RX 570 MSI Afterburner OC Sonrası Beyaz Ekran

kralbenim52

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

ASUS marka RX 570 ekran kartım vardı. Bir zaman sonra sebebini anlamadığım bir şekilde hızı 300'de sabit kalıyordu.

DDU ile komple driver kaldırdım. Temiz kurulum gerçekleştirdim olmadı. MSI Afterburner'dan yanlışlıkla MHz ayarıyla oynadım. Pat diye bembeyaz ekran çıktı karşıma. Sonrasında bilgisayarı kapattım, fişini çektim. Yeniden açmayı denedim fakat bu sefer monitöre ekran gelmedi. Ne yapsam düzelir bu?

beyaz ekran.jpg

Sistemde ASUS A320 anakart, Ryzen 5 2500, 8 GB 3000 MHz RAM ve RX 570 ekran kartı var.
Kart bu beyaz ekranda maksimum 1 dakika açık kaldı, sonrasında direkt Power tuşundan kapatıp fişini çektim.

CMOS pinlerine dokunarak BIOS sıfırlayın, olmaz ise ekran kartının güç kablosunu çıkarıp görüntü almayı deneyin.

Ekran kartınızı çıkartırsanız o işlemci ile görüntü alamazsınız. Dahili grafik birimi yok.

BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyelim şimdilik.

Sayın Hocam,
Şu an bilgisayarın olduğu odadan ayrıldım ve deneme şansım yok. Ancak yarın deneyebilirim. İnşallah ekran kartı yanmamıştır. Yoksa sıfırdan ekran kartı almam gerekecek. :( Sadece 1 dakika durdu o ekranda.

Dediğim gibi yeni nesil ekran kartları kendini belirli bir dereceye kadar koruyabiliyor. Voltaj ayarlarını abartmadığınız sürece zarar gelme ihtimali yok gibi bir şey. Sorun büyük ihtimalle başka bir şeyden dolayı oluşmuştur. Yine de ekran kartı bozuk olabilir.

BIOS sıfırlamak dışında:
  • Bellekleri farklı yere takabilirsiniz.
  • Mümkünse farklı ekran kartını ödünç alıp test edebilirsiniz.
  • Ekran kartını başka sistemde deneyebilirsiniz. Arkadaşınızın olabilir.
  • Güç kaynağını test edebilirsiniz.

Yani şöyle arka planda başka bir durum veya çok çok ekstra bir şey yoksa burada i kullanıcılar da mesela ROG STRIX, RX serisi kartları OC yaparak senelerce kullanıyor, fan arttırıyor, voltaj veriyor, şunu yapıyor.
Yani dediğim gibi çok çok ekstra bir şey yoksa sıkıntı olmamıştır diye umuyorum.

Dediğim gibi yeni nesil ekran kartları kendini belirli bir dereceye kadar koruyabiliyor. Voltaj ayarlarını abartmadığınız sürece zarar gelme ihtimali yok gibi bir şey. Sorun büyük ihtimalle başka bir şeyden dolayı oluşmuştur. Yine de ekran kartı bozuk olabilir.

BIOS sıfırlamak dışında:
  • Bellekleri farklı yere takabilirsiniz.
  • Mümkünse farklı ekran kartını ödünç alıp test edebilirsiniz.
  • Ekran kartını başka sistemde deneyebilirsiniz. Arkadaşınızın olabilir.
  • Güç kaynağını test edebilirsiniz.

Tamamdır hocam. Yarın bunların hepsini test edeceğim. Yardımlarınız için ve Technopat ailesine çok teşekkür ederim. Denedikten sonra tekrar dönüş yapacağım buraya.

Yani şöyle arka planda başka bir durum veya çok çok extra bir şey yoksa burada ki kullanıcılarda mesela ROG STRIX, RX serisi kartları OC yaparak senelerce kullanıyor fan arttırıyor voltaj veriyor şunu yapıyor.
Yani dediğim gibi çok çok extra bir şey yoksa ortada sıkıntı olmamıştır diye umuyorum.
hocam kart asus rog rx 570 idi. sadece 300 mhz çakılma sorunu vardı.orada msi afterburner de sadece memory clock bölümü iki ileri geri yaptım uygula dedim.(iki ileri geri dediğim maksimum 7-8 mhz) sonrasında ekran gitti

Geri
Yukarı