RX 580 gereğinden fazla ısınma sorunu

hfikribengi

Hectopat
Yaklaşık 1 ay önce toplattığım bir sistem var. Forest oynarken fark ettim ki inanılmaz fazla ısınıyor, 2 saat oynadıktan sonra elimi cama koydum elimi çekecek kadar fazla ısınmıştı tabii o ara sıcaklığa bakmak aklıma gelmedi. Daha sonra Afterburner indirdim 78 derecelere çıkıyor, hem Forest oynarken hem de GTA V oynarken. Bilgisayarı açar açmaz Afterburner'a girip sıcaklığa bakıyorum 50 derece yazıyor ve boştayken en az 49 derece gördüm. En son bugün GTA V oynarken ekranım bir anda gitti hemen bilgisayarı kapattım, monitörden olacağını düşünmüyorum onu da yeni aldım çünkü ve çok da ısınmıyor direk bilgisayardan ötürü olacağını düşündüm. Bu sorunu nasıl çözerim?
Sistemim:
ASUS Dual RX580 8 GB OC.
Ryzen 3 3200G.
8 GB RAM.
ASUS Prime A320M-F.
(Bilgisayarı toplayan adam PSU'yu dandik takmış.)

rx 500 serisi normalde sıcak çalışan bir kart serisi... ben underclock undervolt yaptığım halde yük altında 73-75 dereceleri görüyordu. kart kendinden overclocklu geldi bana mesela 1560 mhz olan değerleri 1490 mhz çekirdek frekansına düşürdüm. eskiden yarım saatte oyundan atan pc şimdi 2 saat çalışsa bana mısın demiyor ve bu aşırı sıcaklarda 75 derecenin üstünü görmüyor.

velhasıl underclock ve undervolt yapın amd radeon programından ya da msı afterburnerdan. sorununuz çözülecektir. bide kasanın dört tarafı açık olsun ve yandaki camı çıkarın 75 olan sıcaklı 68leri geçmez güç altındayken bile.

Geri
Yukarı