RX 5700 XT Undervolt Yapma

vivec

Kilopat
Herkese merhaba, geçen günlerde satın aldığım Sapphire RX 5700 XT blower fanlı ekran kartı elime ulaştı. Fiyatı 2500 TL gibi çok uygun bir fiyata görünce satın almak gayet cazip geldi. İlk deneyimlerim son derece olumlu yönde. Fan sesi ses sistemi kullandığım için hiç rahatsız etmedi fakat kartın sıcaklık değerleri yer yer 90 derecelere çıkabiliyor ve bunun kartın ömrünü kısaltmasından endişeleniyorum. Undervolt ile sıcaklık değerlerini düşürmek mümkünmüş fakat nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok. MSI Afterburner mi yoksa global WattMan mı kullanmalıyım ve kullanabilceğim hazır bir ayar var mı? Arayüzü incelediğimde 'otomatik düşük voltaj GPU' diye bir seçenek var buna tıklarsam undervolt yapmış olur muyum? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
MSI Afterburner ayarlarından voltaj kontrolünü aç. Daha sonra -100 mV olacak şekilde core voltage değerini sola kaydır. Oyunlarda herhangi bir sorun yaşarsan voltajı bir tık arttır, -90 mV yap. Böyle böyle devam et.
Arttırmadaki sebep nedir? Neden düşürmediniz acaba? Artık her AMD kullanıcısına undervolt farz oldu.
Sıcaklık sorunum yok. Fan sesini de kulaklığım engelliyor. Benim için önemli olan performans, performans ve performans. Sistemde hız aşırtılabilen her parçayı sonuna kadar kullanmayı seviyorum. Diğer insanlarla aynı parayı verip daha fazla performans almak hoşuma gidiyor 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı