RX 5700 XT Nitro Plus kapanıyor

muhammed üzel

Hectopat
Katılım
21 Haziran 2015
Mesajlar
3
Arkadaşlar kartımda şöyle bir sıkıntı var. Ekran kartımdan dolayı siyah ekran hatası alıyorum ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Kartın sıkıntısını ise şöyle analiz ettim. Kart normalde 130-140 Watt arası güç çekiyor yük altında iken. Ama bu siyah ekran sorunu olduğu zamanlar kart 70-80 Watt güç çekiyor ve 1-2 dakika böyle devam ediyor sonra siyah ekran veriyor. Eğer ki 1-2 dk içerisinde tekrar Watt tüketimi 130 seviyelerine çıkarsa sorun yaşamıyorum.

Kartı Mining'de de test ettik ve Hive OS'da da aynı sorunla karşılaştık. Kartın tüketimi 115 Watt oluyor orada. 1-2 saat böyle devam ediyor. Sonrasında bir anda durduk yere 55Watt tüketmeye başlıyor ve 3-5 dakika içinde yeniden başlatıyor sistem kendisini. Watt sorunu dışında herhangi bir problemi yok kartın. Diğer değerler aynı şekilde sabit. Tek sıkıntısı bu Watt olayı.

Sorunun kendisini biliyorum ancak adını bilmiyorum. RAM ve chipset arızası olmadığından eminim. RAM arızası olsa kart Hive OS'da devam eder ancak paylaşımları kabul etmez. Ya da düşük verim verir ve bu sebepten ötürü sistem yeniden başlar. Chipset arızası olsa hiç kazım yapmaz. Mofset arızası olabilir mi? Eğer mofset arızası değilse arızanın tanımı nedir acaba?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Farmsteader

Hectopat
Katılım
24 Aralık 2018
Mesajlar
1.364
Makaleler
5
Çözümler
3
Sıcaklık değerlerine baktınız mı hiç ? GPU, VRAM, Memory sıcaklık değerleri nedir boştayken ve yüke girince.
 
Son düzenleme:
KS
M

muhammed üzel

Hectopat
Katılım
21 Haziran 2015
Mesajlar
3
Sıcaklık değerleri çok komik hocam. Şöyle ki kart normalde değerde Watt çekerken 50-60 arası Windows'ta. Ama Hive OS sayesinde şunu da anladık ki bu değerler sadece görsel. Hive OS'da sıcaklık 56 derece oluyor Memory sıcaklığı ise 68 derece(Memory sıcaklığı Windows'ta gerçeği yansıtmıyor) dediğim gibi bunlar normal Watt değerinde iken.

Ancak düşük Watt çektiği zamanlarda performansında bir kayıp olmamasına rağmen sıcaklık konusunda olan ise; 35-40 derece arası gözükmesi, Memory'nin üstelik.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Farmsteader

Hectopat
Katılım
24 Aralık 2018
Mesajlar
1.364
Makaleler
5
Çözümler
3
GPU-Z programı ve MSI Afterburner ile kontrol edin bir de. Termal pedler ve heatsink tam değmiyor olabilir. Üretimsel kalite hatası yani.
 
Yukarı