 lara kadar çıkıyor ve oyun çok akıcı bir hal alıyor

Herkese selam, aşağıda bilgilerini yazmış olduğum sistemim ile PUBG Steam oynamaktayım. Oyun başlarında FPS 90 civarı iken oyun akıcı bir şekilde oynanıyor ancak kısa bir süre içinde işlemci kullanımım %100leri buluyor ve FPS 80 90 iken oyunum akıcılığını kaybediyor ve sanki 15 20 FPS hissiyatı alıyorum. Aynı ekran kartına sahip arkadaşım sorunsuz bir şekilde oynamaya devam ederken benim oyunum oynanmaz hale geliyor. Bu problemi yaşadığım bir anda sistem performans takibi yaptığım bir videoyu YouTube'da paylaştım kontrol edebilirseniz sevinirim. Videoyu izledikten sonra düşüncelerinizi almak istiyorum. Bu arada problemin muhtemelen işlemci darboğazından olduğunu düşünerek R5 5600 ve B450M-A Pro Max sipariş verdim umarım problem işlemci kaynaklıdır ve yeni işlemcim ile bu sorunu çözebilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba efendim.
Olabilecek sebepler;
1- Yüksek sıcaklık değerleri
2- Güncel olmayan bios sürücüsü
3- Kalitesiz termal macun
4- Dengesiz oyun ayarları.(Örneğin,1080p ultra ayarlarda oynamak yerine 1080p düşük ayarlarda oynamak. Bu işlemcinize daha çok yük bindirir ve doğal olarak hem ekran kartınızın kullanım oranı düşer, hemde işlemciniz daha çok ısınır. Ve droplar takılmalar FPS düşüşleri olabilir.)
Ayrıca oynadığınız oyun eski ise. Örneğin CS-GO diretcx 9 destekli bir oyun olduğu için ekran kartınıza çok yük bindirmez. Bu yüzden işlemci tabanlı olarak adlandırılıyor genellikle.(fazla ekran kartı yormayan diretcx sürümü olduğu için.) Umarım anlatabilmişimdir.

Merhaba efendim.
Olabilecek sebepler;
1- Yüksek sıcaklık değerleri
2- Güncel olmayan bios sürücüsü
3- Kalitesiz termal macun
4- Dengesiz oyun ayarları.(Örneğin,1080p ultra ayarlarda oynamak yerine 1080p düşük ayarlarda oynamak. Bu işlemcinize daha çok yük bindirir ve doğal olarak hem ekran kartınızın kullanım oranı düşer, hemde işlemciniz daha çok ısınır. Ve droplar takılmalar FPS düşüşleri olabilir.)
Ayrıca oynadığınız oyun eski ise. Örneğin CS-GO diretcx 9 destekli bir oyun olduğu için ekran kartınıza çok yük bindirmez. Bu yüzden işlemci tabanlı olarak adlandırılıyor genellikle.(fazla ekran kartı yormayan diretcx sürümü olduğu için.) Umarım anlatabilmişimdir.
Problem söylediğiniz şeyleri ile alakali değil maalesef, hepsini tek tek test ettim. Sorun islemci çekirdeğinin yetersiz olmasindan kaynakliymis
Arkadaşlar sistemime ryzen 5 5600 ıslemci ekleyerek ayni donanim ile test ettim artik oyunlarda kasma donma gibi problem kalmadi. Islemci kullanımı azalinca ekran karti kullanımı 100 oldu ve oyun aşırı akıcı oldu ve ayrica Fps de neredeyse 30 40 arttı. Hepinize yorumlari ve destekleri icin teşekkür ederim.

Problem söylediğiniz şeyleri ile alakali değil maalesef, hepsini tek tek test ettim. Sorun islemci çekirdeğinin yetersiz olmasindan kaynakliymis
Arkadaşlar sistemime ryzen 5 5600 ıslemci ekleyerek ayni donanim ile test ettim artik oyunlarda kasma donma gibi problem kalmadi. Islemci kullanımı azalinca ekran karti kullanımı 100 oldu ve oyun aşırı akıcı oldu ve ayrica Fps de neredeyse 30 40 arttı. Hepinize yorumlari ve destekleri icin teşekkür ederim.
İşte bu yüzden bende ayarları yükseğe almanızı önermiştim. Böylece işlemciye yüklenmeyecekti. Tabi oynadığınız oyuna göre değişebilir bunu belirtmiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı