RX 570 oyunlarda ani FPS düşüşü

uTicken

Hectopat
Daha fazla  
Hemen hemen her oyunda ani FPS düşüşü yaşıyorum. Bunun sorununun %99 HDD'den kaynaklandığını düşünüyorum.
Çünkü sistemimin tüm bileşenlerini değiştirdim fakat HDD'mi değiştirmedim ve kendisi 6 yıllık.
Bu ani FPS düşmelerinden kurtulmak için illa SSD mi satın almam lazım yoksa yeni bir HDD, okuma/yazması SSD'ye göre düşük de olsa takılmalardan kurtulmama yardımcı olur mu? Yani sorum şu ki: Yeni bir HDD ile yeni bir SSD arasında okuma/yazma hızı dışında fark var mı? Ben bu takılmalardan kurtulmak için elimdeki HDD'den kurtulacağım fakat yeni bir HDD sorunu çözer mi? Yoksa illa günümüzün popüler depolama birimleri olan SSD'ler'den satın almam şart mı? Çünkü HDD Tune uygulamasıyla test yaptığımda %100 sağlıklı gözüküyor. Oyunların geç açılması benim için sorun değil. Sadece takılmalardan kurtulmak istiyorum. 1 TB HDD ihtiyacımı karşılar mı? Yoksa yine takılma sorunları devam eder, yani HDD'ler artık milat mı oldu? SSD alırsam 480GB alacak kadar bütçem yok. Alırsam 240 GB alabilirim ve bu alanın bana yeteceğini sanmıyorum. Çünkü büyük alan gerektiren oyunlar oynuyorum.

Sistemim:
RX 570 Pulse ITX.
Ryzen 5 1400 3.70GHz.
Gigabyte B450M S2H.
Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz DDR4.
500GB Toshiba 7200RPM HDD.
Frisby 500W PSU.

SSD ile HDD arasindaki asil fark okuma hizi degil erisim suresidir. HDD ne kadar hizli olursa olsun parcalanmis dosyalarda yavaslar. SSD'de bu olmaz. Yani oyun ornegin 1 GB veri okuyacaksa ve bu 3000 farkli parcaya yazilmissa bu fazladan 3 sn demektir. Cok buyuk boyutlu oyun ornegin 10 GB okuyacaksa ve boyle parcalanmis, disk birlestirilmesi gereken bir HDD ise bu sure 30 saniyeye, hatta dakikalara kolaylikla ulasabilir. Dİsk birlestirmesi ile bu sorun biraz azaltilabilir ama asla bir SSD olamaz.

Son düzenleme:
Aynı sorunu bende yaşıyorum oyuna girip görev yöneticisinden explorer.exe yi kapatmayı dene oyunda çıkmadan önce de görev yöneticisinden birdaha explorer.exe yi çalıştır

Oynadığın oyunların neredeyse hepsi son nesil mi? Günümüzdeki oyunlar artık 8 GB RAM barajını maalesef açtılar, Battlefield 5 mesela bir örneği.

Oynadığın oyunların neredeyse hepsi son nesil mi? Günümüzdeki oyunlar artık 8 GB RAM barajını maalesef açtılar, Battlefield 5 mesela bir örneği.
Gta 5, fortnite, apex, ets2, roket lig, rainbow, csgo
SSD ile HDD arasindaki asil fark okuma hizi degil erisim suresidir. HDD ne kadar hizli olursa olsun parcalanmis dosyalarda yavaslar. SSD'de bu olmaz. Yani oyun ornegin 1 GB veri okuyacaksa ve bu 3000 farkli parcaya yazilmissa bu fazladan 3 sn demektir. Cok buyuk boyutlu oyun ornegin 10 GB okuyacaksa ve boyle parcalanmis, disk birlestirilmesi gereken bir HDD ise bu sure 30 saniyeye, hatta dakikalara kolaylikla ulasabilir. Dİsk birlestirmesi ile bu sorun biraz azaltilabilir ama asla bir SSD olamaz.
Ben şimdi yeni bir HDD alsam bu takılma sorunları devam eder mi ? 7 yıllık HDD'm sürekli takılma yaptırıyor. Bu sorundan kurtulmak için illa ssd mi lazım ? Oyun depolamayı seviyorum yani 1TB işimi görecektir çünkü şuanki 500gb HDD ile yeni bir oyun yüklemek için bir başkasını siliyorum. 1TB SSDler de aşırı pahalı olduğundan HDD almak istiyorum.

dostum benim de 8 GB ram'im ve hdd depolamam var idi. Ram'i 16 3200mhz hhd'yide 860 evo'ya çevirdim hiçbir şey değişmedi. bence sorun r5 1400'de çünkü yetersiz geliyor gibi hissediyorum önümüzdeki yıl anakartımı x570-p olarak değiştirip işlemcimi r5 3600x olarak alıcam üstüne rx5700xt koyabilirsem sıvı soğutmayla kapatıcam değişimi ama anakart'ı Tomahawk Max'ta yapabilirim bütçeme göre ancak şuan ikimizinde sistemi aynı ve ben tıkanıyorum artık iyi bir CSGO oyuncusu iken internet kafelerde şimdi evde deliriyorum ani reflekslerde micro takılmalar beni mahvediyor bu sistem bize yetmiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı