RX 5700 XT siyah ekran sorunu

SuleymanCakir

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, sistemi topladığım günden beri bir anormallik var. Ekran kartına soğuk havalarda bazen güç gitmiyor. Buna bağlı olarak monitöre görüntü gelmiyor. Bunu yazın hiç yapmıyor kışın nadirde olsa yapıyor. Ayrıca 3.5 kva monofaze regülatör kullanıyorum. Bu hata ile karşılaştığımda bilgisayarı kapatıp açsam da sorun düzelmiyor. Fakat regülatörü şalterinden kapatıp açtığımda ekran kartına güç geliyor.

Oyunlarda normal kullanımda hiçbir sorun yok, akşam oyunumu oynayıp kapatıyorum. Sabah açmaya kalktığımda böyle bir hata ile karşılaşıyorum dediğim gibi çok nadir oluyor ama özellikle kışın soğukta oluyor. Buna benzer farklı bir sistemim daha var o sorunsuz açılıyor. Regülatörden kaynaklı olsa o da açılmaz. Memtest FurMark Prime95 gibi birçok test yapıldı BIOS güncellendi hiçbirinde sorun yok sistem gayet stabil ve düzgün çalışıyor. Ama yeni sistemi toplarken bir şeyi değiştirmedim. PSU çok eski nereden baksan 6 yıllık var, acaba PSU kaynaklanabilir mi bu sorun? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Sistemim.
  1. MSI B450M Bazooka v2.
  2. AMD Ryzen 5 3600.
  3. Sapphire RX 5700 XT nitro+
  4. G.Skill Trident Z F4-3600C18D-16gtzr.
  5. Cooler Master gx-2 80Plus 750W.

Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT 6.2.0 ile 20-25 DK test edin.

Sorun çıkmasa, DDU ile sürücüyü kaldırıp, günceli kurun.

OCCT 6.2.0 ile 20-25 DK test edin.

Sorun çıkmasa, DDU ile sürücüyü kaldırıp, günceli kurun.

OCCT 6.2.0 versiyonu ile test yaptım. Sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ayrıca güncel stabil olan driver zaten kurulu sistemin normal çalışmasında hiçbir sorun yok daha önce format atıp denemiştim. Aslında bilinen tüm yöntemleri denedim fakat sonuç alamadım. Tek yapmadığım PSU değiştirip denemek işin garibi bu hatayı her zaman vermiyor. Yazın neredeyse hiç karşılaşmıyorum. 3-4 gündür bölgemizde güzel bir soğuk var 2 gün önce böyle bir hata aldım sonra hiç hata vermeden saat gibi çalışıyor. Hata esnasında ekran kartının RGB yanmadığını gördüm. Fakat diğer sistem bileşenleri çalışıyordu. Kasayı Power tuşuna basılı tutarak kapatıp açtım düzelmedi regülatörden şartel kapatıp açtım sonra bilgisayarı açtım düzeldi çok garip bir durum var son çare diğer bilgisayarımdaki PSU söküp hata yaşadığım bilgisayarıma takacağım öyle bir süre kullanacağım eski PSU multimetre ile ölçümünü yapmak istiyorum. Acaba ekran kartına giden kabloda düşük voltajmı var PSU açıp kontrol edeceğim kondansatör şişme patlama vs olabilir.

5700 XT güç kaynağı katili bir alet. En az 750W ve tüm gücünü 12V kanalından verebilen bir PSU ile test edin kartı. Ben şahsen sorunun PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum, anlattıklarınız onunla örtüşüyor.

5700 XT güç kaynağı katili bir alet. En az 750W ve tüm gücünü 12v kanalından verebilen bir PSU ile test edin kartı. Ben şahsen sorunun PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum, anlattıklarınız onunla örtüşüyor.

Benim PSU 12v kanalından 720W güç verebiliyor. Daha yüksek bir PSU mu almak lazım? Bu makalede Technopat ekibi R5 3600 ve RX 5700 XT bir sistem toplamışlar. 650W PSU kullanmışlar yetmese böyle bir şey yaparlar mı ki? Ekran kartının sitesinde 265W güç tüketimi olduğu yazıyor.
Bazı yabancı forum sitelerinde araştırma yaptım. Yüksek güç tüketen ekran kartlarının güç bağlantısını yaparken daisychain şeklinde bağlanmaması gerektiğini yazmışlar. Bunu denemek lazım siz ne düşünüyorsunuz?

daisychain.JPG

Son düzenleme:
Benim PSU 12v kanalından 720W güç verebiliyor. Daha yüksek bir PSU mu almak lazım? Bu makalede Technopat ekibi R5 3600 ve RX 5700 XT bir sistem toplamışlar. 650W PSU kullanmışlar yetmese böyle bir şey yaparlar mı ki? Ekran kartının sitesinde 265W güç tüketimi olduğu yazıyor.
Bazı yabancı forum sitelerinde araştırma yaptım. Yüksek güç tüketen ekran kartlarının güç bağlantısını yaparken daisychain şeklinde bağlanmaması gerektiğini yazmışlar. Bunu denemek lazım siz ne düşünüyorsunuz?

Eki Görüntüle 847210
Evet imzamda bulunan 5700 XT konusuna bakarsanız görürsünüz, daisy-chain ile bağlayınca besleyemiyor genelde. Güç kaynağınız oldukça yeterli 720W veriyorsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı