RX 580 8 GB overclock

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhaba dostlar, bu aralar ekran kartımı en verimli şekilde OC etmeye çalışıyorum, kart Sapphire Pulse RX 580 8 GB OC modeli, şu an çekirdek hızını 1366MHz'den 1425MHz'e çıkarttım voltaj ise 1100MV da, stabil sorun yok, bellekleri de voltajsız 2150MHz'e kadar getirdim oda stabil, belleklere daha dokunmuyorum ama çekirdek hızını daha çok arttırmak istiyorum, tabii kartın orijinal voltaj değerine gelmiş oluyorum (1150MV kartın orijinal voltaj değeri), kart tekrar 155W gibi bir tüketime çıkıyor ama OC yaptığım için dert etmiyorum olması gereken bir durum, fakat asıl sorun kartın 153.5W'dan itibaren çekirdek hızını kısması, sıcaklık özel fan ayarım ile 65-66 derecelerde gayet iyi sıkıntısız, fakat kart nedense güç tüketimi 153.5W'ı geçtiği gibi kart çekirdek hızı düşürmeye başlıyor ama sıcaklıklar gayet iyi, anlamlandıramadım bu durumu bilgisi olan var mı?

@Tolga Samet

Merhaba dostlar, bu aralar ekran kartımı en verimli şekilde OC etmeye çalışıyorum, kart Sapphire Pulse RX 580 8 GB OC modeli, şu an çekirdek hızını 1366MHz'den 1425MHz'e çıkarttım voltaj ise 1100MV da, stabil sorun yok, bellekleri de voltajsız 2150MHz'e kadar getirdim oda stabil, belleklere daha dokunmuyorum ama çekirdek hızını daha çok arttırmak istiyorum, tabii kartın orijinal voltaj değerine gelmiş oluyorum (1150MV kartın orijinal voltaj değeri), kart tekrar 155W gibi bir tüketime çıkıyor ama OC yaptığım için dert etmiyorum olması gereken bir durum, fakat asıl sorun kartın 153.5W'dan itibaren çekirdek hızını kısması, sıcaklık özel fan ayarım ile 65-66 derecelerde gayet iyi sıkıntısız, fakat kart nedense güç tüketimi 153.5W'ı geçtiği gibi kart çekirdek hızı düşürmeye başlıyor ama sıcaklıklar gayet iyi, anlamlandıramadım bu durumu bilgisi olan var mı?

@Tolga Samet
Ben voltaj vererek 1560 MHz çıkabildim RX570 de. Sabit kalmıyor sürekli değişiyor frekans. Banada oluyor yani, sanırım kartın kendini koruma şekli. Çünkü çoğu oyunda 185 WATT tüketim görüyorum. Sıcaklıklar ne hikmetse 66 67 geziyor. Aynı model bu arada, pulse 8GB

Ben voltaj vererek 1560 MHz çıkabildim RX570'de. Sabit kalmıyor sürekli değişiyor frekans. Banada oluyor yani, sanırım kartın kendini koruma şekli. Çünkü çoğu oyunda 185 Watt tüketim görüyorum. Sıcaklıklar ne hikmetse 66 67 geziyor. Aynı model bu arada, Pulse 8 GB

Ben hiç Power limit açmadım, gerek de yok benim için, fakat işin tuhaf yanı şu, kart 152W tüketiyor o an ve ben çekirdek hızını 1450MHz yapmışsam 1450MHz sabit ama 153 küsure çıkıyor yani sadece 1W ve direk kısıyor hızı, hani bir koruması kilidi varsa açayım soğuturum ben kartı sorun değil :D.

Ben hiç Power limit açmadım, gerek de yok benim için, fakat işin tuhaf yanı şu, kart 152W tüketiyor o an ve ben çekirdek hızını 1450MHz yapmışsam 1450MHz sabit ama 153 küsure çıkıyor yani sadece 1W ve direk kısıyor hızı, hani bir koruması kilidi varsa açayım soğuturum ben kartı sorun değil :D.
Power limiti sona getirirseniz Kartın çekeceği güç artar. Power limit kapalı olduğu için 153 wattı geçmiyor. Risk olarak sadece ısınır kart biraz daha, power limiti açın haber verin.

Dostum o kartın limiti 185 Watt. 155 değil. Power limiti sona çekin bakın nasıl artıyor 170 180 diye.

Power limit değil, Power limiti açtığında fabrikanın verdiği sınırın üstüne çıkıyorsun, yoksa 200W tüketim geçeni de gördüm :D.

Kartı BIOS'unda da görebilirsiniz Board Power limit 155W dır ama Power limit açınca artar tabii.

Power limit değil, Power limiti açtığında fabrikanın verdiği sınırın üstüne çıkıyorsun, yoksa 200W tüketim geçeni de gördüm :D.

Kartı BIOS'unda da görebilirsiniz Board Power limit 155W dır ama Power limit açınca artar tabii.
Hocam power limiti açmadım dediniz ya ordan yola çıktım ben 🙂. Frekans düşmesi bende de var. Sanırım o kartı korumak için otomatik yapıyor. 1600MHz lere zorlamış bir insan olarak sabit kalınca direk wattman hatası aldım.

Hocam Power limiti açmadım dediniz ya oradan yola çıktım ben 🙂. Frekans düşmesi bende de var. Sanırım o kartı korumak için otomatik yapıyor. 1600MHz'lere zorlamış bir insan olarak sabit kalınca direk WattMan hatası aldım.

Power limit %10 açtım ve bu sefer çekirdek hızı kısmadı ama güç tüketimi anlık 163W kadar çıktı, bilemedim yani kartın canınamı okusam çünkü 1500MHz'e kadar zorlarım ki zaten bir bakıma hedefim o ama 175W kadar çıkabilir tüketim soğutabilir miyim veya bu güç tüketimi karta zarar verir mi bilemedim.

Power limit %10 açtım ve bu sefer çekirdek hızı kısmadı ama güç tüketimi anlık 163W kadar çıktı, bilemedim yani kartın canınamı okusam çünkü 1500MHz'e kadar zorlarım ki zaten bir bakıma hedefim o ama 175W kadar çıkabilir tüketim soğutabilir miyim veya bu güç tüketimi karta zarar verir mi bilemedim.
Karta bilinçsizce voltaj vermediğiniz sürece sorun olmaz ki, voltaj ayarını açıp voltaj vermekle power limit farklı şeyler. Power limit açmak kartı rahatlatır. Benim şuan kullandığım değerlerim şöyle
Core clock: 1450 MHz
Memory clock: 2000 MHz
Power limit: +30 yani sonda
Voltaj: Kapalı (voltaj vermedim)
sonuca gelecek olursak 66 dereceyi yukarı çıkmıyor. Güç tüketimi 177 WATT. Isınmadığı sürece sorun olmaz. Kartın canına okumak bence voltaj vererek yapılan overclocktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı