RX 580 sistemde FPS düşüyor

yalcindaganil

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, oyunlarda FPS düşüşü yaşıyorum.
Sıcaklık değerlerim gayet normal. Hatta yükte (RDR2, GTA 5, FH4) maksimum 60 derece gördüm diyebilirim hem CPU hem GPU olarak.

Sistemim:
  • Ryzen 5 5600X.
  • RX 580 4 GB.
  • MSI MAG Mortar B550.
  • 240 GB SSD.
  • 1 TB HDD.
  • Acer 240 Hz monitör.

Açıkçası olayı şu şekilde izah etmek istiyorum;
Anakartı işlemciyi yeni aldım takıp kulandım, bunları aldıktan sonra böyle sıcaklıklar normal fakat FPS'im düştü.
Hatta bazen de anlık olarak oyunlarda düşüş yiyorum, salise bazlı bayağı düşüş yaşıyorum FPS olarak.
Bu sistemle oynadığım her oyunda (GTA V, RDR2, FH4) FPS düşüşü yaşadım.
İşlemci güçlü olduğu için CS:GO'daki FPS'im arttı fakat daha da artabilir mi acaba diye düşünüyorum. Diğer oyunlardaki FPS değerim düştüğünden dolayı.
Gerçekten çok fazla FPS düşüşü var. RDR2, GTA 5, FH4.
FH4'te 115 aldığım yerde 90 falan alıyorum.
GTA V'te 100-110 aldığım yerde 85-90 alıyorum.
RDR2'de 45-50, belki daha fazla aldığım yerde 25-30 alıyorum.

Eski sistemim: i5-9400F, RX 580 4 GB -veH310M MSI anakart.

Bu duruma anlam veremedim. Bir de eski sistemimde termal macunum Arctic MX4 idi. Şimdiki sistemimde Arctic MX4 çok az kaldığı için işlemciye %30-35 kadarıyla Arctic, %60 kadarıyla dandik termal macunu sürdüm. Şimdi diyeceksiniz, termal macundan kaynaklanıyor? Ama sıcaklık değerlerim yükte 60 dereceyi hiç geçmedi ki.
Gene de ben aynı termal macundan satın aldım, 1-2 güne gelecektir. Bu FPS problemini nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer RAM MHz'si düşük ise biraz normal olabilir. Sistemi yeniledikten sonra işletim sistemini sıfırdan kurdunuz inşallah.

RAM MHz 3000'de çalışıyor. Sistemi kurduktan sonra format atmadım. Zaten aynı HDD, SSD, ekran kartı falan kullanıyordum olduğu gibi anakartı taktım işlemciyi koydum geri kalan her şeyi taktım BIOS'unu güncelleyip açtım. İnşallah dediğinize göre adabı format atmak mı acaba?

RAM MHz 3000'de çalışıyor. Sistemi kurduktan sonra format atmadım. Zaten aynı HDD, SSD, ekran kartı falan kullanıyordum olduğu gibi anakartı taktım işlemciyi koydum geri kalan her şeyi taktım BIOS'unu güncelleyip açtım. İnşallah dediğinize göre adabı format atmak mı acaba?

Formatı atın sorun düzelecektir. Çünkü Intel ve AMD kullandıkları yapılar tamamen farklı olduğu için uyumsuz çalışacaktır.

Formatı atın sorun düzelecektir. Çünkü Intel ve AMD kullandıkları yapılar tamamen farklı olduğu için uyumsuz çalışacaktır.

İnanın hiç beklemiyordum böyle bir şeyi. Çünkü eski işlemci ile anakartı değişip. Yeni işlemci ile anakartı taktım. Demek ki dediğiniz gibi diğer şeyler etkileniyormuş. Termal macunum gelsin yeniden format atacağım.

İnanın hiç beklemiyordum böyle bir şeyi. Çünkü eski işlemci ile anakartı değişip. Yeni işlemci ile anakartı taktım. Demek ki dediğiniz gibi diğer şeyler etkileniyormuş. Termal macunum gelsin yeniden format atacağım.

İnşallah termal macun olmadan kullanmadınız işlemciyi.

Yoksa işlemci soğumaz bile.

İnşallah termal macun olmadan kullanmadınız işlemciyi.

Yoksa işlemci soğumaz bile.
Yok açıkladım zaten termal macun olayını alt kısımda. Kalitelisi gelince tam uygulayacağım. Bu arada oyun ve performans(fps) için önerebileceğiniz işletim sistemi var mı usb belleğime yazdırayım.

Yok açıkladım zaten termal macun olayını alt kısımda. Kalitelisi gelince tam uygulayacağım. Bu arada oyun ve performans(FPS) için önerebileceğiniz işletim sistemi var mı USB belleğime yazdırayım.

Eğer SSD varsa Windows 10 öneririm HDD varsa Win 8.1 de gayet güzel.

Aslında HDD olsa bile Win 10 gayet güzel çalışıyor.

Linux işletim sistemleri ile pek alakam yok ama terminal kullanmasını çabuk öğrenirim dersen tabii Linux'ta güzel olur ama siz bildiğinizden şaşmayın.

Ayrıca ben genelde işlemci stress testi için genelde Prime 95 kullanıyorum gayet ısıtıyor işlemciyi.

Core temp veya hw monitör gibi uygulaması ile işlemci sıcaklığına bakabilirsin.

Sisteminiz iyi Windows 10 kullanın.

Oyun ve performans açısından gereksiz uygulamalar olmayan hangi serisini kullanmalıyım Windows 10 için?
Eğer SSD varsa Windows 10 öneririm HDD varsa Win 8.1 de gayet güzel.

Aslında HDD olsa bile Win 10 gayet güzel çalışıyor.

Linux işletim sistemleri ile pek alakam yok ama terminal kullanmasını çabuk öğrenirim dersen tabii Linux'ta güzel olur ama siz bildiğinizden şaşmayın.

Ayrıca ben genelde işlemci stress testi için genelde Prime 95 kullanıyorum gayet ısıtıyor işlemciyi.

Core temp veya hw monitör gibi uygulaması ile işlemci sıcaklığına bakabilirsin.
Oyun ve performans açısından gereksiz uygulamalar olmayan hangi serisini kullanmalıyım Windows 10 için? Hali hazırda Win 10 Education serisini kullanıyorum.

Geri
Yukarı