RX 580 8 GB oyunlarda FPS düşmesi

mansa

Centipat
Daha fazla  
RAM
BALLISTIX 8GB 3000MHz DDR4
SSD veya HDD modeli
Bx500 240 gb,wd10ezex 1tb
Ekran kartı
Sapphire RX 580 8GB
Anakart
ASUS Prime B450M
İşlemci
R5 3600
Merhaba hemen hemen tüm oyunlarda FPS düşmesi sorunu yaşıyorum Fortnite, CS:GO, Valorant(oyuna ilk girişte),Witcher 3, PUBG, Forest Ark, gmodda bile yiyorum ve artık cidden sıkılmış durumdayım. Özellikle en çok Fortnite Valorant ve Forest'da oluyor bu sorun. Oyunları ssdiye de indirsem hardiskede indirsem bir şey fark etmiyor onun dışında Valorant'ta drop yediğim sırada SSD kullanımının %100 oluyor bazen sadece bir uygulama açarkende disk kullanıımı %100 oluyor ve PC kasıyor daha önce tanıdık bir bilgisayarcıya götürmüştüm ama oda donanımsal sorun olmadığını parçaların stabil çalıştığının söylemişti. Sorunun ne olduğunu bir türlü çözemedim. Windows ve tüm sürücüler güncel ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar yükledim 2 defa format attım Kaspersky'la virüs taraması yaptım temiz çıktı ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarındada bir sorun yok FPS'de drop yemediğim zamanla aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM eklemek sorunu çözmez PC'yi rahatlatır. SSD nedurumda HDD de anakart güncelmi PSU ne marka model 80+mı wimdovw 10 mu güncelmi hangi oyunlarda takılıyor hangi ayarlarda.
Takılmalar olur SSD HDD arızalı ise veriler geç okunur.

Hocam SSD sağlığı %87 okuma yazma hızlarida normal lakin normal bir şekilde Google açarken bile kullanimi birden %100 oluyor ve bilgisayar kasıyor aynı şekilde valoranttada SSD kullanimi %100 oluyor ve drop yiyorum harddiskde sağliği%100 ve bad sector yok onun dışında drop yediğim oyunlar Valorant Forest Ark gmod CS:GO PUBG Witcher 3 aslında oynadığım hemen hemen her oyunda bu sorunu az çok yaşıyorum ayarlar düşükde olsa yüksekte olsa fark etmiyor ve çoğunlukla ilk girişimde oluyor bu droplar ama özellikle Fortnite Forest ve Valorant'ta çok yaşıyorum bu durumu PSU çok kaliteli değil Rampage X horse kasanın PSU'su ama ekran kartina stres testi yapmıştım bir sıkıntı çıkarmamisti. Window 10 kullanıyorum ve güncel daha önce format attım farklı sürümlerde denedim ama sorun devam etti
Şu an hddiyi çıkardım ve ssdideki Witcher 3'e bir gireyim dedim girer girmez grafikler geç yüklendi ve drop yemeye başladım sonrasında SSD kullanımı düşünce düzeldi sorun SSD gibi duruyor doğru mu düşünüyorum acaba?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (39).png
    Ekran Görüntüsü (39).png
    74,2 KB · Görüntüleme: 30
  • Ekran Görüntüsü (40).png
    Ekran Görüntüsü (40).png
    2,5 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Hocam SSD sağlığı %87 okuma yazma hızlarida normal lakin normal bir şekilde Google açarken bile kullanimi birden %100 oluyor ve bilgisayar kasıyor aynı şekilde valoranttada SSD kullanimi %100 oluyor ve drop yiyorum harddiskde sağliği%100 ve bad sector yok onun dışında drop yediğim oyunlar Valorant Forest Ark gmod CS:GO PUBG Witcher 3 aslında oynadığım hemen hemen her oyunda bu sorunu az çok yaşıyorum ayarlar düşükde olsa yüksekte olsa fark etmiyor ve çoğunlukla ilk girişimde oluyor bu droplar ama özellikle Fortnite Forest ve Valorant'ta çok yaşıyorum bu durumu PSU çok kaliteli değil Rampage X horse kasanın PSU'su ama ekran kartina stres testi yapmıştım bir sıkıntı çıkarmamisti. Window 10 kullanıyorum ve güncel daha önce format attım farklı sürümlerde denedim ama sorun devam etti
Şu an hddiyi çıkardım ve ssdideki Witcher 3'e bir gireyim dedim girer girmez grafikler geç yüklendi ve drop yemeye başladım sonrasında SSD kullanımı düşünce düzeldi sorun SSD gibi duruyor doğru mu düşünüyorum acaba?
Crucial BX500 kronik sorunlu bir SSD zaten hocam. Bende de var, Windows kuruluyken ısınıp performans dipleri görüyordu, ayrıca arkaplan hizmeti yokken dalgalanma oluyordu. Şu an sadece oyun ve depolama için kullanıyorum. İmkanınız varsa M2 alın ancak bunun haricinde dediğim gibi RAM'leri Dual-Channel yaparsanız performans artar.

