RX 5700 XT Nitro undervolt yapmak

bilalsekerr

Hectopat
Başlıkta da belirttiğim gibi. Ekran kartım Sapphire marka. Yazın 85 dereceleri görmüştüm. Bu kış aylarında ise 80 civarı çalışıyordu. Voltaj düşürme ve fan ayarı yaptığımda 65 dereceye kadar düştü sıcaklık. Performans kaybı yaşamadım desem yeridir. Fakat kartın kullandığı Watt 240 küsürlerden 135 küsürlere geriledi. Bir sakıncası olur mu bu durumun?

Dosya Ekleri

• C287FB82-406D-434A-B9BC-DD8468344BB8.jpeg
    C287FB82-406D-434A-B9BC-DD8468344BB8.jpeg
    416,1 KB · Görüntüleme: 104
Hayır. Kaç volta ayarladın? Frekans bir tık düşük gözüküyor ancak dediğin gibi göz ardı edilebilir.

Başlıkta da belirttiğim gibi. Ekran kartım Sapphire marka. Yazın 85 dereceleri görmüştüm. Bu kış aylarında ise 80 civarı çalışıyordu. Voltaj düşürme ve fan ayarı yaptığımda 65 dereceye kadar düştü sıcaklık. Performans kaybı yaşamadım desem yeridir. Fakat kartın kullandığı Watt 240 küsürlerden 135 küsürlere geriledi. Bir sakıncası olur mu bu durumun?

FurMark testi yapın, sorun çıkmıyorsa sıkıntı yok demektir.

ROG 5700XT kartımı bende Uv'lu olarak kullanıyorum. Herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum. Core clock 2100 voltaj olarak 1101, Memory clock 1800 kullanıyorum. Hem düşük sıcaklık hem de performans olarak 3 FPS falan daha fazla alıyorum gayet memnunum. Fanları da yüzde 40'ta kullanıyorum. Bu şekilde 66 derecede çalıştırıyorum. Sizin frekansınız biraz düşük kalmış gibi isterseniz biraz daha yükseltebilirsiniz. Bir de fanlarınız 917 RPM de dönüyor bu yüzde kaçlık kullanım oluyur acaba?

ROG 5700XT kartımı bende Uv'lu olarak kullanıyorum. Herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum. Core clock 2100 voltaj olarak 1101, Memory clock 1800 kullanıyorum. Hem düşük sıcaklık hem de performans olarak 3 FPS falan daha fazla alıyorum gayet memnunum. Fanları da yüzde 40'ta kullanıyorum. Bu şekilde 66 derecede çalıştırıyorum. Sizin frekansınız biraz düşük kalmış gibi isterseniz biraz daha yükseltebilirsiniz. Bir de fanlarınız 917 RPM de dönüyor bu yüzde kaçlık kullanım oluyur acaba?
Resim çektiğim arada fanlar otomatikteydi ve herzaman 45 olan yüzde şuan 39 buna anlam veremedim. Büyük ihtimallede fanlar o resim esnasında %39 kullanımdaydı. Daha sonra kendim ayar yaptım fanlarda yine max %45’de 64-65 derece ortalama 1700 rpmde dönüyor. Ben ne kadar voltajı değişsemde sıcaklıktığı pek etkilemedi. Daha sonra güç yüzdesini -35 yaptım bu sonuçları aldım. Önceki denemelerde voltaj baya az olduğu için hata verip atıyordu. Bu şekilde 1-2 saat takıldım atma filan yaşamadım. Senin ayarlrı detaylı atabilimisin birde öyle deneyeyim. Hiç anlamıyorum bu işlerden tamamen nette izleyerek yaptım
Hayır. Kaç volta ayarladın? Frekans bir tık düşük gözüküyor ancak dediğin gibi göz ardı edilebilir.
Tam hatırlamıyorum ama frekans 2055 voltaj 1095 olabilir. Bakımca tekrar düzeltirim. Asıl dereceyi düşüren. Güç kullanım oranını -35 yaptım. Ondan sonra sıcaklık böyle düştü.
FurMark testi yapın, sorun çıkmıyorsa sıkıntı yok demektir.
Deneyeceğim teşekkürler
UV'nin amacı zaten daha az güç kullanması değil mi? Bir sorun olacağını düşünmüyorum. (Yanlışsam düzeltin.)
Voltaj düşürünce nedense fazla etki etmiyordu. Ben kullanım günücü -35 yaptım o yüzden kullanım gücü 135w yoksa yine 200 lere yakın oluyor ve kart 72 derecelere kadar çıkıyor

Power limit kısmak yerine voltajı daha da düşürüp optimum noktayı yakalaman daha mantıklı. 950mV dene istersen. Kaç MHz'e çıkar bilemiyorum ama, Navi kart kullanmadım.

Benim ayarlarım tam olarak bu şekilde. Deneyebilirsiniz ama stabil çalışmayabilir her sistemde voltaj ve frekanslar farklılık gösteriyor bunu deneyerek bulmalısınız.
Sen hiç düşürmemişsin ki. Ben böyle kullansam yine 75 derecelere çıkar. Bende frekans 2055 voltaj 1095 tam hatırlamıyorum. Yine sıcak
Power limit kısmak yerine voltajı daha da düşürüp optimum noktayı yakalaman daha mantıklı. 950mV dene istersen. Kaç MHz'e çıkar bilemiyorum ama, Navi kart kullanmadım.
Dahada düşürünce hata alıyorum. 950’lerde olması için frekansın 2000 altına düşmesi lazım.

Geri
Yukarı