Çözüldü RX 5700 XT Görüntü Gidip Gelme ve Kilitlenme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bulnir

Centipat
Yeni sistem topladım, ekran kartı hariç diğer parçaları 2 ay kadar daha önce aldım, yeni ekran kartı alana kadar eskisi ile idare ediyordum ve sorunsuz kullanıyordum bilgisayarı mı? Yaklaşık 1 hafta kadar önce ekran kartını aldım ve sorunlar yaşamaya başladım.
1. Sorun: Çok sık olmamakla birlikte ara sıra ekran gidiyor monitör görüntü yok diyor ve PC kitleniyor, PC çalışıyor ama boşa, reset atmadan kendine gelmiyor.
2. Sorun: Bu sorunu yeni yaşamaya başladım görüntü sürekli git gel yapıyor bazen de gidiyor gelmiyor ben HDMI girişini çıkartıp taktığım zaten geri geliyor biraz düzeliyor sonra geri gidiyor. Mesela şu an bir sıkıntı yaşamıyor dün akşam LOL oynarken çok yaşadım ve oyundan çıktığımda bile sorun devam ediyordu.
3. Sorun: Oyunlarda ekran titreme yapıyor, Dikey Senkronizasyonu açınca biraz daha azalıyor ama hala az da olsa yapıyor.

Kendi araştırmalarım sonucu öğrendiğime göre RX 5700 serisi ile çok fazla sıkıntı yaşayanlar olmuş genelde Driver kaynaklı olduğu söyleniyor.
Driver, BIOS vs hepsinin güncellemesini yaptım değişen pek bir şey olmadı.

Donanımlarım;
  • Ekran Kartı: ASUS TUF RX 5700XT
  • İşlemci: Ryzen 5 3600
  • Anakart: ASUS TUF B450-PRO GAMING
  • RAM: Crucial 2x8 GB 3200 MHz
  • SSD: Samsung 970 Pro
  • Kasa + PSU: Xigmatek ASTRO 650W 80Plus
  • Monitör: Monitörüm eski onu daha yenilemedim VGA çıkışı var VGA to HDMI dönüştürücü aldım şu anlık onunla kullanıyorum.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun sebebi dönüştürücü olma ihtimali yüksek dönüştürücü ısınmaya başlayınca kendini kapatıyor ve görüntü kesiliyor yani kartta problem olmadığını düşünüyorum bir soğutucu ile dönüştürücüyü soğutmayı deneyin sorun çözülürse monitör değiştirin.
Sanırım sorunlar yazılım kaynaklıydı. AMD'nin yeni güncellemeleri ile artık bahsettiğim sorunları yaşamıyorum. Ara sıra ufak tefek şeyler oluyor ama kartta problem olduğunu düşünmüyorum. Ekranda dalgalanma sorunu hala devam ediyor, büyük ihtimalle monitör kaynaklı. Yeni monitör alacağım efsane cuma indirimlerini bekliyorum.
2080 yerine 2060 her işini görücektir. 2080 ne oynucaksin boşa para.

Bende RX 5700xt kullanıyorum. İlk başlarda ekran kapanıyordu. Sonra dpi kablosunu değiştirdim. Sonra düzeldi. 3 gündür yasaktan dolayı evdeyim. Lol oynuyorum bir anda ekran gidiyor. Dpi kablosunu söküp çıkarıyorum, ancak öyle geliyor. Sizce napmalıyım ?

Ben mesaj attığım konuları takibe alırım ve vaktim olduğunca da sonuna kadar giderim. Bu konuyu da takibe aldım. Hadi bakalım, sürücü ile çözülecek mi, bekliyorum 🧐

Ekim 2019'da bu sorunun sürücü ile çözülemeyeceğini söylemiştim. Geldik neredeyse Ekim 2020'ye ve sorunlar halen daha devam ediyor. Sürücü sorunu mu imiş? Değilmiş... 5700 XT serisinde siyah ekran sorunları aradan geçen 1 yıla rağmen halen daha devam ediyor.

@Recep Baltaş üstadım, peki Sapphire RX 5700 Pulse modeli nasıldır? Elimde ROG Strix GTX1070 modeli var, birisi takas öneriyor RX 5700 ile. MacOS kurulumu yapabilmek adına bir nebze sıcak baktım ama bu konuyu görünce biraz içim ürpermedi değil.

Size MacOS sevdasından şimdilik vazgeçip kartımla devam mı edeyim, yoksa takasa gireyim mi?

PSU değişirse muhtemelen düzelecek. Yeşil / siyah ekran PSU ve kablo değişince genellikle düzelir.

Dandik monitör veya kablo kullanmak, driver, chipset, BIOS güncel olmaması, Ekran kartına tek kanal kablodan 2 tane 8 pin bağlantı yapmak, güç kaynağının verimli olmaması gibi birçok şey bu tür sorunları meydana getirebilir.

Ekim 2019'da bu sorunun sürücü ile çözülemeyeceğini söylemiştim. Geldik neredeyse ekim 2020'ye ve sorunlar halen daha devam ediyor. Sürücü sorunu mu imiş? Değilmiş... 5700 XT serisinde siyah ekran sorunları aradan geçen 1 yıla rağmen halen daha devam ediyor.

Hocam 20.2.2 veya 20.4.2 ile sorunlarını çözen birçok kişi oldu, bu kartların VBIOS'u yanlış kodlanmış yüksek ihtimal ve sürücüyle bir yere kadar müdahale edilebiliyor.

Size MacOS sevdasından şimdilik vazgeçip kartımla devam mı edeyim, yoksa takasa gireyim mi?
Ben Sapphire önermiyorum. Zaten 6000 serisi çıkacakken hiç girmyein o topa. 5700 serisinin fiyatı düşecek.
Dandik monitör veya kablo kullanmak, driver, chipset, BIOS güncel olmaması, Ekran kartına tek kanal kablodan 2 tane 8 pin bağlantı yapmak, güç kaynağının verimli olmaması gibi birçok şey bu tür sorunları meydana getirebilir.

Hocam 20.2.2 veya 20.4.2 ile sorunlarını çözen birçok kişi oldu, bu kartların VBIOS'u yanlış kodlanmış yüksek ihtimal ve sürücüyle bir yere kadar müdahale edilebiliyor.
Evet, epey ilerleme oldu ama halen daha %100 çözülmedi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı