RX 580 fanları rastgele dönüyor

Lone1ne

Femtopat
Sapphire RX580 Nitro ekran kartına sahibim. İki adet fan bulunuyor. Bir fanda hiçbir problem yok istediğim şekilde ayarlayabiliyorum fakat ikinci fan kafasına göre çalışıyor. Örneğin ekran kartı 30 derece iken tam hızda dönüyor ardından birdenbire duruyor ve tekrar çalışıyor. Bu sırada sağlam olan fan ise benim istediğim şekilde çalışıyor. Ayrıca sistem sorunlu fanı görmüyor. Yani tam hızda çalışırken sanki hiç çalışmıyormuş gibi gösteriyor. Ne yapmalıyım? (Not: Geçen aya kadar böyle bir problemim yoktu ne olduysa ekran kartını güncelledikten sonra oldu. Yeni Driver'ı sildim fakat eski haline dönmedi. Ardından tekrar güncel sürümü yükledim bu sefer de eski driverları sildim. Fakat yine nafile.)

Son düzenleme:
Ben de RX 580 Sapphire Pulse ekran kartımda aynı sorunu yaşıyorum. Bazen yük altında 80 dereceye çıksa bile fanlardan birisi dönmüyor. O dönmeyen fan bazen boştayken deli gibi dönüyor ve arayüzü açtığımda 0 rpm yazıyor. 20.4.2'den 20.9.1'e kadar tüm yazılımları denedim. Ekran kartını garantiye yollamama rağmen hiç bir sorun olmadığını ve tüm testleri yaptıklarını söyleyip bana tekrar yolladılar. Gerçekten çok ilginç bir durum. Güç kaynağında sorun olabilir diye onu değiştirdim hâla devam ediyor. Sorunu çözerseniz burada belirtirseniz sevinirim. Onlarca kez DDU ile silip 20.4.2'ye çevirdim ve 6 kez format attım hâla işe yaramadı.

Ben de RX 580 Sapphire Pulse ekran kartımda aynı sorunu yaşıyorum. Bazen yük altında 80 dereceye çıksa bile fanlardan birisi dönmüyor. O dönmeyen fan bazen boştayken deli gibi dönüyor ve arayüzü açtığımda 0 rpm yazıyor. 20.4.2'den 20.9.1'e kadar tüm yazılımları denedim. Ekran kartını garantiye yollamama rağmen hiç bir sorun olmadığını ve tüm testleri yaptıklarını söyleyip bana tekrar yolladılar. Gerçekten çok ilginç bir durum. Güç kaynağında sorun olabilir diye onu değiştirdim hâla devam ediyor. Sorunu çözerseniz burada belirtirseniz sevinirim. Onlarca kez DDU ile silip 20.4.2'ye çevirdim ve 6 kez format attım hâla işe yaramadı.
Bu problem en sondan birkaç önceki driver'ı yükledikten sonra oldu bende. Galiba seninki de öyle.

Bu problem en sondan birkaç önceki driver'ı yükledikten sonra oldu bende. Galiba seninki de öyle.
Sapphire'e 2 gün önce mesaj atmıştım, bana ''Fanları sökün, temizleyin, fanların oturduğu yerleri silgi ile silin ve iki fanın yerini değiştirip bastırarak takın.'' dediler. Dediklerini yaptım ve şu an iki fanım da sorunsuz çalışıyor.

Geri
Yukarı