RX 5700 XT sistem donuyor

küçükspart

Hectopat
Arkadaşlar herkese selamlar.

Yaklaşık 1-1.5 ay kadar önce yeni bir PC aldım. Özellikleri şu şekilde:

R7 2700X işlemci.
RX 5700 XT ekran kartı.
16 GB RAM.
480 GB Team GX1 SSD.

Ben oyun oynamanın yanı sıra modelleme ve render işleriyle de uğraşıyorum. Ancak modelleme esnasında, basit veya yüklü bir model fark etmeksizin, PC donup kalıyor. Bunun üzerine düğmesine basılı tutup kapatıp açmadığım sürece de kendine gelmiyor. Aynı modelleri eski, çeyrek gücünde ki laptopta açtığımda böyle bir şey yaşamıyorum. Ayrıca PC çok yavaş açılıp kendine geliyor. Sanki içindeki SSD değil de eski mekanik disklerden gibi. Açıkçası donma sorunu için de SSD'den şüpheleniyorum. SSD'den ötürü olma ihtimali var mı sizce? Sorun ne olabilir? Teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-06-07 190945.png
    Ek Açıklama 2020-06-07 190945.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
SSD okuma ve yazma hızlarını test ettiniz mi? İşlemcinin soğutma sistemi yeterli gelmiyor da olabilir.

Değerler bu şekilde. İşlemcinin kendi stock soğutucusunu kullanıyorum. Gayet güçlü ve yeterli bir soğutması var. 40-50 derecelerde geziyor zaten. Açma/kapama düğmesine basılı tutup kapatmadan kendine gelmiyor dediğim gibi. Böyle böyle pc bozulacak ondan korkuyorum biraz da.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-06-07 190945.png
    Ek Açıklama 2020-06-07 190945.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 30

R7 2700X işlemci.
RX 5700 XT ekran kartı.
16 GB RAM.
480 GB Team GX1 SSD.

Ben oyun oynamanın yanı sıra modelleme ve render işleriyle de uğraşıyorum. Ancak modelleme esnasında, basit veya yüklü bir model fark etmeksizin, PC donup kalıyor. Bunun üzerine düğmesine basılı tutup kapatıp açmadığım sürece de kendine gelmiyor. Aynı modelleri eski, çeyrek gücünde ki laptopta açtığımda böyle bir şey yaşamıyorum. Ayrıca PC çok yavaş açılıp kendine geliyor. Sanki içindeki SSD değil de eski mekanik disklerden gibi. Açıkçası donma sorunu için de SSD'den şüpheleniyorum. SSD'den ötürü olma ihtimali var mı sizce? Sorun ne olabilir? Teşekkürler şimdiden.
Sorun ekran kartı veya işlemciden değilde çok yüksek ihtimalle SSD'den kaynaklanıyor. SSD'nizi hız testi yapıp atabilirmisiniz?

Sorun ekran kartı veya işlemciden değil de çok yüksek ihtimalle SSD'den kaynaklanıyor. SSD'nizi hız testi yapıp atabilir misiniz?

Yukarıda attım hocam.

R7 2700X işlemci.
RX 5700 XT ekran kartı.
16 GB RAM.
480 GB Team GX1 SSD.

Şuan bir yandan modelleme yapıyorum ve 1 saat içerisinde 3. kez dondu. Oyunlarda herhangi bir sorun henüz yaşamadım. Render alırken de gayet hızlı. Modellerken ise, başlarda yoktu böyle bir sorunum. Sonraları başladı donma durumu.

Son düzenleme:
Büyük ihtimalle sorun 5700 XT'den çünkü aynı sorunu oyun vs. de sürekli yapıyor dh 5700xt konusunda yaşayan onlarca insan var yine reddit vs yaşayan binlerce insan var. OCCT ile 3D ve RAM testi yapın muhtemelen bir sürü hata verecektir. Testleri yarım saat yapsanız yeter.

Ben bundan kurtulmak için bir ton windows ayarı yaptım, hdmi kabloyu DP 1.4 ile değiştim vs.vs. nette yazan bir ton şeyi yaptım şu an daha az ama hala yapıyor arada.

Büyük ihtimalle sorun 5700 XT'den çünkü aynı sorunu oyun vs. de sürekli yapıyor dh 5700xt konusunda yaşayan onlarca insan var yine reddit vs yaşayan binlerce insan var. OCCT ile 3D ve RAM testi yapın muhtemelen bir sürü hata verecektir. Testleri yarım saat yapsanız yeter.

Ben bundan kurtulmak için bir ton windows ayarı yaptım, hdmi kabloyu DP 1.4 ile değiştim vs.vs. nette yazan bir ton şeyi yaptım şu an daha az ama hala yapıyor arada.

Modelleme dışında bir kez donma yaşadım. Ama dediğim gibi pc yavaş açılıyor, yavaş kendine geliyor. Her hız testinde farklı farklı sonuçlar alıyorum ssd için. Oyunlarda hiç yaşamadım henüz. Uzun saatler oyun da oynuyorum. Pc resmen komple yanıt vermeyi bırakıyor donduğu zaman. Dediğiniz testleri yapacağım yine bakalım ne çıkacak.

Modelleme dışında bir kez donma yaşadım. Ama dediğim gibi pc yavaş açılıyor, yavaş kendine geliyor. Her hız testinde farklı farklı sonuçlar alıyorum ssd için. Oyunlarda hiç yaşamadım henüz. Uzun saatler oyun da oynuyorum. Pc resmen komple yanıt vermeyi bırakıyor donduğu zaman. Dediğiniz testleri yapacağım yine bakalım ne çıkacak.
OCCT'yi deneyin hocam hata vermezse bir iki gün sonra tekrar deneyin eğer occt testlerinde hata yoksa ekran kartından değildir. Güç kaynağının yeterli gelmemesi durumu olabilir mi?

600 watt 80 bronze psu var sistemde hocam.

5700 XT için 700w tavsiye ediliyor ama bilemiyorum. OCCT'de güç testi de var ekran kartı işlemci falan maximum yükte çalıştırıp sistemden maximum güçü çekiyor onu yaparken bir sorun olmazsa güç kaynağı şıkkı da elenmiş olur.
Sırasıyla occt 3d - occt ekran kartı ram testi ve son olarak güç testi diyelim o zaman

Geri
Yukarı