RX 570 sistemde ani FPS düşüşleri

Adil54

Hectopat
Selam dostlar, sistem özelliklerini aşağıda belirteceğim. Drop ve FPS düşüşlerini nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız çok güzel olur. Örnek olarak söylüyorum PUBG'de en düşük ayarlarda 60 FPS alıyorum (Hz 60 zaten sabitliyorum) ancak anlık droplar çok fazla giriyor oyun 3-4 saniye donuyor aim fight yapmak oldukça zorlaşıyor ekran kartı kullanımı %0'a düşüyor. Veya boşta sistemde takılırken bir oyun oynarken DC falan açıkken drop sorunları yaşıyorum. Önce ekran kartını aldım iyi ekran kartı olsun dedim yine drop vardı, güç kaynağı yükselttim RAM ve işlemci aldım anakart değiştirdim ancak hâlâ droplardan kurtulamadım, bana kilit bir çözüm söyleyebilir misiniz?

Sistem:
RX 570 GDDR5 128 bit 4 GB tek fanlı.
8 GB 2133 MHz RAM.
i3-9100F
400W güç kaynağı.
Windows 10 64 Bit.
Monitörüm 60 Hz (1680x1050 çözünürlük)
HDD kullanıyorum (SSD mevcut değil)

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam dostlar, sistem özelliklerini aşağıda belirteceğim. Drop ve FPS düşüşlerini nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız çok güzel olur. Örnek olarak söylüyorum PUBG'de en düşük ayarlarda 60 FPS alıyorum (Hz 60 zaten sabitliyorum) ancak anlık droplar çok fazla giriyor oyun 3-4 saniye donuyor aim fight yapmak oldukça zorlaşıyor ekran kartı kullanımı %0'a düşüyor. Veya boşta sistemde takılırken bir oyun oynarken DC falan açıkken drop sorunları yaşıyorum. Önce ekran kartını aldım iyi ekran kartı olsun dedim yine drop vardı, güç kaynağı yükselttim RAM ve işlemci aldım anakart değiştirdim ancak hâlâ droplardan kurtulamadım, bana kilit bir çözüm söyleyebilir misiniz?

Sistem:
8 GB 2133 MHz RAM.
i3-9100F
400W güç kaynağı.
Windows 10 64 Bit.

2 ihtimal görüyorum. RAM darboğazı ve Güç kaynağı yetersizliği. RAM darboğazı kesin var gibi zaten ama güç kaynağından dolayı olup olmadığını anlayabilmek için bir güç kaynağı satın alıp deneyin. Minimum 500W olmalı bence.

Ekran kartını almışsınız iyi hoş ama diğer parçalarda bu karta uyum sağlamalı, şu an oldukça dengesiz bir sisteminiz var bu karta göre. Drop olması çok normal.

Çözünürlük düşük olduğu için işlemci darboğazı yaşıyorsunuz bu bir, ikincisi ise RAM takviyesi yapılmalı sisteme yoksa çok fazla drop yersiniz (ayrıca RAM frekansları da epey düşük). Son olarakta SSD takviyesi yapılabilir.

Güç kaynağım 500W'imiş. Eski güç kaynağını yazmışım. Zalman marka.

Hocam bence siz MSI Afterburner yazılımı ile detaylı bir analiz yaptıktan sonra sonuçları bizimle paylaşın. Ben size bir sürü sebep sayabilirim. Bu şekilde bir yere varamayız.

Sistem:
8 GB 2133 MHz RAM.
i3-9100F
400W güç kaynağı.
Windows 10 64 Bit.

Büyük ihtimalle RAM'den kaynaklı hocam.

Geri
Yukarı