RX 580 sistem görüntü vermiyor ve güç tuşları çalışmıyor

Vasto123

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, dün toplamış olduğum bilgisayarımda başıma hiç olmayacak şeyler denk geldi. Yardımcı olması açısından aşadğıda kullandığım ilgili sistem bileşenlerini yazıyorum.
Sorunum şöyle: Bilgisayarı topladım, montajını yaptım ilk defa yapıyorum, gözümden kaçan bir şey olabilir. Sistemde sadece NVMe SSD kullandım, anakarta monteledim, başka bir işlem yapmadım. SATA girişi vs. bağlamadım. Sıra geldi CPU güç girişine. 4+4 PSU ve CPU kablosu ve anakartımda da 8 slot olduğu için bir sorun olmaz dedim ama oldu. Şekiller uymadı ve 4+4 olarak takamadım, bunun yerine ayırıp sadece +4 şeklinde 8 pinlik anakarta taktım. Ayrıca anakart üzerinde bulunan ve kasada olması gereken USB 1 ve USB 2 slotu kablosu kasada çıkmadı, sadece önde 2 adet bulunan USB 3.0 portu kablosu bağlı çift kablo olarak vardı ve bunu taktım. Bilgisayarı başlattım, çalıştı fakat ekrana görüntü gelmedi. Bunun yanı sıra ne fan çalıştı ne de USB 3.0 portuna taktığım fare ve klavye mouse ışığı anlık yanıp sönüyor. Bilgisayara reset atmak için reset tuşuna bastım ancak o da reset atmadı. Çok dikkat ederek taktım. Bir hata olmaması lazım. Ne reset tuşuna basınca reset atıyor ne de güç tuşuna basınca PC kendini kapatıyor. Sadece çalıştırabiliyorum, sonrasında kapatmak için PSU on off yapıyorum.
  • XPG Invader Mid Tower Ccase
  • Gigabyte B450M SH2 (v2) 1 değil.
  • Samsung Evo 970 NVMe SSD.
  • İşlemci Ryzen 5 2600X.
  • XFX RX 580.
  • Sharkoon 650+80 PSU
  • Corsair 2x8 RAM.

anakart sorunlu olabilir belki, kabloları kontrol etmen lazım, ayrıca rx580 inde güç kablolarını bağladın mı kontrol et bence, bendede rx470 var bazen takmayı unutuyorum ve görüntü gelmeyince kalbime iniyor. cpu için taktıgın kablo gibi kablodan olması lazım onuda ekran kartına tak, ayrıca kabloları karıştırma cpu ya taktıgında cpu ile alakalı bilgi yazısı olması lazım o mandallı psu kablosunun ucunda.
*
*
bu arada cpu nun fanı dönüyor mu başlattığında ?

4 Pin beslemediği için açmıyor olabilir. Monitörünüz eskiyse eğer ekran kartındaki çıkışlar direkt çalışmayabiliyor aynısı başıma geldiği için söylüyorum eski bir monitörüm vardı sorunu çok aradım aktif dönüştürücü aldığım gibi çalıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı