RX 5700 XT PC'den ses geliyor

ColakPiyanist

Hectopat
2 sorum olacak. İlki PC'yi ilk topladığım zamandan beri ince tiz bir ses geliyor (muhtemelen işlemci fanından) fareye hareket ettirsen dahi tiz ses uzuyor 3 tuşa aynı anda basında ses yükseliyor.
2. sorum ise bilgisayarım çok iyi olmasa da tam yük altında bile kaldırabileceği program veya oyunda kendini kapatıyor, ses ile ilgisi var mı bilmiyorum.
Sistemim:
Sapphire Pulse RX 5700 XT.
ASUS TUF B450M Plus Gaming.
AMD Ryzen 5 3600.
Samsung 970 EVO 500 GB.
Cooler Master 700W 80+ Power.
Adata XPG Battlecruiser.
Not: İlk kasa toplama tecrübem oldu ve sıkıntısız bağladığımdan da emin değilim ama yukarıda söylediklerim hariç sıkıntısız çalışıyor 1 senedir?

Sesin nereden geldiğine bak.
PSU olabilir bence sıkıntı.
CM PSU'lar bazı modeller dışında genel olarak kötü.
Bilgisayar yük altındayken aynı ses geliyor mu?
Yük altında kapanma PSU ile alakalı olabiliyor.
Mesela oyunun tuşuna basar basmaz mı kapanıyor?

Bu arada, sistemin iyi. Ben olsam o ekran kartını satıp RX 6700 XT falan alırdım ama ayrı konu.

Sesi YouTube'a yükleme şansınız var mı? :)

Sesin nereden geldiğine bak.
PSU olabilir bence sıkıntı.
CM PSU'lar bazı modeller dışında genel olarak kötü.
Bilgisayar yük altındayken aynı ses geliyor mu?
Yük altında kapanma PSU ile alakalı olabiliyor.
Mesela oyunun tuşuna basar basmaz mı kapanıyor?

Bu arada, sistemin iyi. Ben olsam o ekran kartını satıp RX 6700 XT falan alırdım ama ayrı konu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Nereden geldiğini anlayamadım kusura bakma ama PSU olabilir.
Yük altında ses yükseliyor sanki elektrik kaçağı var gibi düşündürttü zaten PC'yi topladığımda sıcaklık değerinin fazla olmasıyla alakalı konu açmıştım ama düzeltemedim.
Tuşa basınca ses yükseliyor bir zaman sonra da kapatıyor bir anda

Gelen ses coil whine sesi belli ama ekran kartından mı yoksa psudan mı kontrol etmek lazım. Sıcaklıklar için undervolt ve macun yenilemek dışında soğutucu almaktan başka çare kalmıyor.

CPU VRAM'lerinden geliyordur fareyi hareket ettirince uzuyorsa. Yani anakarttan geliyor.

Peki bir sıkıntı çıkartır mı en önemlisi benim için o yoksa sesten rahatsız değilim. Kulaklık takıyorum ve çoğunlukla müzik dinliyorum sesi duymuyorum bile asıl sıkıntım ses değil dediğim gibi bu PC de oynadığım bazı oyunlarda/programlarda PC kapanıyor örnekle anlatayım senua's sacrifice, The Witcher 3, Control (PC'nin bu oyunları sıkıntısız çalıştırması lazım) gibi oyunları oynarken PC bir anda kapanıyor bir daha açıyorum biraz devam edip bir daha kapanıyor benim korktuğum şey sesten mi kaynaklı yoksa başka sıkıntı mı var her ikisi de benim için yeni bir problem doğuracak nasıl çözerim?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bir de bu sesi dinleyin blender'da basit bir modele yeni başladım sadece ekranda küp var haritada dolaşmak için SHİFT + Fare orta tuşa basılı tutuyorum ve ses değişiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı