RX 5700 XT Oyun oynarken bir anda anlamsızca çökme

Kayrotti

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Warzone ve Rainbow Six Siege oynarken hatta bazen normal kullanımda (Chrome vs. kullanırken) bilgisayar bir anda kendini yeniden başlatıyor ve bu olay normalden de uzun sürüyor. Eski bilgisayarımda sadece Warzone yeni çıktığında 1-2 hatadan dolayı çöküyordu ama diğer oyunlarda veya kullanımlarda bir sıkıntı yaşatmıyordu. Yaklaşık 1 ay önce yeni bilgisayar topladım sürekli bir sıkıntı yaratıyor. Neden olabilir sizce?
GPU: MSI Radeon RX 5700 XT Evoke
CPU: AMD Ryzen 5 3600
RAM: Corsair Vengence 3200 MHz (2x8) 16 GB
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max

Arkadaşlar selam. Warzone ve Rainbow Six Siege oynarken hatta bazen normal kullanımda (Chrome vs. kullanırken) bilgisayar bir anda kendini yeniden başlatıyor ve bu olay normalden de uzun sürüyor. Eski bilgisayarımda sadece Warzone yeni çıktığında 1-2 hatadan dolayı çöküyordu ama diğer oyunlarda veya kullanımlarda bir sıkıntı yaşatmıyordu. Yaklaşık 1 ay önce yeni bilgisayar topladım sürekli bir sıkıntı yaratıyor. Neden olabilir sizce?
GPU: MSI Radeon RX 5700 XT Evoke
CPU: AMD Ryzen 5 3600
RAM: Corsair Vengence 3200 MHz (2x8) 16 GB
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
Güç kaynağı nedir ve topraklama elektrik hattı var mı?

Aynı sorun bende de vardı bir türlü bulamadım ana sorun neden kaynaklandığı büyük ihtimalle güç kaynağından dolayıdı bende geri yolladım. Windows olay görüntüleyicisinden reset attığı zamana bak hataları gösterir en azından fikir sahibi olursun.

Ekran kartından kaynaklandığına emin misiniz? Stres testlerini yaptınız mı?
Ekran kartında bir sıkıntı yoktu aslında detaylı bir test yapmadım ama furMark, userbencmark testlerinde bir sıkıntı olmadı.
Güç kaynağı nedir ve topraklama elektrik hattı var mı?
Güç kaynağı kasa ile beraber geldi Cooler Master MB511 RGB kasa ile gelen 650W 80+ güç kaynağını kullanıyorum ve açıkçası psu dan yana içim hiç rahat değil.
Bilgisayar yeniden başlıyosa işlemci sıcaklığından olabilir bi işlemci sıcaklığı ne kadar oyundayken
İşlemci maksimum 60-63 derece aralarını görmüştür hatta o sıcaklıkları bile görmüyor bazen.
Mesela az önce bilgisayarımı 20 dakika kadar açık bırakmıştım ekran kendini uyku moduna almış mouse u uyku modundan çıkarmak için hareket ettirdiğimde yine ekran hiç gelmeden res attı kendi kendine

Son düzenleme:
RX 5700 XT'nin önerilen güç kaynağı(en azından MSI için) 750W aslında ama 650W yeter diyenler çok var. Technopat'ın topladığı RX 5700 XT'li sistemdede 650W PSU var. Bende aynı ekran kartını alacağım PSU benim de kafamı çok karıştırıyor. Ama öteyandan testlerde sorun olmamış diyorsunuz.
.

RX 5700 XT'nin önerilen güç kaynağı(en azından MSI için) 750W aslında ama 650W yeter diyenler çok var. Technopat'ın topladığı RX 5700 XT'li sistemdede 650W PSU var. Bende aynı ekran kartını alacağım PSU benim de kafamı çok karıştırıyor. Ama öteyandan testlerde sorun olmamış diyorsunuz.
.

600W bile sağlıyor ama elektronik ekipmanlar her zaman sorun çıkarma olasılığı emin ol 750 80+ bile sıkıntı yaşayabilirsin bazen yapabileceğin bir şey yoktur ama ben PSU'dan canım çok sıkıldı insanlarında sıkılmasını istemem bu yüzden alt koşul olarak minimum bilindik markaların 80+ Silver kaynakları olacaktır.

Bence ilk önce donanımsal bir sorun olup olmadığını kesinleştirdikten sonra PSU değişikliğine gidin. Bu arada bende MB511 alacağım kasanın PSU performansını merak ediyorum 5700XT için.

Yeni konular

Geri
Yukarı