RX 5700XT Deneyimi ve servis süreci

282004

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba bu tarihten itibaren RX 5700XT almak isteyen arkadaşları bilgilendirmek ve bazı konularda aydınlatmak ayrıca servis sürecinde neler yaşadığımı anlatmak istiyorum kartın kullanıcısı olarak. Öncelikle almış olduğum kart Asus'un Tuf serisidir.

Sistemimin kurulumunu yapıp gerekli programları kurduktan sonra testleri gerçekleştirdim. Akabinde bir iki tane oyun yükledim ve değerler gerçekten hat safhada gerçekten olmuş bir kart dedim. 2070 S'i birçok oyunda geçebilen hatta 2080'in neredeyse ensesinde olan bir kart bayıldım adeta. Bir ara verdim ve tekrar geldiğimde bir de ne olsun, karttan bir ses vız vız anlam veremedim ilk başta kulaklıkla kullandığım için ve bir baktım ki Coil Whine :D. Ancak sizin de bilmiş olduğunuz üzere bu bela sesten başka hiç bir şey ifade etmemekle birlikte performansa da yada kartın çalışmasına etki eden bir problem değil. Ama malum yeni bir kart almışsınız ve ilk günden de böyle bir sorunun olması açıkçası aklımı kurcaladı ve ne olur ne olmaz diye servise gönderdim. Vatan Bilgisayar aracılığıyla kartımı Asus servise gönderdim. Servisten aldığım geri dönüş şu şekildeydi. Kartın herhangi bir sorunu olmadığı ve tüm testlerden başarıyla geçtiğini ve tekrar tarafıma gönderileceği belirtildi. Bakın şunu anlarım Coil whine'ın performansa etki etmeyeceğini ve biz ürünümüzün arkasındayız. Herhangi bir durumda sorun yaşamazsınız gibisinden bir bilgilendirme geçilse içim rahat olacak ama maalesef kart geri geldi.

Sonrasında kartı Vatan Bilgisayar'dan teslim aldığımda çalışan arkadaşla bilikte HDMI ve PCI-Express portlarının koruma kapaklarının olmadığını fark ettik. Hadi onu da geçtim kart bildiğiniz kutunun için de geziyor ve paketleme rezalet!!

Kartı tekrar sistemime taktım ve o illet ses hala geliyor ama ben göz yumup kullanmaya devam etmek istedim ta ki ekran kilitlenen'e kadar. Bildiğiniz bir süre oynuyorum ve hep aynı sürede Online oyunda iken kendini kilitliyor sistem. Servisten önce yükte 65-66 dereceleri geçmeyen güzelim kart geldikten sonra 81 dereceleri gördü. Şimdiki süreçte paramın iadesini ve gerekli yerlerimi şikayette bulundum.

Açıkçası sizlere şun belirtmek isterim dostlar kart gerçekten başarılı ve performanslı buna hiç kimsenin artık bir iddiada bulunmasına atıp tutmasına gerek yok. Ancak düzeltilmesi ya da revize edilmesi gereken şeyler olması gerektiğini düşünüyorum. Yeni bir yonga ve sonuç itibari ile oturtulmaya çalışılan bir durum var. Amacım almak isteyenleri caydırmak ya da Nvidia'ya yönlendirmek değil. Çünkü dediğim gibi bu fiyata RTX özelliği haricinde Nvidia ile kafa kafaya hatta yer yer geçebilmektedir.

Sözlerimi sonlandırırken şunları da eklemek istiyorum, dediğim gibi ürünü Vatan bilgisayardan aldım ancak almak isteyen arkadaşların İnternet üzerinden almalarını öneriyorum benim yaşadığım sorunları yaşamamaları için. Almış olduğum fiyat 3260 TL tarih de 21.09.2019'dur. Sorusu olan arkadaşlara da yardımcı olmak isterim elimden geldiğince.

İyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS'un maalesef SMS Infocomm adlı garanti servis sağlayıcıları rezalet bir ekibe sahip. Daha önce tertemiz bakılan her şeyi full eksiksiz verilen kartı kutusu yırtık, kartın üzeri çizikli bir şekilde geri yolluyorlar. Yeni bir kart olduğu için değişim veya iade çıkması lazımdı. Ben sanırım şanslıydım RTX 2070 ROG kartıma değişim çıktı fakat 17 iş günü oldu hala bekliyorum. Geçmiş olsun diyorum.

Öncelikle merhabalar. Ben de kasım 2018 de aldığım ASUS GTX 1070TI Turbo kartımı CW ve ısınma sorunuyla(yaz-kış 82 derecede kalıyor aslen) SMS Infocomm firmasına UPS Kargo ile yolladım. 3. gün bir telefon geldi. Tarafıma kartımda CW olduğu, ancak ASUS'un CW için artık değişim yapmadığı ve performansını etkilemediği söylendi. Ayrıca ısınma sorunuma gelince kart normal değerlerde dendi. Ben de tarafımca tüm giriş çıkış kapaklarının ve pci kapağının gönderilirken olduğunu, ayrıca antistatik poşette yolladığımı bunlardan biri bile eksik olursa şikayet edeceğimi söyledim. Tarafıma kart geldiğinde sıfır temizlikteki kutumda küçük bir ezik vardı. İçini açtım baktım. Kapaklar tamdı ama antistatik poşet orijinali değildi. Sorun etmedim, eve gittim sıkıntı yoktu. Ancak benden önceki herkese değişim ve iade yapmışlardı. Bana çifte standart gibi geldi. Sadece yaptıkları fanımın yağlanması yapılıp tarafıma göndermeleriydi. Bu kadar büyük bir firma, bu kadar amatör bir servisle çalışınca koyuyor insana. Böyle olacağını bilseydim, daha ucuz olan MSI seçerdim .Servis Point bakıyor. Zamanında sorunsuz olarak kaç defa onarım ve en sonunda 2. senenin sonunda para iademi vermişlerdi.

Öncelikle merhabalar. Ben de kasım 2018 de aldığım ASUS GTX 1070TI Turbo kartımı CW ve ısınma sorunuyla(yaz-kış 82 derecede kalıyor aslen) SMS Infocomm firmasına UPS Kargo ile yolladım. 3. gün bir telefon geldi. Tarafıma kartımda CW olduğu, ancak ASUS'un CW için artık değişim yapmadığı ve performansını etkilemediği söylendi. Ayrıca ısınma sorunuma gelince kart normal değerlerde dendi. Ben de tarafımca tüm giriş çıkış kapaklarının ve pci kapağının gönderilirken olduğunu, ayrıca antistatik poşette yolladığımı bunlardan biri bile eksik olursa şikayet edeceğimi söyledim. Tarafıma kart geldiğinde sıfır temizlikteki kutumda küçük bir ezik vardı. İçini açtım baktım. Kapaklar tamdı ama antistatik poşet orijinali değildi. Sorun etmedim, eve gittim sıkıntı yoktu. Ancak benden önceki herkese değişim ve iade yapmışlardı. Bana çifte standart gibi geldi. Sadece yaptıkları fanımın yağlanması yapılıp tarafıma göndermeleriydi. Bu kadar büyük bir firma, bu kadar amatör bir servisle çalışınca koyuyor insana. Böyle olacağını bilseydim, daha ucuz olan MSI seçerdim .Servis Point bakıyor. Zamanında sorunsuz olarak kaç defa onarım ve en sonunda 2. senenin sonunda para iademi vermişlerdi.
Bakalım ne sonuç alacağım.
ASUS'un maalesef SMS Infocomm adlı garanti servis sağlayıcıları rezalet bir ekibe sahip. Daha önce tertemiz bakılan her şeyi full eksiksiz verilen kartı kutusu yırtık, kartın üzeri çizikli bir şekilde geri yolluyorlar. Yeni bir kart olduğu için değişim veya iade çıkması lazımdı. Ben sanırım şanslıydım RTX 2070 ROG kartıma değişim çıktı fakat 17 iş günü oldu hala bekliyorum. Geçmiş olsun diyorum.
Teşekkürler sonuca yönelik bilgilendirme yapacağım.

Ben şahsen AMD Ekran Kartlarında ASUS MSI gibi firmalar yerine net SAPPHIRE yi tercih ederim. RX 590 Nitro + kullanıyorum bende de o vızıltıdan oluştu kartım 2. ayını doldurduktan sonra lakin başlarda çoktu ve her oyunda duyulabiliyordu, garantiye gönderecektim kıyamadım zararı yok kalsın dedim ve vızıltı zamanla yok denecek kadar azaldı, oyunlarda dahi duyulamayacak veya çok hassaslar için rahatsız etmeyecek seviyeye geriledi. Bende seneye o karttan almayı düşünüyorum ama seçimim yine SAPPHIRE Nitro + olacaktır.

Hocam umarım sorununuz istediğiniz şekilde sonuçlanır. Benim gördüğüm kadarıyla MSI ve Asus kartlarda sorunlar yaşanıyor çoğunlukla, ben de Sapphire referans 5700 XT kullanıyorum 1 haftadır sorun yaşamadım ama bu yaşamayacağım anlamına gelmiyor tabi. Sonuçta bu kadar çok sorun yaşayan kullanıcı varken AMD'nin acilen konuya ciddi şekilde müdahale etmesi gerekiyor artık, tam atılım yaptılar derken bu şekilde güven kaybetmeleri GPU pazarından çekilmelerine kadar gidebilir. BMW, Audi gibi markalar bile gerektiğinde tüm sorunlu araçları geri çağırabiliyor.

Hocam umarım sorununuz istediğiniz şekilde sonuçlanır. Benim gördüğüm kadarıyla MSI ve Asus kartlarda sorunlar yaşanıyor çoğunlukla, ben de Sapphire referans 5700 XT kullanıyorum 1 haftadır sorun yaşamadım ama bu yaşamayacağım anlamına gelmiyor tabi. Sonuçta bu kadar çok sorun yaşan kullanıcı varken AMD'nin acilen konuya ciddi şekilde müdahale etmesi gerekiyor artık, tam atılım yaptılar derken bu şekilde güven kaybetmeleri GPU pazarından çekilmelerine kadar gidebilir sonraki nesillerde. BMW, Audi gibi markalar bile gerektiğinde tüm sorunlu araçları geri çağırabiliyor.
Kesinlikle katılıyorum yorumunuza ayrıca uzun kullanımdan sonra kartla ilgili yorumunuzu buraya yada konu açarak marka tabanlı yorumlarınızı belirtin. Ben zaten belirttim kart performansı mükemmel ama işte sorunlar da mevcut yaşamış olduğum üzere.
Ben şahsen AMD Ekran Kartlarında ASUS MSI gibi firmalar yerine net SAPPHIRE yi tercih ederim. RX 590 Nitro + kullanıyorum bende de o vızıltıdan oluştu kartım 2. ayını doldurduktan sonra lakin başlarda çoktu ve her oyunda duyulabiliyordu, garantiye gönderecektim kıyamadım zararı yok kalsın dedim ve vızıltı zamanla yok denecek kadar azaldı, oyunlarda dahi duyulamayacak veya çok hassaslar için rahatsız etmeyecek seviyeye geriledi. Bende seneye o karttan almayı düşünüyorum ama seçimim yine SAPPHIRE Nitro + olacaktır.
Zaten almadığıma pişmanım daha önceki iki kartımı da Sapphire'idi. İade alırsam 3 fan olan Nitro + modelini alacağım gibi görünüyor.

Kesinlikle katılıyorum yorumunuza ayrıca uzun kullanımdan sonra kartla ilgili yorumunuzu buraya yada konu açarak marka tabanlı yorumlarınızı belirtin. Ben zaten belirttim kart performansı mükemmel ama işte sorunlar da mevcut yaşamış olduğum üzere.

Zaten almadığıma pişmanım daha önceki iki kartımı da Sapphire'idi. İade alırsam 3 fan olan Nitro + modelini alacağım gibi görünüyor.
Merhaba RX5700 almayı düşünüyordum ama kafamda soru işareti oldu beklemek lazım ya da RTX2060 mantıklı gibi geldi. Sizede geçmiş olsun.

Geri
Yukarı