RX 570 Ekran Kartı Pin Sorunu

xyztehlike

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Bende fotoğraflarda da gördüğünüz çıkışlar var. Almak istediğim ekran kartı 8 pin istiyor, bende ise 6'lı PCI-e pini boşta bitek ve bu ne olduğunu bilmediğim çıkışlar mevcut 2 adet. Bunları bir şekilde dönüştürme şansım var mı? High Power'ın 550W'lık bir PSU'su mevcut. Almak istediğim kart XFX RX 570 bu arada.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-04-10 at 17.35.55.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-10 at 17.35.55.jpeg
    125,6 KB · Görüntüleme: 52
  • WhatsApp Image 2020-04-10 at 17.39.08.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-10 at 17.39.08.jpeg
    126 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2020-04-10 at 17.46.10.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-10 at 17.46.10.jpeg
    120,5 KB · Görüntüleme: 38
Anladım, peki 6 pini takıp geriye kalan 2 pini molex to 2 pin ile tamamlasam sağlıklı olur mu sizce?

İşte onu bilemeyiz. Yukarı da ki diğer yöntemlerden daha sağlıklı olabilir. Ama iş elektrik ve volt'a giriyor. Dolayısıyla benim bilgim yetmez. Ama düz mantık düşününce yine sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Ferrarinin %70 motor %30 gaz gibi düşün :)

Ben en sağlıklısı yeni bir PSUdiyorum. RX570 1200-1300 tl bandında seyreden bir kart. Böyle riske atılmaz bence.
Bende aynı kartı kullanıyorum ve imzamda yazan sistemde https://www.hepsiburada.com/dark-fo...-2pin-pci-e-power-supply-dkps500s1-p-BD304913 PSU'yu kullanıyorum. Gayet güzel. Ama benim hikayem biraz farklı oldugu için bu psu'yu aldım. Bende en yakın zamanda 650 +80 kaliteli bir PSU alıcam.
Ben aslında PSU'yu Q6600 sistemimin psu'su eskidiği için almıştım. Sonra sistem yandı :D Bende bu psu ya sistem dizdim. O yüzden bunu tercih ettim.

Biraz saçma gelebilir ancak 6 pini 8 pine dönüştürü ile kullanabilmeniz lazım.
Biraz araştırdım neden GTX 960'ın içerisinden böyle bir kablo çıktığını. Kart aslında 6 pin olarak tasarlanmış. (120 Watt) ama kullanıcılar Overclock yaparken güç limitine takılmamaları için 8 pin kullanmışlar. RX 570 de 120 Watt bir kart ve 6 pin PCI-e 150 Watt verebiliyor. Düzgün bir dönüştürücü ile kullanabilirsiniz.

Biraz saçma gelebilir ancak 6 pini 8 pine dönüştürü ile kullanabilmeniz lazım.
Biraz araştırdım neden GTX 960'ın içerisinden böyle bir kablo çıktığını. Kart aslında 6 pin olarak tasarlanmış. (120 Watt) ama kullanıcılar Overclock yaparken güç limitine takılmamaları için 8 pin kullanmışlar. RX 570 de 120 Watt bir kart ve 6 pin PCI-e 150 Watt verebiliyor. Düzgün bir dönüştürücü ile kullanabilirsiniz.

Hocam kart 150-175 civarında bir güç çekiyor. Technopat forumunda da araştırıp görebilirsin. Kartın özelliklerinde de 150W olduğu belirtiliyor. arada 30 watt var.

Ve ayrıca RX570 6 pin tasarlanmıs sonra öyle olmuş vs. gibi bir hikayeye sahip değil, direk 150W 8 pin üretilmiş. O yüzden, 1200 1300 TL değerinde ki bu kartı 300-400TL'lik bir PSU için riske etmeye değmez.

Ve GTX960'ın içinden sağlayıcının ürettiği sağlam bir çevirici çıkıyor.Sitelerde olan ne olduğu nasıl üretildiği kim ürettiği belli olmayan değil. Ufacık hata da kart+anakart vs sıkıntıya uğrayabilir. Elektrik kısmı biraz riskli.
Kart özelliklerinde 120 Watt olarak listeleniyor. RX 580 veya 590 ile karıştırıyor olabilirsiniz.

ben kendi kartıma göre yorumda bulunmuştum. Diğer üreticilerle ilgili bir yorumda bulunmak istemem kullanmadığım için.
Ayrıca RX 580 Nitro+ modelinde 185W mevcut.

Yorumlar için teşekkürler tekrardan. Xfx marka alacağım zaten ucuz bir kart onun için psu değiştirmek saçma olur bence. Molex de 150w civarı verebiliyormuş diye okudum o yüzden kalan 2 pini molex to 2 pin ile karşılayacağım, umarım bir sorun çıkmaz :)

Yorumlar için teşekkürler tekrardan. Xfx marka alacağım zaten ucuz bir kart onun için psu değiştirmek saçma olur bence. Molex de 150w civarı verebiliyormuş diye okudum o yüzden kalan 2 pini molex to 2 pin ile karşılayacağım, umarım bir sorun çıkmaz :)

Hocam, haklısın da ucuz dediğin kartı Rog Strix'den falan alayından pahalı. Anlamadım ben bu işi. Hepsiburada'da mı bu kadar pahalı yoksa merak ettim açıkçası. https://www.hepsiburada.com/xfx-amd...-ekran-karti-xfx-rx-570p4dfd6-pm-HB0000099M05

yoksa marka bilmediğimiz kaliteli bir marka mı :D

Hocam, haklısın da ucuz dediğin kartı Rog Strix'den falan alayından pahalı. Anlamadım ben bu işi. Hepsiburada'da mı bu kadar pahalı yoksa merak ettim açıkçası. https://www.hepsiburada.com/xfx-amd...-ekran-karti-xfx-rx-570p4dfd6-pm-HB0000099M05

yoksa marka bilmediğimiz kaliteli bir marka mı :D
Ha yok belirtmeyi unutmuşum pardon :D 2. el alacağım o yüzden ucuza gelecek. Yani Psu almaya kalksam bi ekran kartı fiyatı daha vermem gerekecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı