RX 5700XT sistemde mavi ekran ve sürücü hatası

sergukc

Centipat
MSI B450A PRO Max / anakart.
Ryzen 5 3600 / işlemci.
Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700XT 8 GB / ekran kartı.
Samsung SSD 860 EVO 250GB / SSD.
G.Skill Ripjaws V 16 GB 3200MHz / RAM.
650W PSU.

Sistemim bu şekildedir. Anakart, işlemci ve ekran kartını daha yeni satın aldım hepsi yeni sayılır. (Gigabyte A320 S2H anakart / Ryzen 5 1600 / Radeon RX580 ) bu yazdıklarım bir önceki sistemim, bu üçünü de yeniledim.

Sorunuma gelecek olursam.
Abobe Premier Pro veya daha basit Movavi 2020 video editleme programını açmaya çalıştığımda.
Bilgisayar siyah ekran oluyor peşinden donuyor, kendi kendine görüntü 6-7 siyah olup olup duruyor.
Peşinden mavi ekran hatası ekrana geliyor. Mavi ekranda kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yazıyor.
Bunun dışında Steam'den indirdiğim Aimlab uygulamasına girdikten yaklaşık 5 dk sonra uygulamadan atıyor ve.
AMD Radeon hatası ekrana geliyor. Sürücünüz zaman aşımına uğradı yazıyor. Bunun dışında başka şeylerde sürekli oluyor.
Mesela Discord'da arkadaşlarıma yayın açıyorum oyunuma geçiyorum yayındayken. Kısa zaman sonra ekran siyah oluyor donuyor.
Peşinden geri kendine geliyor ve gene Radeon hatası ekrana geliyor.

Kendim denediğim çözüm yolları:
Kullandığım ekran kartı driverim yerine başka sürüm driver denedim.
Recommended (WHQL) yazan sürümleri denedim.
DDU ile driverleri kaldırıp yeniden yükledim.
Format attım.
Ben de sorunu anlamayıp sistem parçalarını değiştirmeye başladım çaresizce. :( Daha anakart bugün geldi, yeni taktım.

Bugün acaba RAM de bir sorun mu var diye düşünüp Memtest86 testi yapmaya karar verdim. Sanırsam test başladıktan bir 5-10dk sonra.
Bir baktım ki CPU temp 105 derece gözüküyor. Peşinden bilgisayar kapandı tamamlayamamış oldum testi, tekrar da denemedim.
Peşinden bir şey fark ettim CPU fanın vidalarını geçirememişim. 4 vida var ya, ikisi girmiş ikisi değmiyor gibi havada kalmış biraz. Acaba bu yüzden mi sıcaklık o kadar çıktı diye düşündüm. Düzgün taktım şimdi fanı fakat tekrardan Memtest yapmadım. Bugün anakartı takarken, işlemciye termal macun da sürdüm bunu da belirtiyim.

Gerçekten hayat enerjimi sömürdü bu bilgisayar benim. Sürekli de para harcadım düzelsin diye yoruldum artık.

Yardımcı olmaya çalışan abilerime teşekkür ederim şimdiden, yeterli bilgi verdim mi bilmiyorum kendimce sorunumu anlatmaya çalıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıdaki rehbere göre minidump dosyalarınızı paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı