RX 570 sürücü çökmesi ve nadiren görülen çizgiler

ozan kotan

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, karşılaştığım soruna nasıl çözüm bulduğumu sizlere anlatmak istiyorum.

Kullandığım Ekran kartı RX 570
İşlemci Ryzen 5 1600X

Arkadaşlar tanıdığımdan ekran kartı aldım RX 570 3 sene boyunca kullanmışlar. (Kartı geri götürüp test ettik 1 saat boyunca oyun oynadık Rust ve CS hiçbir sıkıntı çıkmadı.) Bende problem çıkardı oyun oynarken bazen Ekran'a kırmızı çizgi geliyor 5 saniye boyunca ekran donuyor daha sonra AMD sürücüsü çöküp WattMan hatası veriyordu.

Aşağıda Yaptığım denemeler sonucu hata almadım.

Bilgisayarı güvenli moddda başlatarak ilk önce ekran kartı driverlarını DDU (Detaylı Ekran kartı Driveri Silme) programını kullanarak sildim daha sonra

@CillianMurphy bu sürümü yükledim (2019).​

Daha sonra BIOS sürümü'mü güncelledim eski sürüm üzerine 5 yeni sürüm gelmişti.
Daha sonra ise bir ihtimal kullandığım PSU kablosunu değiştirdim.
En önemli kısmı ise oyunlarda aşırı ısınan ve stress testi bile yapamadığım işlemcim şu an oyunda 70 dereceyi neredeyse geçmemekte.

Bilgisayarda bir uygulamayı açarken kısa süreli bir yavaşlama var ama daha sonra çözülmekte yarın bakacağım.
Şu an saat 2.33 ve yaklaşık 7-8 saat boyunca oyun açık bırakıp yatacağım. Eğer oyun çökmezse yazıyı güncelleyeceğim.
İhtiyacı olana bir nebze yardımım dokunursa sevinirim. Eminim ki yazım yanlışlarım vs. vardır. Kusura bakmayı şimdiden.

Sorun halen devam ederse ilk BIOS sürümüne dönmeye çalışın. Normal bir şekilde downgrade olmuyor ama. Biraz karışık eski sürümlere dönmek. Youtube’da var videolar

Sağ olasın... Dün gece yaklaşık 8 saat kadar CS:GO'da açık kaldı sistem bugün de Rust'da denedim. Sorun tekrar yaşanmadı ama bir verim sıkıntısı var sistemi optimize ettiğim zaman detaylı bir şekilde yazacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı