RX 580 50 derece altında fan dönüyor

ThreeDc

Decapat
Merhaba Technopat üyeleri, donanım bilgilerimi aşağıda verdim sorunumu anlatayım eğer bilgisayarı ilk kez açıyorsam ve oyuna girmediysem fanlar 50C altında da dönüyor düşük hızda fakat oyuna girip bilgisayar 50C sıcaklığı geçtiyse oyunu kapattığımda ve eğer 50C altındaysa sıcaklık bu sefer fanlar dönmüyor normalde zaten 50C altında dönmemesi gerekiyor bu fanların sorun nedir anlamadım. Driver'ları silip tekrar tekrar kurdum sorunu çözemedim.

Donanım bilgileri:
ASUS Dual RX580 4 GB
i3 9100F.
Corsair Vengeance 8 GB
1TB harddisk.
240GB SSD.
600W PSU.

Radeon programı üzerinden veya MSI Afterburner programı üzerinden fan ayarı yaptın mı? AMD ekran kartı kullanıyorsun ileride Radeon programı üzerinden ayarlamalar yapman gerekebilir. Radeon programından yaptığın ayarların sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapat. Ayrıca kullandığın ekran kartı modelinin soğutması pek başarılı değil. MSI Afterburner programı ile oyunlarda kaç derece olduğuna baktın mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 115
Masaüstüne sağ tık > AMD Radeon Software uygulamasına girin.
Performance sekmesine basın.
"Fan tuning" görüceksiniz sağ alanda. Kapalıysa açın, Açıksa kapatın.
Kapattıysanız çözüldüyse tamam. Kapalıysa açın, "Zero RPM" modunu açın tekrar kontrol edin.
Olduysa güzel. Olmadıysa hemen üstünde olan "Advanced Control" kontrol alanını açın. Bu ekranda dereceye göre fan hızını ayarlayabilirsiniz. Kesin çözümdür.

MSI Afterburner tarzı programları kapatın.

@Monolova Hocam, benim radeon ayarlarımda bu söyledikleriniz yok şöyle ekran alıntısı atayım
Radeon Ayarları

Radeon programı üzerinden veya MSI Afterburner programı üzerinden fan ayarı yaptın mı? AMD ekran kartı kullanıyorsun ileride Radeon programı üzerinden ayarlamalar yapman gerekebilir. Radeon programından yaptığın ayarların sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapat. Ayrıca kullandığın ekran kartı modelinin soğutması pek başarılı değil. MSI Afterburner programı ile oyunlarda kaç derece olduğuna baktın mı?
O ayar zaten kapalı hocam oyunlarda 70-75 derece görüyor maks

Ekran kartının biosuyla alakali olabilir.
Ekran kartı biosunun sorununu nasıl çözebilirim ?

Merhaba Technopat üyeleri, donanım bilgilerimi aşağıda verdim sorunumu anlatayım eğer bilgisayarı ilk kez açıyorsam ve oyuna girmediysem fanlar 50C altında da dönüyor düşük hızda fakat oyuna girip bilgisayar 50C sıcaklığı geçtiyse oyunu kapattığımda ve eğer 50C altındaysa sıcaklık bu sefer fanlar dönmüyor normalde zaten 50C altında dönmemesi gerekiyor bu fanların sorun nedir anlamadım. Driver'ları silip tekrar tekrar kurdum sorunu çözemedim.

Donanım bilgileri:
ASUS Dual RX580 4 GB.
i3-9100F.
Corsair Vengeance 8 GB.
1TB harddisk.
240GB SSD.
600W PSU.

Bende RX580 ROG var ASUS 55 derece olunca veya üstü olunca fanlar dönüyor 55 altı olunca duruyor.

Masaüstüne sağ tık > AMD Radeon Software uygulamasına girin.
Performance sekmesine basın.
"Fan tuning" görüceksiniz sağ alanda. Kapalıysa açın, açıksa kapatın.
Kapattıysanız çözüldüyse tamam. Kapalıysa açın, "Zero RPM" modunu açın tekrar kontrol edin.
Olduysa güzel. Olmadıysa hemen üstünde olan "Advanced Control" kontrol alanını açın. Bu ekranda dereceye göre fan hızını ayarlayabilirsiniz. Kesin çözümdür.

MSI Afterburner tarzı programları kapatın.

Hala aynı durmuyor fan boşta olmasına rağmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı