RX 570 sistem "D.O.C.P" kapalı olunca oyunlarda düşük FPS veriyor

StayFox

Centipat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D30 AX4U300088G16A-SR30
SSD veya HDD modeli
SanDisk Ultra 3D 500GB
Ekran kartı
ASUS ROG STRIX RX570
Anakart
ASUS Prime A320M-F
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 AF
Merhaba arkadaşlar. Benim 2021'in şubat ayında aldığım bir sistemim var. Fakat aldığımdan beri oyunlarda ekran kartının vereceği FPS'i alamıyorum. Başta ekran kartında bir problem olduğunu sanıp servise gönderdim. Fakat hiçbir sorun çıkmadı. Sonra dedim RAM alsam düzelir mi 8 GB Adata'nın Gammix D30 3000 MHz olan RAM'ini aldim. Fakat en fazla 5 10 FPS artisi oldu. Sonra BIOS'a girdim ve d.o.c.pnin açık olmadığını gordum. Bastım ve profil 1 dedim fakat bilgisayar birkaç kez kapanıp açıldı fakat ekran gelmedi. Sonra ekran geldi bu sefer de American Megatrends ekranı çıktı ve F1 to run setup dedi. Oradan d.o.c.p kapattım ve şu an d.o.c.p olmadan az FPS alıyorum. Bunun sebebi nedir? Yardımcı olabilecek var mıdır?

Not: Sistemin FPS testini izledim çok araştırma yaptım fakat aldığım FPS ile videodaki FPS'in uzaktan yakından alakası yok ayrıca ez tuning diye bir seçenek var ancak nasıl açacağımı bilmiyorum PC işlerinden cok anlamıyorum.

D.O.C.P, belleklerinizin frekansını ve gecikmesini en iyi değere getirir. İşlemciniz de Zen bir işlemci olduğu için belleklere ve bellek frekansına muhtaçtır. Bu da demek oluyor ki daha iyi bellekler ile daha fazla FPS alırsınız. D.O.C.P açık olmalıdır zaten.
Bir tane daha RAM alıp çift kanal yapmak da performans artışı sağlayacaktır. Bir sorun yok kısaca.

D.O.C.p, belleklerinizin frekansını ve gecikmesini en iyi değere getirir. İşlemciniz de zen bir işlemci olduğu için belleklere ve bellek frekansına muhtaçtır. Bu da demek oluyor ki daha iyi bellekler ile daha fazla FPS alırsınız. D.O.C.p açık olmalıdır zaten.
Bir tane daha RAM alıp çift kanal yapmak da performans artışı sağlayacaktır. Bir sorun yok kısaca.

Merhaba yazmayı unutmuşum. Zaten XPG Gammix D30 2x8 olarak bilgisayarıma takılı. Fakat d.o.c.p actıgım anda bilgisayarım açılmamakta.

Merhaba yazmayı unutmuşum. Zaten XPG Gammix D30 2x8 olarak bilgisayarıma takılı. Fakat d.o.c.p actıgım anda bilgisayarım açılmamakta.
Kit olmayan belleklerde böyle sorunlar çıkabilmekte maalesef. Model koda kadar aynı bile olsa tek üretildiği için birbirine uymayabiliyor. Bellekleriniz çift kanal evet ama frekansı düşük. X.M.P ya da ASUS anakartlardaki adıyla D.O.C.P kapalıyken bellekler genelde ya 2133 ya da 2400MHz hızlarında çalışır ki Zen işlemciler için fazlasıyla yetersiz. Çift kanal olmuş olsa bile bu frekans eksikliğinden kaynaklı bir düşüş yaşamanız normal sayılabilir. Bellekleri el ile ayarlayabilirsiniz. Tabii frekansı 3000'e getirip bırakmayacaksınız sadece. Gerek olursa zamanlama değerlerini ve voltaj ayarını değiştirmeniz gerekiyor.
Bu rehber, size yardımcı olacaktır manuel frekans ayarlama konusunda. İsterseniz 3000MHz'nin üstüne de çıkabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin :).

Kit olmayan belleklerde böyle sorunlar çıkabilmekte maalesef. Model koda kadar aynı bile olsa tek üretildiği için birbirine uymayabiliyor. Bellekleriniz çift kanal evet ama frekansı düşük. X.M.P ya da ASUS anakartlardaki adıyla D.O.C.P kapalıyken bellekler genelde ya 2133 ya da 2400MHz hızlarında çalışır ki Zen işlemciler için fazlasıyla yetersiz. Çift kanal olmuş olsa bile bu frekans eksikliğinden kaynaklı bir düşüş yaşamanız normal sayılabilir. Bellekleri el ile ayarlayabilirsiniz. Tabii frekansı 3000'e getirip bırakmayacaksınız sadece. Gerek olursa zamanlama değerlerini ve voltaj ayarını değiştirmeniz gerekiyor.
Bu rehber, size yardımcı olacaktır manuel frekans ayarlama konusunda. İsterseniz 3000MHz'nin üstüne de çıkabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin :).
yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim :). deneyeceğim.

Geri
Yukarı