Çözüldü RX 580 77 derece throttle oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ömer_Engin

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İyi forumlar arkadaşlar. RX 580 Nitro+ kartım termal macunu yeniledigimden beri kart 77 derecede GPU saatini düşürüyor. Eskiden 85 dereceye kadar hiç düşürmezdi. Ekte de gördüğünüz gibi 1329MHz'ye kadar düşmüş. Bu kartın standart hızı 1411MHz. 77 dereceye gelene kadar düşmeyip sonra düşmeye başlıyor.
Denediklerim:
-Macunu acaba yanlış mı sürdüm deyip birkaç kere farklı sekillerde sürmeyi denedim. (az, çok) (kullandıgım macun Arctic mx-4)
-Arctic 1.0mmlik 6w/mk termal padlerini denedim bu sefer 72 derecede kesti hızı.
-DDU ile driveri kaldırıp baştan yükledim işe yaramadı.

Yardımlarınızi bekliyorum arkadaşlar. :)

Dosya Ekleri

• 20210112_204743.jpg
    20210112_204743.jpg
    289,8 KB · Görüntüleme: 43
Çözüm
Voltajı 10 değer arttırıp dener misiniz?
Edit: Kartınız normalden çok daha fazla ısınıyor. Bence farklı bir macunla deneyin. Bende aynı karta sahibim 64 derecenin üstünü görmedim.
Hocam voltaj 1200 MV. Driverin izin verdiği max ayar yani. 1370MHz de denemelerimde voltaj arttırmanın daha çok throttle yaptığına şahit oldum. Acaba VRM ısınıyor olabilir mi ? Bunu nasıl ölçebilirim? Ek olarak sizinki baya serin çalışıyor. Ben ilk aldığımdan beri %56 fan hızıyla 75-80 derecelerde geziyor.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Şu anda durum ekteki gibi. Sorun kasanın havalandırmasıymış kapağı açtım ve sorun çözüldü. Ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
75 Derece üstünde kart fren yapar bunu engelleyemezsiniz.

BİOS dosyalarında bile Temp Target 75 derece olarak geçmektedir.

Temp target olayı fanı hızlandırıp sıcaklığı kontrol etmek için. Eskiden dedigim gibi 85e kadar kısmıyordu. Ayrıca bir miktar undervolt ve saat hızını 1370 e çekince bu sefer 80 de kısmaya başlıyor hızı.

Edit: Kartınız normalden çok daha fazla ısınıyor. Bence farklı bir macunla deneyin. Bende aynı karta sahibim 64 derecenin üstünü görmedim.

Hocam voltaj 1200 MV. Driverin izin verdiği max ayar yani. 1370MHz de denemelerimde voltaj arttırmanın daha çok throttle yaptığına şahit oldum. Acaba VRM ısınıyor olabilir mi ? Bunu nasıl ölçebilirim? Ek olarak sizinki baya serin çalışıyor. Ben ilk aldığımdan beri %56 fan hızıyla 75-80 derecelerde geziyor.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Şu anda durum ekteki gibi. Sorun kasanın havalandırmasıymış kapağı açtım ve sorun çözüldü. Ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 20210120_134947.jpg
    20210120_134947.jpg
    201,9 KB · Görüntüleme: 24
Çözüm

Geri
Yukarı