RX 580 sistemde coil whine sesi

harunatci

Centipat
Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim. Merhabalar. 6-7 aydır almış olduğum hazır sistemimde aldığımdan beri var olan bir ses var. Cızırtı mı desem, hafif tiz sesinde bir elektrik sesi mi desem, Coil Whine mı desem artık her neyse aşırı rahatsız ediyor beni. Bu sesi araştırdım ve Coil Whine olduğunu söylüyorlar ama ekran kartım ile PSU arasında kalıyorum sesin hangisinden geldiğini. Şöyle örneğin oyuna girmeden önce hiçbir ses yok oyuna girerim (CS:GO) FPS'im arttıkça çıkan o ses daha da artıyor ve Alt Tab yapıp oyunu aşağı indirdiğimde ise o ses kesiliyor. Aynı şekilde tekrardan oyuna girince o ses tekrardan gelmeye başlıyor. Ben fanlardan geldiğini düşündüm ama oyunu aşağı indirince fan çalışıyor ve fanlardan gelmediğini gördüm. Ekran kartımı 3 kez aldığım firmaya gönderdim, her seferindede değişim yapıp geri gönderdiler. En sonda ise RX 570'ten RX 580'e yükselttim ekran kartımı ve hala o ses geliyor devam ediyor. Sorum şu: Acaba PSU'dan mı geliyor bu ses? Sistemim:

AMD Ryzen 5 2600 AM4 3.4GHz
Sapphire RX 580 Pulse 8 GB 256 Bit
Gigabyte A320M S2H anakart
XPG 3200 MHz 16 GB RAM ( 2*8)
XPG 256 GB M.2 SSD.
Aerocool 600W 80 sertifikalı Cylon PSU
Kasam Dark Gaming kasa 4 adet fanı var.
Desteklerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızı değiştirmenize rağmen ses hala varsa büyük ihtimalle PSU'dan kaynaklıdır ama en kolay yolu kasanızı yan yatırıp tekrar oyuna girin eğer ki yan yatırınca ses giderse büyük ihtimalle PSU'dan sebeptir ben bu şekilde yakalamıştım veya kulağınızı dayayarak da anlayabilirsiniz.

Söylediklerinize bakılırsa ekran kartından gelmiyor fakat olur da ekran kartından geliyorsa undervolt yaparak çözebilirsiniz bu sorununuzu.

Sanırsam PSU'dan geliyor çünkü abime toplamış olduğumuz PC'de de aynı PSU var ve onda da böyle coil whine'ı andırır gibi ses geliyor imkanınız varsa PSU'yu başka bir tanesi ile değiştirip deneyebilir misiniz?
Ekran kartınızı değiştirmenize rağmen ses hala varsa büyük ihtimalle PSU'dan kaynaklıdır ama en kolay yolu kasanızı yan yatırıp tekrar oyuna girin eğer ki yan yatırınca ses giderse büyük ihtimalle PSU'dan sebeptir ben bu şekilde yakalamıştım veya kulağınızı dayayarak da anlayabilirsiniz.

Söylediklerinize bakılırsa ekran kartından gelmiyor fakat olur da ekran kartından geliyorsa undervolt yaparak çözebilirsiniz bu sorununuzu.
Bazen undervolt'ta da çözülmüyor örneğin AMD HD7970 GHZ Edition.

Tavsiyem önce emin olmanız. Farklı ekran kartı takın sorun devam ediyorsa garantisi var ise ekran kartının servise yollamanız. PSU'dan geliyorsa o ses bence o psuya fazla güvenmeyin sisteme zarar verebilir. :)

Overclock yaptım undervolt yaptım hiçbir şey fayda etmiyor FPS'i 144E sabitledim ses hafif azalıyor ama hala devam ediyor. Coil Whine'nin sisteme bir zararı yok biliyorum ama rahatsız ediyor işte malum. Şu kasayı yan yatırma olayını deneyeceğim yarın kardeşim teşekkür ederim.

Geri
Yukarı