Artı -1 Eksi
Crucial BX500 kronik sorunlu bir SSD zaten hocam. Bende de var, Windows kuruluyken ısınıp performans dipleri görüyordu, ayrıca arka plan hizmeti yokken dalgalanma oluyordu. Şu an sadece oyun ve depolama için kullanıyorum. İmkanınız varsa M.2 alın ancak bunun haricinde dediğim gibi RAM'leri Dual-channel yaparsanız performans artar.

RAM'leri Dual yapacağım kesinlikle diskide artık garantiye yollarım yeni bir ssd almakta şart oldu tekrardan ilgilenen herkese teşekkür ederim

Merhaba hemen hemen tüm oyunlarda FPS düşmesi sorunu yaşıyorum Fortnite, CS:GO, Valorant(oyuna ilk girişte),Witcher 3, PUBG, Forest Ark, gmodda bile yiyorum ve artık cidden sıkılmış durumdayım. Özellikle en çok Fortnite Valorant ve Forest'da oluyor bu sorun. Oyunları ssdiye de indirsem hardiskede indirsem bir şey fark etmiyor onun dışında Valorant'ta drop yediğim sırada SSD kullanımının %100 oluyor bazen sadece bir uygulama açarkende disk kullanıımı %100 oluyor ve PC kasıyor daha önce tanıdık bir bilgisayarcıya götürmüştüm ama oda donanımsal sorun olmadığını parçaların stabil çalıştığının söylemişti. Sorunun ne olduğunu bir türlü çözemedim. Windows ve tüm sürücüler güncel ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar yükledim 2 defa format attım Kaspersky'la virüs taraması yaptım temiz çıktı ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarındada bir sorun yok FPS'de drop yemediğim zamanla aynı.
8gb daha ram al aynısından dual channel olarak kullan ramleri baya farkeder. İşlemci ram bant genişliği yarıda çalışıyor şu an. Single ram ise tabiki. 4+4gb değil gibime geliyor.

Artı -1 Eksi

RAM'iniz düşük. Ekstra olarak MSI RX570 4 GB kartım oyun sırasında 80 derece civarını geçmiyor 82 oluyor fan hızlanıyor gibi. Driver içinden Manuel OC aylarından fan hızlarını gelişmiş ayarını açtığınızda çıkan menüde tablo gibi önünüze sıcaklık/hız değerleri geliyor. Noktalarından tutarak onları 5 10 derece daha yüksek tutmayı deneyin. 8 GB RAM kullandığım zamanlar bir tık böyle çözebilmiştim.

Artı -1 Eksi
RAM'iniz düşük. Ekstra olarak MSI RX570 4 GB kartım oyun sırasında 80 derece civarını geçmiyor 82 oluyor fan hızlanıyor gibi. Driver içinden manuel OC aylarından fan hızlarını gelişmiş ayarını açtığınızda çıkan menüde tablo gibi önünüze sıcaklık/hız değerleri geliyor. Noktalarından tutarak onları 5 10 derece daha yüksek tutmayı deneyin. 8 GB RAM kullandığım zamanlar bir tık böyle çözebilmiştim.

Ben zaten fan ayarını yaptim oyunlarda sıcaklığı 65i geçmiyor ki zaten ekran kartının sıcaklığının 50'yi görmediği oyundada drop yiyorum.

Önceden böyle bir sorunun yoksa ve bütün oyunlarda drop varsa genel bir ayarı yanlışlıkla değiştirmiş olabilirsin. Bütün herşeyi varsayılan değere çek. BIOS sıfırla öyle dene bir de.

Yeni konular

Geri
Yukarı