RX 570 i5 4460 sistemde günlük kullanım esnasında takılmalar oluyor

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Arkadaşlar 2 gündür sistemimde garip şekilde takılmalar oluyor, başta oyun oynarken oyunla alakalı sandım ama oyunu kapatınca herhangi bir şey yapmaya çalıştığımda (Discord'da yazı yazmak, spotide şarkı dinlemek, YouTube'dan video izlemek, bir klasör açmak) arada takılmalar oluyordu. görüntü 10 saniye donuyor sonra geliyor. bugün de oluyor ve yakın bir zamanda bilgisayar toplayacağım için bu sorunu halledip kullandığım bilgisayarı satıp paramı çıkartabilmem lazım.

Sistem özellikleri:

Anakart: ASUS H81-PLUS.
Ekran kartı: RX 570 4 GB GDDR5.
İşlemci: i5 4460.
RAM: 8 GB DDR3 (MHz'ı nereden öğrenebilirim CPU-Z'de 800 gözüküyor)
HDD: 1 TB.
SSD: Crucial BX500 240 GB 2.5" SATA3 540/500.
PSU: 400 ya da 450W olması lazım konu silinmesin diye şimdi yazıyorum. Yazdıktan sonra açıp bakacağım.

Şimdiden sorunuma yardımcı olacak herkese teşekkür ederim 🙏

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD sıkıntısı olabilir. PSU'da olabilir. İkisinden biri bence.

HDD sağlık testi bad sector falan yap. PSU yetiyor mu veya düzgün çalışıyor mu kontrol et.

Bir de Windows SSD içindeyse ona da test yapabilirsin.

Sorunun nedeni çok şey olabilir. Ram'inizi test edin. SSD'den kaynaklı da olabilir. Veya Windows üzerinde yaptığınız herhangi bir şeyden de olabilir. Veya bir virüs. Antivirüs programlarıyla tarayabilirsiniz. Gene olmazsa bi' format deneyebilirsiniz. Yine de olmazsa kronik sıkıntılı parçanız olabilir.

HDD sıkıntısı olabilir. PSU'da olabilir. İkisinden biri bence.

HDD sağlık testi bad sector falan yap. PSU yetiyor mu veya düzgün çalışıyor mu kontrol et.

Bir de Windows SSD içindeyse ona da test yapabilirsin.

Sistem Özellikleri
Anakart: Asus H81-Plus
Ekran Kartı: Rx 570 4 GB GDDR5
İşlemci: İ5 4460
Ram: 8 GB DDR3 (mhzı nerden öğrenebilirim cpu-zde 800 gözüküyor)
Hdd: 1 TB
Ssd: CRUCIAL BX500 240 GB 2.5" SATA3 540/500
Psu: 400 ya da 450w olması lazım konu silinmesin diye şimdi yazıyorum yazdıktan sonra açıp bakıcam

bu takılma sorununu çözüp yeni pc almak istiyorum, yeni pc almakta malum biraz sıkıntılı dönem sitelere güvenemiyorum yine de gözüme çarpan bir iki sistemi bırakayım yeni sistem için (7k-8k tl bütçem var)

1-https://www.gaming.gen.tr/urun/21507/ultima-3600-amd-ryzen-5-3600-asus-dual-rtx-2060-6gb-16gb-ram-500gb-nvme-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/
(site hakkında açılan şikayetler tedirginleştirdi ve fiyatın bu kadar uygun gözükmesi bi işkillendirdi)

2- İtopyadan kendim topladım bir de

Cpu: Ryzen 5 3500X 3.6 GHz

Anakart: GIGABYTE B450M S2H 3600MHz

Ram: XPG 16GB (2x8GB) Spectrix D50 RGB 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram

Gpu: ASUS DUAL GeForce RTX 2060 OC EVO 6GB GDDR6 192 Bit

Kasa: POWER BOOST VK-G2052S RGB 650W 80+ Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower

Hdd: SEAGATE 1TB Barracuda 64MB 7200rpm

Ssd: (önceki sistemdekini takmayı düşünüyorum)

Şimdiden sorunuma yardımcı olacak herkese teşekkür ederim 🙏
Sorun yok galiba

Dosya Ekleri

• Screenshot_10.jpg
    Screenshot_10.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 11
Son 1 1 buçuk ayda yaptığım tek şey ssd alıp kendim montajlamam oldu montajlarken havada montajlı gibi altında boşluk var yani, windows hddte kuruluydu klonlama yapıp ssdye aktardım windowsu, ssdyi taktığımdan beri her pcyi kapattığımda bi tırt sesi geliyor 2 saniyelik onun dışında sistem ekran kartı ve işlemci hariç 2017 mayısta toplandı anakart ve ramler hayli eski gözüküyor zaten.
aynı ekran kartı bende var ekran kartını güncelle öyle dene dostum
Onu da yaptım dün kanka ilk onu yaptım.

Yeni konular

Geri
Yukarı